فواید گوشت قرمز برای بدنسازان

در چند سال اخیر، تعداد افرادی که به گیاه‌خواری روی آورده‌اند، به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. اطلاعات و آگاهی رساندن به افراد به سبب تبلیغات رسانه‌ای، آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود؛ که می‌تواند از دلایل اصلی این موضوع باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی فواید گوشت قرمز برای بدنسازان بپردازیم.

تصمیم به گیاه‌خواری، انتخابی شخصی است اما متاسفانه، تعداد زیادی از گیاه‌خواران بعد از گذشت چند سال، با کمبود مواد ضروری در بدن مواجه شدند و به توصیه‌ی پزشک متخصص، مجبور به مصرف مکمل‌های مختلف و یا بازگشت دوباره به همه‌چیز‌خواری شده‌اند.

گوشت‌قرمز از موادخوراکی بسیار حیاتی برای سلامت بدن انسان بشمار می‌رود؛ و دلیل آن بسیار واضح است! گوشت‌قرمز منبعی غنی از پروتئین و پتاسیم است؛ همچنین آهن، روی، منیزیم و ویتامین‌های خانواده‌ی B، نظیر B6  و B12، که برای تقویت سیستم‌ایمنی بدن و دستگاه‌گردش‌خون بسیار بااهمیت‌اند، به میزان زیادی در گوشت‌قرمز وجود دارند. گوشت‌قرمز در کنترل اشتها و گرسنگی و همچنین تقویت رشد عضلات مؤثر است.

فواید گوشت قرمز برای بدنسازان

گوشت قرمز و رشد عضلات بدن

همانطور که گفته شد، گوشت‌قرمز از منابع غنی پروتئین محسوب می‌شود و برای سنتز پروتئین، بدن ما نیازمند پتاسیم است و خوشبختانه گوشت‌قرمز هر دو این مواد را به مقدار کافی دارد و می توان گفت یکی از فواید گوشت قرمز برای بدنسازان محسوب می شود. پتاسیم و پروتئین از موادی هستند که نقش اساسی در عضله‌سازی ورزشکاران دارند و خوردن موادغذایی حاوی این مواد، به ورزشکاران توصیه می‌شود.

از دیگر موادی که به سنتز پروتئین و در نتیجه تقویت عضلات کمک می‌کنند، روی و منیزیم را می‌توان نام برد. این مواد در تولید هورمون تستسترون، نقش بسزایی دارند. علاوه بر این، “روی” موجب تقویت سیستم‌ایمنی بدن شده و از فواید منیزیم نیز، می‌توان به افزایش ترشح انسولین که سبب جذب بهتر آمینواسیدها و گلوکز و کراتین در سلول‌های بافت ماهیچه‌ای می‌شود، اشاره کرد.

حال که صحبت از کراتین به میان آمد؛ در این قسمت اثرات کراتین و کارتنین را بررسی می‌کنیم.

کراتین و کارتنین چیست؟

کراتین، درواقع سوخت حرکت ماهیچه‌ها است. این ماده باعث افزایش شدت و سرعت فعالیت عضلات می‌شود. کارتنین در بهبود سوخت‌وساز بدن نقش مهمی دارد و عملکرد آمینوایدها را تسهیل می‌کند. خوشبختانه گوشت قرمز منبع مناسبی از این مواد برای شما است.

سلنیم نیز، از جمله عناصر موجود در گوشت قرمز است که سیستم ایمنی را قوی می‌کند.

فواید گوشت قرمز برای بدنسازان

ویتامین‌های موجود در گوشت قرمز و نقش آنان در بدن

از دیگر فواید گوشت قرمز برای بدنسازان می توان به وجود ویتامین‌های خانواده B، ویتامین‌های B6 و B12، در گوشت قرمز اشاره کرد. همانطور که گفته شد، گوشت قرمز پروتئین بسیاری دارد و برای سنتز این پروتئین نیز، مواد و عناصر گوناگونی دارد. یکی از این مواد، ویتامین B6 است. این ویتامین در سنتز پروتئین و افزایش قدرت ایمنی بدن مؤثر است. همچنین ویتامین B12، خون‌ساز به حساب می‌آید و به بهبود روند دستگاه گردش‌خون و رساندن اکسیژن به عضلات کمک می‌کند. ویتامین B12 به همراه ویتامین دی، در آزادسازی بهتر انرژی نیز موثر است.

پس از انجام تمرین ورزشی سنگین، گاهی اوقات ممکن است عضلات آسیب ببینند. برای محافظت از عضلات، بدن به لینوئیک اسیدها احتیاج دارد و خوشبختانه این مواد نیز در گوشت قرمز یافت می‌شوند. لینوئیک اسیدها در افزایش سوخت‌وساز بدن و از بین بردن چربی شکم در عین محافظت از ماهیچه‌ها نیز بسیار مؤثرند.

همچنین، گوشت قرمز در کنترل کلسترول LDL خون اثر دارد.

فواید گوشت قرمز برای بدنسازان

باورهای غلط

حال که به فواید گوشت قرمز برای بدنسازان پی بردیم، خوب است در مورد چند باور غلط و افسانه در این مورد صحبت کنیم.

باور غلط شماره یک:

افراد زیادی، برای فرار از چربی اشباع گوشت‌قرمز، مرغ و ماهی را جایگزین آن کرده‌اند، که این یک اشتباه است! طبق تحقیقات انجام شده این چربی برای بدن مفید است و در تقویت عملکرد مغز گرفته و همچنین افزایش انرژی شما مؤثر است. بنابر گزارشات سیستم سلامت ملی انگلستان(NHS)، مصرف 30گرم چربی اشباع بصورت روزانه مجاز است و این نشان‌دهنده‌ی این است که حذف این چربی به طور کامل از رژیم غذایی درست نمی‌باشد. نکته‌ی مهم دیگر اینکه، روش‌های مدرن و جدید دامداری، در راستای کاهش میزان چربی گوشت دام‌ها گام برمی‌دارند.

باور غلط شماره دو:

ادعای سرطان‌زا بودن گوشت‌قرمز نیز، نادرست است. باید به نوع و کیفیت گوشت بسیار توجه داشت؛ زیرا مصرف گوشت طبیعی چنین پیامدی را ندارد و احتمال سرطان‌زا بودن گوشت، در نوع پروسس شده مانند سوسیس و کالباس وجود دارد.

با قطع مصرف گوشت قرمز و در نظر نگرفتن مواد مغذی آن، آسیب زیادی به بدن وارد می‌شود؛ از کاهش انرژی گرفته تا مشکلات مختلف در سلامت جنسی فرد. به توصیه‌ی NHS(سیستم سلامت ملی انگلستان)، مصرف 500گرم گوشت قرمز در هفته بسیار مناسب است.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید