نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر

یکی از نیازهای اولیه یک زندگی سالم، هشت ساعت خواب در شبانه روز است. تحقیقات در کشورهای مختلف جهان و برروی گروه‌های مختلف انسان‌ها نشان می‌دهد که کسانی‌ که خواب کافی ندارند یا برعکس بیش از حد می‌خوابند، بیشتر در معرض بیماری‌های مختلف قرار دارند و طول عمرشان نیز کوتاه‌تر است. با ما همراه باشید تا در این مقاله نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر را به شما معرفی کنیم.

خواب نامناسب و ناکافی یا بیش از حد، می‌تواند عواقب بدی در دراز مدت برای شخص به همراه داشته باشد؛ تحقیقات مختلف نشان می‌دهند که خواب نامناسب با بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون، نارسایی‌های قلبی عروقی و چاقی رابطه‌ی تنگاتنگی دارد. کم‌خوابی بر هورمون‌های بدن نیز تاثیر به سزایی دارد. وقتی کم می‌خوابیم تعادل ترشح این هورمون‌ها در بدن بهم می‌ریزد و این تغییرات هورمونی به چاقی فرد می‌انجامد که همین امر زمینه‌ساز ابتلا به امراض گوناگون می‌باشد که نزدیک‌ترین آن‌ها دیابت است.

خواب کامل چه ویژگی‌هایی دارد؟

با نوشیدن نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر می توانید بدون نیاز به دارو خوابی راحت را تجربه کنید. خواب انسان مراحل مختلفی داشته و گذر از هر مرحله به مرحله‌ی بعد نیاز به گذراندن یک بازه زمانی، و تکمیل هر مرحله دارد؛ درست مثل یک بازی کامپیوتری. گذر از هر مرحله به مرحله بعد در بدن، به 60 تا 100 دقیقه زمان احتیاج دارد و در هر مرحله، بدن فرآیندها و سطح هوشیاری مختلفی را تجربه می‌کند.

مرحله‌ی اول خواب، همان مرحله‌ی چرت و آرام بین خواب و بیداریست. شاید بسیاری از ما این مرحله را به خاطر داریم. در این مرحله آرامش مقطعی را تجربه می‌کنیم که عضلات شل می‌شوند، ضربان قلب اهسته و تنفس آرام‌تر می‌شود.

مرحله‌ی دوم کمی عمیق‌تر است. احساس می‌کنید بیدارید اما عملا خوابید، اما نمی‌دانید.

مرحله‌ی بعدی یا مرحله سوم، عمیق‌تر است. در این مرحله، فعالیت بدن به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده و بیدار شدن سخت است. در این مرحله حتی خواب و رویا هم اتفاق نمی‌افتد.

برای گذر از مرحله‌ی سوم به چهارم، چند دقیقه‌ای بدن دوباره به مرحله دوم باز می‌گردد. در مرحله‌ی چهارم است که وارد خواب و رویا می‌شویم.

یک خواب کامل، تمام مراحل گفته شده را در بر می‌گیرد.

نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر

مصرف داروهای خواب‌آور

با همه‌ی مزیت‌های یک خواب کامل و کافی، مصرف داروهای خواب‌آور برای دستیابی به این سطح از خواب کامل، اصلا توصیه نمی‌شود. طبق تحقیقاتی که در این مورد در فوریه سال 2012 منتشر شد، خطر مرگ در افرادی که داروهای خواب‌آوری مثل باربیتوریک یا بنزودیارپین مصرف می‌کردند چندین برابر بیشتر از افراد عادی است. از این گذشته، از اعتیادآور بودن داروهای خواب‌آور نمی‌توان صرف‌نظر کرد.

نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر

با مصرف این نوشیدنی‌ها قبل از خواب می‌توانید خواب راحتی را تجربه کنید.

1) چای سبز

البته منظورمان چای سبز دکافئینه(کم‌کافئین) است. چای سبز در حالت عادی، حاوی کافئین و سرزنده و شاداب کننده است. مطمئنم ک شما نمی‌خواهید برای خواب بهتر، انرژی بیشتری بگیرید. اگر می‌خواهید چای سبز معمولی مصرف کنید بهتر است مصرف آن را به دیرتر از 4 یا 5 بعد از ظهر محول نکنید.

چای سبز دکافئینه به علت دارا بودن تنانین، باعث کاهش استرس و افزایش آرامش در شب شده و باعث می‌شود خواب بهتری را تجربه کنید.

نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر

2) گیاه سنبل‌الطیب

این گیاه خاصیت آرامش‌بخشی فوق‌العاده‌ای دارد. سنبل‌الطیب یا والرین، دارای خاصیت آرامش‌بخشی، تسکین دردها و خواب‌آور است. برای دم آوردن این گیاه، کافیست یک قاشق از این گیاه را در 200 سی‌سی آب‌جوش حل کنید.

3) گیاه بابونه

بیشتر ما با گیاه بابونه آشنایی کامل داریم. این گیاه علاوه بر خاصیت آرام بخشی و خواب‌آوری که دارد، می‌تواند مشکلات جزئی گوارشی و هضم غذا را نیز درمان کند و خواب بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد.

نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر

4) آب گیلاس

اگر در فصل این میوه خوشمزه هستید، از آن غافل نشوید. ملاتونین موجود در گیلاس، همان هورمون خواب‌آور و آرامش‌بخش در بدن ما می‌باشد. یک لیوان آب‌گیلاس را صبح و یک لیوان آن را شب قبل از خواب میل کنید و بعد از گذشت چندین شب متوجه خواهید شد که بعد از نوشیدن آب گیلاس خواب بهتر و طولانی‌تری را تجربه خواهید کرد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید