هری اسپرل، مردی که عاشق همبرگر است!

در دنیای اطراف ما، روزانه اتفاقات عجیب‌وغریب بسیاری رخ می‌دهد؛ هر روز با اخبار تازه و رخدادهای گوناگون مواجه می‌شویم. شاید بتوان گفت، عجیب‌ترین و غیرقابل باورترین اخبار، رکوردهای جهانی هستند. برخی رکوردهای جهانی، آنقدر باارزش و مهم‌اند و توانایی فوق‌العاده اشخاص را نمایان می‌کنند، که امروزه جوایز بسیاری برای دارندگان این رکوردها در نظر گرفته می‌شود، و رکوردهای آنان در کتاب گینس ثبت می‌شود. در ادامه به ماجرای هری اسپرل مردی که عاشق همبرگر است می پردازیم.

دنیای غذا، دنیایی گسترده می‌باشد؛ به قدری گسترده است که از جوانب زیادی، موقعیت در زمینه‌های گوناگون را برای افراد فراهم می‌کند! از مقادیر و حجم عظیم غذاهای مختلف گرفته تا سرعت غذاخوردن و یا برگزاری غذاخوردن گروهی در مکانی عجیب! گاهی رکورد افراد در زمینه‌ی غذا، ساختن بلندترین چیزبرگر است؛ گاهی شخصی به ساخت مجسمه یا خانه و اجسامی در ابعاد بزرگ با موادغذایی گوناگون دست میزند. یا اینکه فردی برای کسب رکورد در پرسرعت‌ترین حالت آماده کردن یک غذا تلاش می‌کند؛ برخی از جسم خود در این راستا استفاده کرده و رکورد حمل تعداد زیادی از موادغذایی مثل سیب‌زمینی یا انواع میوه‌جات را کسب می‌کنند! اما شاید شگفت‌انگیزترین و غیرمعمول ترین رکورد در زمینه غذا را مردی کسب کرد که عاشق همبرگر شد!

شاید با شنیدن جمله‌ی “مردی که عاشق همبرگر است.” تصور کنید این مرد تعداد زیادی همبرگر را در مدت زمان کوتاه خورده است؛ یا حتی بزرگ‌ترین برگر را درست کرده است و یا هرچیز دیگر؛ اما احتمالاً ذهن شما به سمت خرید عروسک‌ها و لوازم مربوط به همبرگر نمی‌رود!

داستان از چه قرار است؟

هَری اسپرل که امروزه او را “هری همبرگر: صدا می‌زنند، مردی است که 3724 شئ(به گفته‌ی خود هری حدود 6000 شئ دیگر را نیز در انبار کلکسیون خود دارد!) مرتبط با همبرگر یا به شکل همبرگر را جمع‌آوری کرده است و این تعداد در کتاب گینس نیز ثبت شده است. افراد، معمولاً، همبرگر را می‌خورند؛ اما هری اسپرل متفاوت است! او در کنار همبرگرها می‌خوابد، آن‌ها را می‌پوشد،از دیوار آویزان می‌کند و …

به گفته‌ی هری، داستان از سال 1987 در شبی شروع شد که برای عکاسی یکی از اجناس مغازه‌اش، نوشابه، سیب‌زمینی سرخ‌کرده و پنج برگر عروسکی را خریداری کرده بود. بعد از اتمام کارش آن وسایل روی میز خانه‌اش باقی‌مانده بود و وقتی چشم دوستش به آن میز افتاده بود، به تمسخر به او گفته بود:«تو در حال جمع‌آوری برگر هستی!»، و هری گفته بود:«نه؛ اما شاید باید این کار را انجام دهم!»

هری اسپرل مردی که عاشق همبرگر است!

یکی از دلایل علاقه‌ی هری اسپرل به همبرگر به زمانی برمی‌گردد که او وارد آمریکا شد. هری متولد آلمان است و در سال 1983 به فلوریدا منتقل شد، و خانواده‌ای آمریکایی سرپرستی او را بر عهده گرفتند. او آمریکا را دوست دارد و چون یکی از غذاهای مروف آمریکا همبرگر است، همبرگر برای هری، سمبل میهن‌دوستی و عِرق‌ملی به حساب می‌آید!

از اشیاء کلکسیون همبرگر هری می‌توان به موتور سیکلت همبرگری که برای شخص هری اسپرل ساخته شده، مجسمه‌ی بیگ بوی(Big Boy Statue)، لامپ و لوستر همبرگری، عروسک و پوستر همبرگر، تخت‌خواب همبرگری و … اشاره کرد. هری تمام مراکز خرید و حتی سمساری‌ها و هر مکانی که بتواند یک شیء مرتبط با همبرگر را بیابد زیر و رو می‌کرد و با روی کار آمدن اینترنت، این کار برایش آسان‌تر شد. در سال اول جمع‌آوری این اشیاء، او 92 وسیله را پیدا کرد. در ابتدا به جمع‌کردن وسایل کوچک می‌پرداخت مثل نمکدان و فلفلدان همبرگری، شمع همبرگری، ظروف همبرگری و…

هری اسپرل چه فکر و خیالاتی دارد؟

هری اسپرل بر این باور است که کلکسیون همبرگر او و خانه و وسایلش، به مردم حس خوشایدی می‌بخشد و مردم را خوشحال می‌کند. او احساس رضایت دارد از اینکه افراد برای تماشای خانه و وسایلش به او سر می‌زنند و از شگفتی، لبخند و ذوق از چهره‌شان محو نمی‌شود. هری می‌گوید:«بهترین حس، تماشای کودکی است که با شوق سوار موتور همبرگری می‌شود و از ته دل می‌خندد.» و احساس می‌کند تمام این کار، مایه‌ی شادی افراد می‌شود.

هری اسپرل مردی که عاشق همبرگر است!

اخیراً، کلکسیون هری اسپرل بصورت خصوصی است و برای عموم آزاد نمی‌باشد. او تصمیم به فروش کل کلکسیون به شخصی دارد که این اشیاء را برای عموم به فرمت موزه و نمایشگاه به نمایش بگذارد و مردم از تماشای آن بهره ببریند. او خود معتقد است، توانایی انجام این امر را ندارد و آرزو دارد فردی که رویایی مانند رویای او را در سر دارد، این کار را انجام بدهد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید