وضعیت رستوران ها بعد از پاندمیک کرونا

پاندمیک کرونا در شکل و شیوه‌ی کسب و کارها، به خصوص مشاغل مرتبط به غذا، تفاوت‌هایی اساسی ایجاد کرده است. یکی از نگرانی‌های صاحبان مشاغل این است که بعد از گذشت این پاندمیک، وضعیت آن‌ها چگونه خواهد شد. تنها امری که مشخص است این است که بلاخره روزی قرنطينه در تمام جهان به پایان خواهد رسید. ما در این مقاله قصد داریم چند مورد از تغییراتی که احتمال می‌رود ابدی شده و با ما می‌مانند و وضعیت رستوران ها بعد از کرونا را بررسی کنیم.

ظروف يکبار مصرف که در این مدت پای ثابت رستوران­‌ها بوده‌اند در انبار قرار گرفته و ما دوباره می‌توانیم مشتری پروپاقرص رستوران‌های محبوبمان شویم. بسیاری از رستوران­‌ها و فست‌فودها هنوز به صورت رسمی‎‌، زمان دقیق یا چگونگی آغاز به کار سالن‌های غذاخوری خود را اعلام نکرده‌اند. احتمال داده می‌شود که بعد از گذشت پيک کرونا ویروس، اغلب رستوران­‌ها دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند، اما به احتمال زیاد کارمندان رستوران­‌ها و فست فودها به پوشیدن ماسک و دستکش همچنان ادامه خواهند داد.

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا – فاصله اجتماعی

فاصله اجتماعی، همراه با ترس، باعث کاهش تعداد صندلی‌­های پر می‌شود وزارت بهداشت تمامی کشورها، یکی از راه‌های جلوگیری از انتقال ویروس کرونا را، رعایت فاصله‌ی اجتماعی در حدود 2 متر اعلام کرده‌اند. برای رعایت همین نکته، حداقل، چندین میز از سالن‌­های سرو غذا حذف می‌شود؛ ممکن است پارتیشن­‌های بیشتری بین میزها قرار داده شود، که همین امر باعث می­‌شود رستوران­‌ها شبیه اتاق عمل شوند. سوشال تيبلز يا همان ميزهای اجتماعی، به طور کامل جمع شده که این مورد به معنای درآمد کمتر برای صاحب رستوران است، حتی اگر رستوران‌ها شبانه‌روز به صورت يکسره کار کنند.

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا – پوشیدن ماسک

سرآشپزها، گارسون­‌ها و مديران همه ماسک و دستکش خواهند پوشید. این مورد تقریباً و مطمئناً به حالت عادی جدید تبدیل خواهد شد. جو ارلینگر رئیس مک‌دونالد آمریکا، اخیراً در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، کارمندان براي هميشه ملزم به پوشیدن ماسک و دستکش هستند. حتی اکنون که رستوران­‌ها بیشتر از طریق بیرون‌بر فعال‌اند، کارمندان در طول شیفت‌کاری خود باید حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند. این وضعیت قطعا برای آشپزهایی که در آشپزخانه‌های گرم مشغول هستند، بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا – بسته شدن رستوران ها

تعدادی از رستوران‌های مورد علاقه شما برای همیشه از بین می‌روند. پاندمیک کرونا به احتمال زیاد باعث بسته شدن بسیاری از رستوران‌های مورد علاقه‌ی شما خواهد شد که ممکن است حتی بعد از عبور از این وضعیت نیز به حالت عادی برنگردند. با این وجود، بهترین راه برای کمک به اين صنعت پشتیبانی از کسب‌وکارهایی است که سفارشات تيک‌اوت يا همان بيرون‌­بر دارند. اما با همه‌‌ی این‌ها، واضح است که همه می‌­خواهند به عقب برگردند و شب­‌نشيني با دوستان و خانواده­‌های خود را در رستوران­‌ها و کافه­‌ها، مانند چند ماه قبل تجربه کنند؛ اگر رستوران‌ها از پروتکل‌های بهداشتی به درستی پیروی کنند و فاصله‌ی اجتماعی رعایت شود، بازگشتن به روزهای خوب، دور هم جمع شدن و لذت بردن از غذای رستوران مورد علاقه‌مان در فضای دلچسب آن، چندان دور نیست.

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا

به مشتری گفته می‌شود که در رستوران‌ها ماسک بپوشند

در حال حاضر در سراسر دنیا، پوشيدن ماسک الزامی است. در آمريکا، مک دونالد پیشنهاد کرده که تمام افراد قبل از ورود به ساختمان­‌ها حتما ملزم به استفاده از ماسکصورت شود.

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا – تغییر در نحوه گرفتن سفارش ها

سفارش کیوسک یا پرداخت بدون تماس می­‌تواند رواج بیشتری پیدا کند. در این شرایط هرچه بتوان تماس چهره به چهره و نزدیک را کاهش داد، در حفظ بهداشت و کسب اعتماد مشتری و بازگشتن به حالت عادی موفق‌تر عمل کرده‌اید. یک راه که رستوران‌ها و فست فودها می­‌توانند در آینده­‌ی نزدیک تمرکز بیشتری بر روی آن داشته باشند، سفارش از راه دور است.

مک‌دونالد در چين، تحویل بدون تماس فيزيکی را پیاده­‌سازی کرده است که مشتریان سفارش خود را از راه دور از طریق تلفن یا از طریق کیوسک درون فروشگاهی ثبت می‌کنند؛ سپس، پس از حاضر شدن غذا مشتریان می­‌توانند سفارشات خود را از یک منطقه تعیین شده بردارند، بدون این که نیازی به ارتباط مستقیم با کارکنان رستوران داشته باشند.

تاکو بل نیز در حال اجرای فرایندهای مشابه است.

مارك كینگ، مدیر كل تاكو بل گفت:”تحقیقات ما نشان می­‌دهد كه رفتارهای مصرف­ کننده در حال تغییر است و مشتری به دنبال تحقق بخشیدن به زندگی آسان‌­تر و البته ایمن‌تر است؛ مانند، تحویل و سفارش غذا از طريق تلفن همراه و همچنین پرداخت و خدمات بدون تماس فيزيکی.” ما مدتی روی بعضی از این ابتکارات کار کرده‌­ایم، بنابراین ما واقعاً آینده دیجیتالی را تصور می­‌کنیم.

همچنین چيني­‌ها مشتریان را ترغیب به استفاده از روش‌­های پرداخت بدون تماس می‌­کنند. در رستوران‌ها از مشتری‌ها خواسته می­‌شود از سفارش با موبایل استفاده کنند یا در صورت نیاز، خودشان کارت را بکشند یا پول و سکه را در سطل قرار دهند، نه اینکه آن‌ها را به کارمند رستوران تحویل دهند.

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا – تمیز کردن مکرر سالن‌های غذاخوری

نکته‌­ای که احتمالاً در زمانیکه سالن‌های غذاخوری رستوران­‌ها و فست‌فودها بازگشایی شوند بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد اين نکته است که این سالن‌ها چقدر تمیز و بهداشتی‌اند. چندین باره تمیز کردن رستوران‌ها و ضد عفونی کردن میزها، بعد از استفاده‌ی هر مشتری، یکی از روتین‌های جدید کاری رستوران‌ها خواهد شد. مطابق برنامه بازگشایی مک دونالد، کارگران ملزم به تمیزکردن و ضدعفونی ­کردن سينی‌ها بعد از هر بار استفاده هستند و دستشویی‌­ها هر 30 دقیقه یک‌بار تمیز و ضدعفونی می­‌شوند.

در برگرکينگ، کارگران همچنین باید تقریباً هر 30 دقیقه یکبار، مواد ضدعفونی ­کننده در “مناطق با لمس بالا” مانند کانتر سفارش، دستگاه کارت‌‌خوان، سینی و دستگیره درب بپاشند.

وضعیت رستوران ها بعد از کرونا – ایجاد موانع پلاستیکی

موانع پلاستیکی در پنجره و پیشخوان‌هایی که سفارشات در آن انجام می‌شود. یکی از اقدامات دیگر در جهت رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی استفاده از موانع فیزیکی بین فروشنده و مشتری است. بسیاری از رستوران­‌ و فست فودها، موانع پلاستیکی یا شیشه‌­ای را در ایستگاه­‌های فروش از قبیل پنجره­‌های درایو يا پیشخوان­‌ها نصب کرده‌اند. معلوم نیست چه زمانی ممکن است این موانع برداشته شود، مدت طولانی پس از فروکش کردن اين پاندميک، يا هيچوقت!

به هر حال چيزي که واضح است اين است که اين ويروس بسيار ريز ، توانسته زندگي تمام دنيا را مختل کند و باعث مرگ هزاران نفر شود. خبر بدتر اين است که اصلا مشخص نيست چه موقع اين بيماری به طور کلی از بین می‌رود. آنچه که بديهی است، ادامه زندگي ما، با رعايت کامل پروتکل­های بهداشتی است که معلوم نيست تا کي ادامه‌­دار است و رستوران و کافه و غذاهاي بيرون­‌بر نيز از اين قاعده مستثنی نيستند.

به نظر شما این ویروس چه تفاوت‌های دیگری را در آینده‌ی زندگی ما ایجاد خواهد کرد؟ آیا زندگی باز به روال قبل از دوران این بیماری باز خواهد گشت؟

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید