مصرف میان‌وعده‌ها برای تمامی افراد در همه‌ی سنین لازم و ضروری است. قسمت زیادی از انرژی روزانه بدن و مواد‌مغذی مورد نیاز آن، از طریق وعده‌های غذایی تامین می‌شه. امروز طبق توصیه کارشناسان تغذیه، خوردن میان وعده سالم و خوشمزه در روز توصیه می‌شه که شامل صبحانه، ناهار، شام و دو میان ‌وعده است.

مصرف میان‌وعده باعث می‌شود تا شما بین وعده‌های غذایی احساس سیری کرده و همین احساس سیری، مانع از پرخوری در وعده‌های اصلی و در نتیجه مانع از اضافه‌وزن می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که کسانی که میان‌وعده را حذف می‌کنند در وعده‌های اصلی بیشتر غذا می‌خورند و بیشتر به غذاهای چرب روی می‌آورند. یکی از مهم‌ترین فایده خوردن میان‌وعده این است که دیگر بعد از آن هوس خوردن غذاهای ناسالم برای رفع گرسنگی‌تان را نخواهید داشت.

میوه‌های خشک به عنوان میان وعده سالم

انواع میوه‌های خشک مثل برگه‌های زردآلو، هلو یا کشمش یا دیگر میوه‌های خشک شده مثل سیب، موز، خرمالو و … می‌تونن انتخاب خوبی برای میان‌وعده باشن. این میوه‌های خشک عموما پتاسیم و فیبر زیادی دارند و مصرفشون برای بدن بسیار مفید است.

غلات به عنوان میان وعده سالم

بیشترین انرژی مغز از گلوکز بدست می‌آید؛ که ساده‌ترین قند در متابولیسم بدن است. خوراکی‌هایی مانند غلات سبوس‌دار با سرعت کم در خون، گلوکز آزاد می‌کنند که باعث می‌شود عملکرد مغز بهتر و میزان تمرکز بیشتر شود.

سیب و کره بادام‌زمینی به عنوان میان وعده سالم

ترکیب سیب و کره بادام‌زمینی بسیار خوشمزه است و می‌تواند حسابی شما را سیر کند. سیب دارای مقادیر زیادی فیبر است و ترکیب آن با کره بادام‌زمینی یا بادام یک میان‌وعده‌ی عالی است.

یک ساندویچ کوچک به عنوان میان وعده سالم

یک ساندویچ کوچک پر از سبزیجات و ورقه‌های نازک از گوشت یا مرغ می‌تواند انتخاب مناسبی به عنوان میان‌وعده باشد، چنین ساندویچی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است و کالری کمی نیز دارد. یک ظرف کوچک سالاد، گزینه‌ خوبی به عنوان میان‌وعده است. یک ظرف کوچک پر از سالاد سرشار از موادمعدنی، ویتامین‌ها و فیبر است. سالاد شما می‌تواند شامل کاهو، انواع سبزیجات، میوه‌های خشک، آجیل و … باشد.

میان وعده سالم

 

سالاد بروکلی یکی از پیشنهادات خوب برای یک میان‌وعده‌ی سالم و خوشمزه است که طرز تهیه‌ی آن نیز بسیار آسان است.

برای تهیه‌ی سالاد بروکلی به عنوان میان وعده سالم مواد زیر را لازم دارید:

2 عدد کلم بروکلی تازه

۱ عدد پیاز قرمز

۵۰۰ گرم بیکن

1 فنجان کشمش

1 فنجان بادام خرد شده

۱ فنجان سس مایونز

1 فنجان شکر سفید

۲ قاشق غذا خوری سرکه  سفید

برای شروع بیکن را در ماهیتابه ریخته و تفت دهید تا قهوه‌ای شود. بعد کلم بروکلی و پیاز را خرد کرده و با بیکن پخته شده، کشمش و آجیل مورد علاقه‌ی خود مخلوط کنید.

حالا فقط آماده شدن و اضافه کردن سس سالاد باقی مانده؛ برای این کار، سس مایونز، شکر و سرکه را با هم مخلوط کنید تا یکدست شود.

و تمام؛

سالاد خوشمزه شما آماده است؛

نوش جان!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید