ما در این مقاله می خواهیم شما را با خواص گوشت بوقلمون، نحوه استفاده و خطرات احتمالی مصرف آن آشنا کنیم. گوشت بوقلمون خوراکی پرطرفداری است که بسیار مغذی است و فواید زیادی دارد. گوشت این پرنده در کشور‌های غربی از محبوبیت فراوانی برخوردار است و به طور وسیعی مصرف می شود. اما در سال های اخیر، به واسطه خواص مفیدش، در ایران نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است. در ادامه، بیشتر به ارزش غذایی گوشت بوقلمون و فواید آن و همچنین مضرات احتمالی مصرف آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

ارزش غذایی گوشت بوقلمون

بوقلمون سرشار از مواد مغذی مختلف است و می تواند بسیاری از مواد معدنی و آلی مورد نیاز بدنتان را تأمین کند. ارزش غذایی دو برش ضخیم از گوشت بوقلمون (که وزنی معادل ۸۴ گرم دارد) به شرح زیر است:

 • ۱۱۷ کالری
 • پروتئین: ۲۴ گرم
 • چربی: ۲ گرم
 • فاقد کربوهیدرات
 • ویتامین B۳ (نیاسین): ۶۱ درصد از نیاز روزانه بدن
 • ویتامین B۶: معادل ۴۹ درصد از نیاز روزانه بدن
 • ویتامین B۱۲: معادل ۲۹ درصد از نیاز روزانه بدن
 • سلنیوم: ۴۶ درصد از نیاز روزانه بدن
 • روی (زینک): ۱۲ درصد از نیاز روزانه بدن
 • سدیم: ۲۶ درصد از نیاز روزانه بدن
 • فسفر: ۲۸ درصد از نیاز روزانه بدن
 • کولین: ۱۲ درصد از نیاز روزانه بدن
 • منیزیم: ۶ درصد از نیاز روزانه بدن
 • پتاسیم: ۴ درصد از نیاز روزانه بدن

البته درصد مواد مغذی موجود در گوشت بوقلمون به محل برش گوشت بستگی دارد. برای مثال، قسمت های تیره تر و ماهیچه ای تر گوشت بوقلمون مثل ران، چربی و کالری بیشتری نسبت به قسمت های سفیدتر دارند. این در حالی است که قسمت های سفیدتر پروتئینشان بیشتر است.

نکته دیگری که باید در رابطه با بوقلمون در نظر داشته باشید این است که پوست بوقلمون چربی زیادی دارد. بنابراین، برش هایی از گوشت بوقلمون که به پوست متصل هستند کالری بیشتری از برش های بدون پوست دارند. برای مثال، ۱۰۰ گرم گوشت بوقلمون با پوست ۱۶۹ کالری و ۵.۵ گرم چربی دارد، در حالی که همین مقدار گوشت بوقلمون بدون پوست ۱۳۹ کالری و ۲ گرم چربی دارد. البته باید در نظر داشت که تفاوت کالری گوشت با پوست و بدون پوست بوقلمون ناچیز است و چربی نیز به سیر ماندن شما کمک می کند، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید.

فواید گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون به واسطه مواد مغذی فراوانش فواید مختلفی دارد که در ادامه برخی از آن ها را مرور می کنیم:

۱. گوشت بوقلمون منبع سالمی برای تأمین پروتئین بدن است.

گوشت بوقلمون غذایی سرشار از پروتئین است. پروتئين برای رشد ماهیچه ها و حفظ عملکرد طبیعی آن ها ضروری است. این ماده مغذی ساختار سلول های بدن را حفظ و به انتقال سایر مواد مغذی در سراسر بدن کمک می کند. در ضمن، مصرف پروتئين می تواند به کاهش وزن نیز منجر شود؛ زیرا شما را سیر نگه می دارد.

همان طور که پیش تر اشاره شد، دو برش ضخیم از گوشت بوقلمون با مجموع وزن ۸۴ گرم، ۲۴ گرم پروتئين دارد. یعنی معادل ۴۸ درصد از نیاز روزانه بدن. این گوشت، همچنین، می تواند جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز باشد.

۲. گوشت بوقلمون غنی از ویتامین های گروه B است.

گوشت بوقلمون حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین های B۳ (نیاسین)، B۶ (پیریدوکسین) و B۱۲ (کوبالامین) است که مقدار آن ها را در قسمت قبلی ذکر کردیم. به علاوه، گوشت بوقلمون منبع مناسبی برای تأمین فولات، ویتامین B۱ (تیامین) و ویتامین B۲ مورد نیاز بدن نیز هست.

این ویتامین ها فواید بسیاری برای بدن دارند. برای مثال، ویتامین B۳ به تولید انرژی در بدن کمک می کند و برای فرآیندهای ارتباطی سلول های بدن ضروری است. ویتامین B۶ نیز به تولید آمینواسیدها و انتقال دهنده های عصبی کمک می کند. در نهایت، ویتامین B۱۲ نقشی حیاتی در تولید DNA (ماده ژنتیک سلول های بدن) و تولید گلبول های قرمز خون ایفا می کند.

۳. گوشت بوقلمون سرشار از مواد معدنی است.

سلنیوم، روی و فسفر به میزان قابل توجهی در گوشت بوقلمون یافت می شوند. این گوشت، همچنین، مقدار اندکی منیزیم و پتاسیم نیز دارد. سلنیوم برای تولید هورمون های تیروئیدی به بدن کمک می کند. این هورمون ها متابولیسم و رشد را تنظیم می کنند. روی نیز یکی از مواد معدنی ضروری است که فرآیندهای مختلفی را از قبیل بیان ژن ها، تولید پروتئين و واکنش های آنزیمی کنترل می کند. در نهایت، فسفر هم نقشی حیاتی در سلامت استخوان ها دارد. همه این مواد مفید در گوشت بوقلمون یافت می شوند و سلامت بدنتان را تضمین می کنند.

۴. گوشت بوقلمون غذای مناسبی برای افراد مبتلا به دیابت است.

گوشت بوقلمون شاخص گلیسمیک پایینی دارد. یعنی بر خلاف غذاهای پر قند، قند خونتان را به طور ناگهانی افزایش نمی دهد. اگر به دیابت مبتلا هستید، اضافه کردن گوشت بوقلمون به رژیم غذاییتان می تواند راه حل خوبی برای کنترل قند خونتان باشد.

۵. گوشت بوقلمون برای سلامت قلب مفید است.

غذاهایی که شاخص گلیسمیک پایینی دارند، مثل گوشت بوقلمون، کلسترول خوب یا HDL را در بدن افزایش می دهند. HDL توسط جریان خون به نقاط مختلف بدن منتقل می شود و کلسترول بد یا LDL را حذف می کند. LDL می تواند به دیواره رگ ها آسیب بزند و خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. بنابراین، با مصرف گوشت بوقلمون و افزایش کلسترول HDL می توانید از قلبتان محافظت کنید.

۶. گوشت بوقلمون خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

همان طور که پیش تر گفتیم، گوشت بوقلمون سرشار از سلنیوم است. برخی از پژوهش ها نشان می دهند که اضافه کردن این ماده معدنی مغذی به رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را از قبیل سرطان مثانه، سرطان سینه، سرطان ریه و سرطان معده کاهش دهد.

نحوه استفاده از گوشت بوقلمون

پروتئين موجود در گوشت بوقلمون تقریباً هم اندازه با پروتئين گوشت مرغ است، با این تفاوت که گوشت بوقلمون کالری کمتری دارد. این گوشت، همچنین، جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز محسوب می شود. با توجه به این موارد، می توانید گوشت بوقلمون را درست مثل گوشت مرغ یا گوشت قرمز به رژیم غذاییتان اضافه کنید و غذاهای محتلفی با آن بپزید.

گوشت بوقلمون طعم لذیذی به انواع خورشت ها می دهد. به علاوه، می توانید آن را چرخ کنید و در تهیه کتلت و همبرگر به کار ببرید. در ضمن، می توانید با گوشت بوقلمون سوپ درست کنید و یا خلاقیت به خرج دهید و از آن برای تهیه انواع سالاد و ساندویچ استفاده کنید.

اضافه کردن به رژیم غذایی

اگر می خواهید گوشت بوقلمون را به رژیم غذاییتان اضافه کنید، بهتر است پیش از استفاده به چند نکته توجه داشته باشید. سعی کنید از گوشت بوقلمون فرآوری شده، مثل بیکن بوقلمون، تا جایی که امکان دارد استفاده نکنید. زیرا سدیم و نمک های افزودنی فراوانی دارد.

علاوه بر این، بهتر است در صورت امکان گوشت بوقلمون هایی را مصرف کنید که در مزارع و به طور طبیعی پرورش داده شده اند. بوقلمون های محلی در دسته های کوچک تری پرورش داده می شوند و فرصت بیشتری برای رشد دارند. در ضمن، به این بوقلمون ها، بر خلاف بوقلمون هایی که در محیط های مصنوعی پرورش یافته اند، آنتی بیوتیک، هورمون و مواد نگه دارنده تزریق نمی شود.

 دمای پخت

نکته دیگری که پیش از مصرف بوقلمون باید به آن توجه کنید دمای پخت آن است. هنگام پخت، اطمینان حاصل کنید که دمای قسمت های داخلی گوشت به ۷۴ درجه سانتی گراد برسد تا عوامل بیماری زا از بین بروند. در ضمن، برای حفظ مواد مغذی گوشت، بهتر است آن را با شعله کم و داخل زودپز بپزید.

خطرات احتمالی مصرف گوشت بوقلمون

مصرف گوشت بوقلمون به خودی خود ضرری ندارد، حتی اگر آن را با پوستش مصرف کنید. البته تا زمانی که در مصرف پوست چرب آن زیاده روی نکنید.موردی که باید در آن جانب احتیاط را رعایت کنید، مصرف گوشت بوقلمون فرآوری شده است. گوشت بوقلمون فرآوری شده سدیم زیادی دارد و می تواند برای سلامتی مضر باشد.

اغلب گوشت های فرآوری شده یا دودی می شوند و یا به آن ها سدیم نیتریت زده می شود. سدیم نیتریت با ترکیبات آمینی موجود در گوشت ترکیب می شود و مواد سرطان زا تولید می کند. پژوهش ها نیز حاکی از آنند که مصرف گوشت های فرآوری شده ارتباط مستقیمی با ابتلا به سرطان های مختلف دارد؛ بنابراین، بهتر است تا جایی که می توانید مصرف بوقلمون فرآوری شده را کاهش دهید.

 

به طور کلی، گوشت بوقلمون غذایی سرشار از پروتئین و مواد مغذی مفید است و خواص فراوانی برای سلامتی دارد. مواد معدنی موجود در گوشت بوقلمون به حفظ عملکرد طبیعی بدن کمک و از ابتلا به بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کنند. گوشت بوقلمون را می توانید درست مانند گوشت مرغ یا گوشت قرمز به غذاهای مختلف اضافه کنید، اما بهتر است حتی الامکان از مصرف گوشت بوقلمون فرآوری شده، مثل بیکن یا سوسیس بوقلمون، بپرهیزید.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید