صبحانه را مانند یک پادشاه، ناهار را مانند یک شاهزاده و شام را مانند یک فقیر بخورید.”

جمله مشهوری که برای اکثر ما شناخته شده است.

مطمئنا کسی پیدا نمی‌شود که حداقل یک بار در طول زندگی، این توصیه را از بزرگ‌ترها، مخصوصا پدربزرگ و مادربزرگ‌ها نشنیده باشد؛ اما، بیشتر ما این نقل قول را برعکس دنبال می‌کنیم.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

موسیقی چه تاثیری بر اشتها دارد؟

به عنوان مثال، ما صبحانه را مانند یک آدم فقیر می‌خوریم، گاهی هم اصلا نمی‌خوریم، ناهار را مانند یک شاهزاده  و مثل یک پادشاه شام ​​می‌خوریم. امروزه ،بخاطر مشغله زیاد زندگی‌ها، افراد وقت ندارند که به سلامتی خود توجه کنند؛ به همین دلیل، این بی توجهی باعث ایجاد مشکلات زیادی در بین افراد شده است. به علاوه، زمان نامنظم مصرف غذا منجر به برخی از مشکلات شدید سلامتی می‌شود، خصوصاً برای کسانی که شب دیرشام می‌خورند.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

خوشبختانه، باید این خبر را به شما بدهم که فقط اگر زمان شام خود را کمی تغییر دهیم، می‌توانیم تغییرات جادویی در سلامتی خود داشته باشیم. مزایای شام زودهنگام بدون شک باعث تعجب شما خواهد شد.

بررسی سبک زندگی ورزشکاران یوگا

بیایید به یکی از جنبه‌های سبک زندگی ورزشکاران یوگا بپردازیم.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

شام خود را بعد از غروب آفتاب و حدود ساعت 7 بخورید.

در برنامه آموزش یوگا، ما سعی می‌کنیم عادت‌های یوگا را در خود بگنجانیم. یکی از عادت‌های عمده یوگاکاران، این است که شام ​​خود را در عرض نیم ساعت از غروب آفتاب می‌خورند. آنها آگاهانه یا ناآگاهانه در حال انجام خدمات عالی به سلامت خود هستند.. فرض کنیم که شام ​​بین 7 بعد از ظهر تا 7.30 بعد از ظهر خورده شده  و ما تا ساعت 10 شب به رختخواب می رویم.

زود شام خوردن چه فوایدی برای بدن دارد؟

شام زود هنگام راز سبک زندگی سالم‌تر است . بیایید مزایای شام زود هنگام را بررسی کنیم.

 

1. با خوردن زودهنگام شام، کیفیت خواب بهتر می‌شود

با خواب زود هنگام، کیفیت خواب بسیار بهتر خواهد شد. بین آخرین وعده غذایی و خواب ما باید بین 2 تا 2.5 ساعت فاصله وجود داشته‌باشد، تا هضم اولیه قبلاً انجام شده و سیستم گوارش در هنگام خواب اضافه کاری نخواهد کرد.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

از این رو، دستگاه گوارش به استراحت مورد نیاز خود می رسد. علاوه بر این، این عمل خواب بیش از حد را نیز کاهش می‌دهد. سیستم‌های بدنی کمتر کار می‌کنند ، استراحت لازم را دارند و بنابراین برای بهبودی و کارایی بیشتر به زمان کمتری نیاز دارند.

در اواخر شب از وعده‌های غذایی سنگین خودداری کنید. طبق گفته موسسه ملی بهداشت ، وعده های غذایی در اواخر شب می‌توانند باعث سوهاضمه شوند که خواب را مختل می کند.

 

2. شام زود هنگام، به کاهش وزن کمک می‌کند

خوردن به موقع شام و در اوایل شب به کاهش وزن کمک می کند و متابولیسم را تحریک می کند. چندین مطالعه انجام شده است که واقعیت فوق را اثبات کرده است.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

این عمل به طور خودکار منجر به کاهش وزن متناوب می‌شود. در طی این پروسه ، بدن به جای گلوکز موجود در غذای در حال هضم، انرژی مورد نیاز خود را از چربی ذخیره شده بدن برآورده می کند؛ بنابراین، متابولیسم ایجاد شده، به مدیریت بهتر وزن و سوختن چربی اضافی منجر می‌شود

همچنین مشخص شده است که خواب زود هنگام به ویژه برای بیماران دیابتی مفید است. همچنین ثابت شده است که خواب زود هنگام فوایدی از جمله سیستم ایمنی بهتر و بازسازی و ترمیم سلول را فراهم می‌کند. بعد از ساعت 7 غذا نخوردن به خودی خود ممکن است به شما در کاهش وزن کمک نکند؛ اما، غذا خوردن  در ساعات منظم با ریتم شبانه روزی شما هماهنگ شده و بر سلامتی و همینطور کاهش وزن شما تاثیر می‌گذارد.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

 

3. شام زودهنگام، یبوست را برطرف می‌کند

اگر از یبوست رنج می‌برید ، این روش باید شانس شما را برای دفع بهتر بطور مطلوبی بهبود بخشد. استراحت مناسب و کافی سیستم گوارشی منجر به ایجاد سیستم دفع سالم‌تر می‌شود. این روش همچنین به افرادی که با نفخ شکم درگیر هستند نیز کمک می کند.

4. شام به موقع، انرژی شما را بالا می‌برد

اگر شب‌ها شام را به موقع میل کنید، صبح احساس سبکی و انرژی بیشتری می‌کنید و برای زود بیدار شدن مشکلی کمتری دارید. شما زود بیدار می‌شوید و از پربازده ترین زمان روز استفاده می‌کنید. جلسه تمرین یا ورزش و یا همه فعالیت­های روزانه مثمر ثمر خواهند بود. علاوه بر این، روحیه انعطاف پذیرتر خواهید داشت و در مواقع سختی، بهتر اتفاقات را مدیریت می‌کنید.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

5. روتین تغذیه‌تان مرتب می‌شود

با خواب زودهنگام مهمترین وعده غذایی روز ، یعنی صبحانه را حتماً کامل مصرف خواهید کرد و کنار نمی‌گذارید. علاوه بر این، اشتهای کلی شما متعادل‌تر می‌شود. همانطور که قبلاً گفته شد، ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید صبحانه مانند یک پادشاه، ناهار را مثل یک فرد معمولی بخورید و مانند یک آدم فقیر غذا بخورید. این توصیه برای عادات غذایی سالم بسیار عالی است.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

6. با شام زودهنگام، از ریفلاکس اسیدی رهایی می‌یابید

وقتی درست قبل از خواب غذا می‌خوریم، این می‌تواند باعث ریفلاکس اسید شود، یعنی احساس سوزش در نزدیکی ناحیه قفسه سینه. تحقیقات ثابت می‌کند افرادی که 3 ساعت قبل از خواب شام می‌خورند کمترین احتمال ابتلا به این مشکل را دارند.

 

 

7. خطر حمله قلبی را به حداقل برسانید

از بین تمام مزایای شام زود هنگام، این مورد بسیار مهم است. به طور کلی، هنگام خواب ، فشار خون ما تقریباً 10 درصد کاهش می‌یابد، که به بدن اجازه استراحت می‌دهد و صبح، قبل از بیدار شدن، شروع به افزایش می‌کند. این الگو روزانه تکرار میشود. وقتی درست قبل از خواب شام می‌خوریم، این الگو بهم می‌خورد و فشار خون شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

از آنجا که فشار خون در سطح بالایی باقی می‌ماند، احتمال حمله قلبی بیشتر است. زود شام خوردن (3 ساعت قبل از خواب)، خطر حمله قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

8.  خطر دیابت را کاهش دهید

خوردن شام زود هنگام می­تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. این دیابت می­تواند زمانی اتفاق بیفتد که بدن ما نتواند از انسولین به درستی استفاده کند. وقتی 2-3 ساعت قبل از خواب غذا می‌خوریم ، بدن ما با تبدیل غذای خود به گلوکز، از انسولین به درستی استفاده می‌کند.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

از این رو، با حفظ سطح انسولین مناسب، خطر دیابت کاهش می‌یابد.

 

9. خطر سرطان را کاهش دهید

افرادی که شام ​​خود را درست قبل از خواب می‌خورند 15٪ بیشتر احتمال سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در زنان را داشتند. این بدان معناست که شما فقط با زودتر شام خوردن می‌توانید خطر ابتلا به سرطان را 15٪ کاهش دهید.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

10. سلامتی شما بهبود می‌یابد

به گفته دکتر لوئیس جی آرون ، مدیر برنامه کنترل وزن در کالج پزشکی ویل کورنل-بیمارستان پروتستان نیویورک، افرادی که اواخر شب غذا می‌خورند تمایل بیشتری به خوردن دارند.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که پرخوری کردن در اواخر شب سطح تری‌گلیسیرید، نوعی چربی موجود در خون شما را افزایش می‌دهد. هنگام غذا خوردن، بدن هر کالری را بلافاصله استفاده نمی‌کند و آن را به تری گلیسیرید تبدیل می‌کند. سطح بالای این چربی ممکن است خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.

 

چطور خودمان را عادت دهیم که زود شام بخوریم؟

صرف نظر از مزایای گسترده این روش برای سلامتی ،به دلیل مسائل مربوط به کار ، و غیره ممکن است برای بسیاری از افراد عملی نباشد از این رو ، آنها حداقل باید سعی کنند از مصرف کربوهیدرات بعد از غروب آفتاب جلوگیری کنند.

فواید شام خوردن قبل از ساعت 7، چرا باید زود شام بخوریم؟

این فرایند نیز بسیار سودمند خواهد بود. کربوهیدرات اضافی در رژیم غذایی منجر به مشکلات عدیده ای می شود ، از جمله پیری زودرس و چین و چروک. در نتیجه ، گزینه های جایگزین کربوهیدرات هنگام شام ، سبزیجات و میوه های فصلی ، سوپ ها ، عدس ، دوغ و غیره است. اگرچه انجام این کار در روزهای ابتدایی کمی طول می کشد ، اما این عمل ارزشش را دارد. با این حال ، بیشتر ما هنگام گرسنگی غذا نمی خوریم ، بلکه وقتی فکر می کنیم گرسنه هستیم غذا میخوریم.

 

تحقیقات زیادی در مورد این موضوع در بسیاری از کشورهای غربی و شرقی انجام شده است. اکثر نتایج نشان می دهد که خواب زود هنگام از هر نظر بسیار مطلوب به نظر می رسد که افرادی که در گذشته یوگا کار میکردند از فواید آن اطلاع داشته اند و از این رو این عمل را تبلیغ می کنند.

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید