علت اشتهای کاذب

اگر اشتهای کاذب امانتان را بریده است، با ما همراه باشید تا ۶ راهکار سریع را برای رفع گرسنگی کاذب به شما پیشنهاد دهیم. راز کنترل کردن وزن این است که کم غذا بخورید، اما احساس گرسنگی نکنید. زیرا دائم گرسنه بودن یعنی صدور حکم تیر باران برای هر برنامه ای که بخواهد به لاغر شدنتان کمک کند. میل به خوردن، اغلب به طور ناگهانی در دلتان بیدار می شود و شما را تسخیر می کند و زمانی که به خودتان می آیید. می بینید که  دارید در داخل یخچال منزلتان در به در به دنبال غذا می گردید. آن لحظه است که باید از خودتان بپرسید آیا واقعاً گرسنه هستید یا میلتان به غذا خوردن از سر عادت، سر رفتن حوصله و یا غلیان احساسی است. ما در ادامه این مقاله شما را با گرسنگی کاذب بیشتر آشنا می کنیم و به شما می گوییم که برای رفع آن چه کار کنید.

۶ راهکار سریع برای رفع گرسنگی کاذب

گرسنگی کاذب چیست و چه تفاوتی با گرسنگی واقعی دارد؟

میان وعده های کم کربوهیدرات و بسیار مغذی برای لاغری

عوامل زیادی می توانند دست به دست هم دهند و احساس گرسنگی را در شما بیدار کنند. دیدن یا بوییدن غذا، محیطی که در آن حضور دارید و فاکتور های مختلف دیگر می توانند شما را تحریک به غذا خوردن کنند. اما بهتر است بدانید که خوردن غذا لزوماً برای سیر شدن نیست و گاه احساساتی که به ما دست می دهند نیز می توانند ما را وادار به خوردن کنند. گرسنگی کاذب یعنی همین؛ خوردن غذا در پاسخ به نیاز های احساسی (مثلاً‌ هنگام اضطراب یا شادی) یا محرک های محیطی (مثل بوی دلچسب یا ظاهر زیبای غذا).

گرسنگی کاذب باعث می شود غذا بخورید، در حالی که بدنتان در واقع نیازی به غذا ندارد. در ضمن، گرسنگی کاذب شما را بیشتر به سمت خوردن غذاهای چرب، پرقند و شور سوق می دهد. غذاهایی که می توانند سلامتیتان را به خطر بیندازند  و خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش دهند.

یکی از راه های تشخیص گرسنگی کاذب از گرسنگی واقعی این است که از خودتان بپرسید دوست دارید چه غذایی بخورید. اگر جوابتان به این سوال «هرچیزی» بود، یعنی گرسنگیتان واقعی است. اما اگر هوس خوردن غذای به خصوصی مثل چیپس یا شکلات به سرتان زده، گرسنگیتان به احتمال زیاد کاذب است.

۶ راهکار سریع برای رفع گرسنگی کاذب

احساس گرسنگی کاذب ممکن به هر دلیلی و در هر ساعتی از شبانه روز به شما دست بدهد. مقابله با این احساس و اهمیت ندادن به آن گاه بسیار دشوار است و صبر و اراده زیادی می طلبد، اما راهکار هایی هم وجود دارند که با پیروی از آن ها می توانید احساس گرسنگی خود را برطرف یا تعدیل کنید. این راهکار ها عبارتند از:

۱. نوشیدنی مناسب میل کنید.

نوشیدن آب برای رفع تشنگی کاذب

وقتی از نوشیدنی مناسب صحبت می کنیم، منظورمان یا چای سبز است و یا آب. چای سبز یک کنترل کننده طبیعی اشتها است. اگر هنگامی که گرسنه هستید یک فنجان چای سبز بنوشید. متوجه می شوید که احساس گرسنگیتان کم کم برطرف می شود و سطح انرژی بدنتان نیز بالا می رود.

چای سبز خواص فراوانی دارد و چون فرآیند اکسید شدن را طی نمی کند، سرشار از آنتی اکسیدان های قدرتمندی مثل پلی فنول است. برای آن که حداکثر بهره را از خاصیت سیر کنندگی چای سبز ببرید، بهتر است آن را شیرین نکنید و به تنهایی بنوشید.

آب نیز گزینه ای دیگر برای برطرف کردن احساس گرسنگی کاذب است. گاهی اوقات ممکن است فکر کنید گرسنه هستید، اما در واقع تشنه اید. از آن جا که احساس گرسنگی و تشنگی هر دو در بخش مشابهی از مغز پردازش می شوند، کاملاً طبیعی است که آن ها را با هم اشتباه بگیرید.

۲. خودتان را به کاری مشغول کنید.

رفع گرسنگی کاذب

ممکن است برای همه ما پیش بیاید که در ساعاتی از روز حس و حال خوبی نداشته باشیم. خواه آخر شب باشد و خواه بعد از ظهر ها هنگام بازگشت به خانه از سر کار. در چنین مواقعی، نسبت به گرسنگی کاذب آسیب پذیرتر خواهیم بود. برای مقابله با اشتهای کاذب در این مواقع، باید فهرستی از کارهای مختلفی که می توانید خودتان را با آن ها سرگرم نگه دارید تهیه کنید. هنگامی که روی انجام کاری تمرکز می کنید، ذهنتان گرسنگی را فراموش می کند و هوس غذا خوردن از سرتان می افتد.

همیشه می شود فعالیتی را پیدا کرد که سرگرمتان کند. می توانید پادکست گوش کنید، قبض هایتان را پرداخت کنید، ماشینتان را بشویید و یا لباس هایتان را اتو کنید. ورزش کردن نیز فعالیت بسیار مناسبی برای برطرف کردن گرسنگی کاذب است. فعالیت های هوازی مثل راه رفتن یا دویدن نه تنها شما را سرگرم می کنند، بلکه با کاهش استرس باعث جلوگیری از بروز گرسنگی های احساسی نیز می شوند.

۳. مسواک بزنید.

برای جلوگیری از گرسنگی کاذب چکار کنیم؟

آیا تا به حال دقت کرده اید که غذاها بعد از مسواک زدن چقدر بد مزه می شوند؟ می توانید از این قانون نانوشته به نفع خودتان استفاده کنید و هر وقت گرسنه شدید، مسواک بزنید تا نتوانید از طعم غذا ها لذت ببرید. در ضمن، افراد معمولاً زمانی مسواک می زنند که دیگر نمی خواهند چیزی بخورند؛ بنابراین، اگر مسواک بزنید مغزتان فکر می کند که زمان غذا خوردن گذشته است و شدت گرسنگیتان کم می شود.

۴. نفس عمیق بکشید.

گرسنگی کاذب چیست

نفس عمیق می تواند گرسنگی کاذب را برطرف کند. از طریق بینی نفس عمیقی بکشید و آن را از راه دهان خارج کنید. ۵ تا ۱۰ بار این کار را تکرار و سعی کنید زمانی که نفس می کشید تمرکزتان را فقط روی دم و بازدمتان بگذارید. اگر گرسنگی شما کاذب باشد، همین که حواستان پرت نفس کشیدن شد برطرف می شود.

۵. با دوستانتان تماس بگیرید.

تماس با دوستان برای رفع گرسنگی کاذب

هر وقت احساس گرسنگی کردید، تلفنتان را بردارید، با دوستان یا اقوام خود تماس بگیرید و حواستان را با یک مکالمه دوستانه پرت کنید. وقتی در حال صحبت کردن با تلفن هستید، احتمال این که به غذا خوردن فکر کنید کم تر است. فرستادن پیام هم بد نیست، اما نمی تواند به اندازه تماس تلفنی فکر غذا را از سرتان بیرون کند.

۶. غذا خوردن را به تأخیر بیندازید.

به تاخیر انداختن غذا خوردن

هر وقت گرسنه شدید، به خودتان یادآوری کنید که باید ۵ دقیقه صبر کنید. در حالی که مشغول صبر کردن هستید، از خودتان بپرسید که آیا واقعاً گرسنه اید یا نه. اگر فکر می کنید که گرسنگیتان واقعی نیست، ۵ دقیقه دیگر هم صبر کنید. کم کم متوجه خواهید شد که گرسنگیتان دارد برطرف می شود. کافیست ۱۰ دقیقه دیگر هم صبر کنید تا احساس گرسنگیتان به کلی رفع شود.

چگونه از بروز گرسنگی کاذب جلوگیری کنیم؟

۱. رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.

چگونه از بروز گرسنگی کاذب جلوگیری کنیم؟

اگر رژیم غذاییتان بتواند مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را به خوبی تأمین کند، کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد. سعی کنید در طول روز سه وعده غذایی متعادل میل کنید که شامل میوه، سبزیجات، پروتئین و غلات کامل باشند. بهتر است از مصرف غذاهای پردازش شده و کالری های پوچ بپرهیزید؛ زیرا باعث می شوند زود گرسنه شوید.

۲. خواب کافی داشته باشید.

داشتن خواب کافی برای رفع گرسنگی کاذب

خواب نیز درست به اندازه رژیم غذایی برای کنترل اشتها و وزن اهمیت دارد. پژوهش ها نشان می دهند که کم خوابی می تواند منجر به پرخوری شود. خواب به برقراری تعادل هورمونی در بدنتان کمک و تولید هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) و هورمون لپتین (هورمون سیری) را تنظیم می کند. اگر خواب کافی نداشته باشید، بدنتان گرلین بیشتری تولید می کند و غلظت لپتین نیز کاهش می یابد.

۳. با حضور ذهن غذا بخورید.

سعی کنید وقتی غذا می خورید حواستان به غذایتان باشد. زمانی که مشغول صرف غذا هستید، از هرچیزی که ممکن است حواستان را پرت کند، مثل تلویزیون یا گوشی تلفن همراه، دوری کنید. هنگام جویدن هر لقمه، به بافت غذا، طعم و عطر آن توجه کنید. در این صورت، هم از غذا لذت بیشتری می برید، هم گرسنگیتان زودتر برطرف می شود و هم برای مدت طولانی تری سیر می مانید.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید