نقش شعار و اسلوگان در برندینگ

در زندگی روزمره، ما کلمات زیادی را می‌شنویم و کلمات زیادی را می‌گوییم تا مکالمات خودمان را توجیه کنیم. کلمات، پیام را تغییر می‌دهند. برخی کلمات و عبارات در ذهنمان نقش می‌بندند و بعضی سریع فراموش می‌شوند! ممکن است جا ماندن یک شعار در ذهن عموم مردم زمان‌بر باشد؛ اما، تاثیر بلندمدت و عمیقی دارد. در ادامه به نقش شعار در برندینگ می پردازیم.

کلمه‌ی Slogan، یک کلمه‌ی اسکاتلندی به معنی فریاد جنگ است به عبارتی فریادی که سربازان پیش از ورود به میدان جنگ سر می‌دادند، اسلوگان نامیده شده است. به صورت کلی، به یک گزاره‌ی کوتاه(تقریبا به کوتاهی همان فریاد سربازان) که یادگیری آن نیز برای همگان آسان است و به سرعت در ذهن مخاطب و مشتری تداعی می‌شود، شعار تبلیغاتی یا اسلوگان گفته می‌شود.

زمانیکه در مورد انتخاب یک شعار برای برند صحبت می‌کنیم، نکات زیادی را باید مد نظر داشته باشیم؛ به عنوان مثال، شعار انتخابی باید سریع در خاطر بنشیند، با مفهوم باشد و ماموریت برند خود را با جمله‌ای کوتاه، شرح دهند.

نقش شعار و اسلوگان در برندینگ

چرا داشتن شعار یا “اسلوگان” در برندینگ اینقدر مهم است؟

شعار یا “اسلوگان” تنها یک جمله نیست که مدیران تبلیغات می‌سازند؛ بلکه تمام کلمات استفاده شده در یک شعار نقش استراتژیکی در برندینگ کسب و کار ایفا می‌کنند. اسلوگان‌های قوی، بر مغز مخاطب تاثیر می‌گذارند تا برای او این باور را ایجاد کنند که یک کسب و کار  قابل اعتماد و خوب است؛ پس پیدا کردن اسلوگان مناسب برای کمپانی‌ها بسیار مهم است و هر کمپانی و کسب و کاری مدام در حال آزمون و خطا و تلاش برای آفرینش یک شعار مناسب است.

مک‌دونالد، یکی از برندهای موفق در زمینه‌ی فست‌فود است که کمتر کسی پیدا می‌شود، که نامش را نشنیده باشد. اسلوگان مک‌دونالد یکی از موفق‌ترین و قوی‌ترین اسلوگان‌هاست. این کمپانی تا سال 2003، به جمله‌ای فوق‌العاده رسیدند “I’m Lovin it!” یا “دوستش دارم”.

به عقیده‌ی این کمپانی، این شعار برای معرفی برند آن‌ها کامل و ایده‌آل است؛ چون، آن‌ها می‌خواهند هر مشتری بعد از خوردن غذای آنان یک حس مشترک داشته باشد. پس یک شعار یک فروشنده‌ی خوب و یادآور موفقی از برند است.

شعارها در رساندن شما به صفحه‌ی اول گوگل یا دیگر موتورهای جست‌‌وجو نقشی ندارند؛ اما، شما را به اولین اسم در ذهن مشتری تبدیل می‌کنند. یک شعار خوب باعث می‌شوند برند شما در خاطر عموم مردم بماند، به سادگی مشخص شود و مهم‌تر از همه قابل اعتماد شود.

نقش شعار و اسلوگان در برندینگ

شعار در برندینگ سایه‌ی برند شما می‌شوند هرجا که نامش می‌آید.

ایجاد یک هویت برجسته، آرزوی نهایی هر برندی در هر زمینه‌ای است و ساختن یک هویت مضاعف، قطعا مزیتی برای آن به شمار می‌رود. شعار برند شما با نام آن آمیخته می‌شود و همه جا همراه آن است؛ درست مثل یک سایه! اسم یک برند به تنهایی نمی‌تواند یک ارتباط موثر را با مخاطبانش ایجاد کند. به همین خاطر، شعارهای برند به نقش کلیدی در منتقل کردن اهداف یک برند دارند. شعارها بخاطر توانایی که در منتقل کردن مفهوم دارند به عنوان نماینده‌های برندینگ شمرده می‌شوند، چون به اسم برند معنی اضافه می‌کنند. بخاطر سپردن و ارتباط برقرارکردن با یک عبارت با مفهوم، راحت‌تر است بنابراین تاثیر اسم یک برند متکی بر سایه‌ی آن یا اسلوگان همراه با آن است.

اسلوگان‌ها محصول یا خدمت شما را خواستنی می‌کنند.

اسلوگان‌ها در اصل به عنوان دی‌ان‌ای برای برند عمل می‌کنند. یک اسلوگان موفق، اگر می‌خواهد موفق بماند، باید تعهد برند نسبت به مشتریانش باشد. این دی‌ان‌ای برند نه تنها باید مشتری را جذب کند بلکه باید برای مدیریت و کارکنان برند نیز مفهوم مشخص و برانگیزاننده‌ای داشته باشد. شعارهای تبلیغاتی یکی از مهم‌ترین راش‌های یک کمپانی‌ است؛ و برای این طراحی شده‌اند که وفاداری و تعهد کارکنان را در محل کار نشان دهند. آن‌ها هم برای مدیران هم برای مصرف‌کنندگان یادآور معنای برند هستند که در نهایت برای موفقیت برند تاثیر معجزه‌آسایی دارند.

بنابراین هر اسلوگان موفقی باید دارای تعدادی ویژگی مشخص باشد تا نقش خود را به خوبی اجرا کند:

این ویژگی‌ها مانند این جمله: اسلوگان باید کامل کننده و در راستای هویت برند باشد.

کوتاه باشد؛ یک اسلوگان خوب باید بهترین پیام را در کوتاه‌ترین عبارت ممکن بیان کند. به عبارتی، بهترین اسلوگان 2 تا 4 کلمه‌ای هستند و نباید بیشتر از 8 کلمه باشند.

قابل فهم باشد؛ یکی از اشتباهات رایج برندها این است که در شعار خود می‌خواهند خیلی هوشمند به نظر برسند و از اصطلاحات سخت و سنگین صنعت استفاده می‌کنند که مخاطبان عام آن‌ها نمی‌توانند آن را بفهمند و با آن ارتباط برقرار کنند.

نقش شعار و اسلوگان در برندینگ

انتخاب یک شعار تبلیغاتی تاثیرگذار و به یاد ماندنی منافع زیادی برای تمامی کسب و کارها دارد. همه‌ی ما در زندگی روزمره، مخاطب برندهای زیادی بوده‌ایم که قصد داشتند ما را تحت تاثیر بگذارند. حتی شما هم که در حال خواندن این مطلب هستید احتمالا قصد دارید با انتخاب یک شعار تبلیغاتی مناسب بر مخاطبین و یا حتی اطرافیان خود تاثیر بگذارید.

 از نظر شما یک اسلوگان خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ و چه اسلوگان‌های موفقی را تا کنون شنیده‌اید؟

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید