علت های کمبود ویتامین  D۳

ما در این مقاله می خواهیم شما را با علائم کمبود ویتامین D۳، میزان مصرف و عوارض جانبی زیاده روی در مصرف آن آشنا کنیم. ویتامین D۳ یکی از ضروری ترین ویتامین ها برای بدن است و اعمال مختلفی از جمله تقویت استخوان ها، جذب کلسیم و تنظیم فعالیت غده پاراتیروئید انجام می دهد. بر خلاف سایر ویتامین ها، ویتامین D۳ مثل هورمون عمل می کند؛ زیرا سلول های بدن ما برای آن گیرنده دارند. از آن جا که امروزه اغلب افراد بیشتر وقتشان را در فضاهای بسته و به دور از نور آفتاب سپری می کنند، کمبود ویتامین D۳ عارضه شایعی است. این کمبود، با توجه به نقش های مهمی که ویتامین D۳ در بدن ایفا می کند، می تواند سلامتی را به خطر بیندازد. در ادامه، به بررسی عوارض کمبود ویتامین D۳ می پردازیم.

کمبود ویتامین D۳

ویتامین D۳ چیست؟

ویتامین D۳ چیست؟
.

ویتامین D یکی ویتامین محلول در چربی است که بدن ما آن را به دو صورت از غذاها دریافت می کند: ویتامین D۲ که در برخی از گیاهان یافت می شود و D۳ که منبع جانوری دارد. به ویتامین D۳، ویتامین آفتاب هم می گویند،؛ زیرا بدن می تواند آن را با قرار گرفتن در معرض تابش خورشید نیز تولید کند.

ویتامین D۳ و نکاتی که باید درباره آن بدانید!

ویتامین های D۲ و D۳ برای تبدیل شدن به فرم فعالشان باید به وسیله آنزیم های مختلفی در کبد و کلیه پردازش شوند. این ویتامین ها پس از فعال شدن، به جذب کلسیم و فسفات از غذا کمک می کنند. ویتامین D۳، نسبت به D۲، کارایی بیشتری در تنظیم جذب کلسیم و فسفات دارد و مدت اثر آن نیز طولانی تر است. بنابراین، مقدار کمی ویتامین D۳، اثری مشابه با مقدار بیشتری ویتامین D۲ دارد.

علت های کمبود ویتامین

علت های کمبود ویتامین  D۳

کمبود ویتامین D۳ علت های مختلفی دارد. دو دلیل رایج برای کمبود ویتامین D۳ وجود دارد: یکی این که آن را به اندازه کافی از رژیم غذاییتان دریافت نکنید و دیگر این که به میزان مناسب در معرض تابش خورشید قرار نگیرید. افرادی که پوست تیره ای دارند نیز بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D۳ هستند. زیرا ملانین، رنگیزه ای که باعث تیرگی پوست می شود، توانایی بدن را در تولید ویتامین D۳ در پاسخ به نور خورشید کاهش می دهد.

چاقی نیز یکی دیگر از علت های کمبود ویتامین D۳ است. سلول های چربی، این ویتامین را از خون استخراج و در خود ذخیره می کنند. بنابراین، هرچه تعداد سلول های چربی بیشتر باشد، غلظت ویتامین D۳ در خون نیز با کاهش بیشتری مواجه خواهد شد

افزایش تستوسترون؛ روش های طبیعی، رژیم غذایی و مکمل ها

کمبود ویتامین D۳ می تواند بر اثر مشکلات فیزیولوژیک نیز رخ دهد. ویتامین D۳ تولید شده در پوست فعال نیست و کلیه ها آن را به فرم فعال تبدیل می کنند. با بالا رفتن سن، توانایی کلیه ها در فعال کردن ویتامین D۳ کاهش می یابد و همین امر باعث افزایش خطر ابتلا به کمبود این ویتامین می شود. از دیگر علت های فیزیولوژیک کمبود ویتامین D۳ می توان به کاهش توانایی دستگاه گوارش در جذب این ویتامین از غذاها اشاره کرد. بیماری هایی مثل سلیاک، بیماری کرون  و سیستیک فیبروزیس می توانند جذب ویتامین D۳ را در روده کاهش دهند و شما را دچار کمبود این ویتامین کنند.

عوارض کمبود ویتامین D۳

۱. ابتلا به بیماری های مختلف

عوارض کمبود ویتامین D۳

یکی از اعمال مهم ویتامین D۳ تقویت سیستم ایمنی و کمک به مبارزه با ویروس ها و باکتری هاست. ویتامین D۳ به طور مستقیم سلول هایی را که با عفونت مبارزه می کنند تحت تأثیر قرار می دهد. اگر زیاد سرما می خورید یا به آنفلوآنزا مبتلا می شوید، ممکن است کمبود ویتامین D۳ داشته باشید. کمبود ویتامین D۳ احتمال ابتلا به بیماری های مجاری تنفسی مثل سرماخوردگی، برونشیت و ذات الریه را افزایش می دهد.

۱۵ صبحانه پروتئینی فوق العاده که روزتان را می سازند

۲. خستگی مفرط

داشتن احساس خستگی دلایل گوناگونی دارد و کمبود ویتامین D۳ نیز یکی از آن هاست. کمبود شدید ویتامین D۳ در خون می تواند باعث بروز خستگی مفرط شود و زندگی روزمره تان را تحت تأثیر قرار دهد. این کمبود می تواند روند طبیعی خوابتان را نیز مختل کند  و باعث افت کیفیت آن شود. پژوهش ها نشان می دهند که مصرف مکمل های ویتامین D۳ می تواند به کاهش احساس خستگی کمک کند.

۳. کمردرد و استخوان درد

علت های کمبود ویتامین  D۳

ویتامین D۳ از راه های مختلفی به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. یکی از این راه ها افزایش جذب کلسیم در بدن است. درد استخوان ها و نواحی تحتانی کمر می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین D۳ باشد. هرچه این کمبود شدیدتر باشد، شدت درد نیز بیشتر خواهد بود.

۴. افسردگی

نشانه های کمبود ویتامین D۳

افسردگی نیز می تواند یکی از عوارض کمبود ویتامین D۳ باشد به ویژه در افراد مسن. پژوهش های علمی نشان می دهند افرادی که کمبود ویتامین D۳ دارند و به افسردگی نیز مبتلا هستند، می توانند با مصرف مکمل های این ویتامین به درمان افسردگی خود کمک کنند. مصرف ویتامین D۳ در درمان افسردگی های فصلی نیز که در ماه های سرد سال بروز می کنند مؤثر است.

۵. اختلال در ترمیم زخم

عوارض کمبود ویتامین D۳

کاهش سرعت ترمیم زخم پس از جراحی یا آسیب های فیزیکی می تواند یکی از عوارض کمبود ویتامین D۳ باشد. ویتامین D۳ تولید ترکیباتی را که برای تشکیل سلول های پوستی جدید ضروری هستند افزایش می دهد. در ضمن، ویتامین D۳ از طریق مبارزه با عفونت ها و کنترل التهاب نیز نقش مهمی در ترمیم آسیب ها ایفا می کند.

۶. کاهش تراکم استخوان

ویتامین D۳ نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ایفا می کند. بسیاری از افرادی که با بالا رفتن سنشان دچار ضعف استخوانی می شوند بر این باورند که باید مصرف کلسیم خود را افزایش دهند، اما بهتر است بدانید که در بسیاری از مواقع، علت ضعف های استخوانی در واقع کمبود ویتامین D۳ است. کمبود ویتامین D۳ باعث کاهش تراکم مواد معدنی موجود در استخوان می شود و احتمال شکستگی را افزایش می دهد.

۷. ریزش مو

عوارض کمبود ویتامین D۳

ریزش مو را معمولاً به استرس نسبت می دهند. زیرا یکی از رایج ترین علت های آن است، اما گاه ریزش مو شدید می شود و می تواند به علت بیماری یا کمبود مواد مغذی رخ دهد. برخی پژوهش های علمی نشان می دهند که کمبود ویتامین D۳ نیز می تواند به ریزش مو منجر شود.

۸. دردهای عضلانی

کمبود ویتامین D۳

تشخیص دقیق علت دردهای عضلانی معمولاً دشوار است، اما برخی پژوهش ها نشان می دهند که کمبود ویتامین D۳ می تواند یکی از علت های بالقوه دردهای ماهیچه ای باشد. بسیاری از افرادی که از دردهای مزمن رنج می برند، دچار کمبود ویتامین D۳ هستند. از آن جا که گیرنده های ویتامین D۳ در سلول های عصبی تشخیص دهنده درد وجود دارد. دانشمندان معتقدند که این ویتامین در انتقال سیگنال های عصبی مربوط به درد نقش ایفا می کند.

۹. افزایش وزن

عوارض کمبود ویتامین D۳

ارتباط وزن با میزان ویتامین D۳ بدن ارتباطی متقابل است. همان طور که چاقی خطر ابتلا به کمبود ویتامین D۳ را افزایش می دهد، کمبود ویتامین D۳ نیز می تواند به افزایش وزن منجر شود. برخی از پژوهش های علمی نشان می دهند که کمبود ویتامین D۳ باعث افزایش تجمع چربی در ناحیه شکم می شود.

سرعت گیر های جاده لاغری؛ دلایل وزن کم نکردن

۱۰. اضطراب

نشانه های کمبود ویتامین دی

درست مثل افسردگی، اضطراب نیز می تواند با کمبود ویتامین D۳ مرتبط باشد. برخی پژوهش ها نشان می دهند که میزان ویتامین D۳ در بدن افراد مبتلا به اضطراب کمتر است و مصرف آن می تواند به کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب کمک کند.

۱۱. سایر عوارض

کمبود ویتامین D۳ می تواند در طول زمان عوارض شدیدتری نیز در پی داشته باشد. کسانی که ویتامین D۳ خونشان پایین است نسبت به بیماری های قلبی آسیب پذیرترند و با احتمال بیشتری به سرطان مبتلا می شوند. در ضمن، کمبود ویتامین D۳ خون می تواند باعث بروز آسم شدید در کودکان و زوال عقل در افراد مسن شود.

ویتامین D۳ مورد نیاز بدن چقدر است؟

ویتامین D۳ مورد نیاز بدن چقدر است؟

نیاز روزانه بدن به ویتامین D۳ با بالا رفتن سن افزایش می یابد. برای مثال، نوزادان تا قبل از ۱۲ ماهگی روزانه به حداقل ۴۰۰ واحد ویتامین D۳ نیاز دارند. اما نباید بیشتر از ۱۰۰۰ واحد مصرف کنند. این در حالی است که حداقل نیاز روزانه به این ویتامین برای افراد بالای ۷۰ سال ۸۰۰ واحد و برای سایر سنین، ۶۰۰ واحد است. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که روزانه بیشتر از ۴۰۰۰ واحد ویتامین D۳ مصرف نکنید.

البته مقادیری که گفته شد برای افراد عادی و سالم است. هنگام بیماری یا کمبود ویتامین، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که روزانه مکمل های ویتامین D۳ با دوزهایی بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد مصرف کنید. اگر به بیماری خاصی مبتلا باشید که با کمبود ویتامین D۳ مرتبط باشد، پزشک میزان ویتامین خونتان را اندازه می گیرد و با توجه به شدت کمبود، مکمل مناسب را برایتان تجویز می کند.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین

عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین D۳

متخصصان توصیه می کنند که ویتامین D خونتان بین ۴۰ تا ۸۰ نانوگرم در هر میلی لیتر خون باشد. زیرا اگر غلظت ویتامین D۳ در خون به بیش از ۱۰۰ نانوگرم در هر میلی لیتر برسد، سلامتیتان به خطر خواهد افتاد.

 اگر در مصرف مکمل های ویتامین D۳ زیاده روی کنید، احتمال مسموم شدنتان وجود دارد. از آن جا که ویتامین D۳ به جذب کلسیم در بدن کمک می کند، مصرف بیش از حد مکمل های این ویتامین به افزایش شدید کلسیم خون منجر می شود. اغلب عوارض ناشی از زیاده روی در مصرف ویتامین D۳ نیز به علت بالا رفتن کلسیم خون است.

افزایش بیش از حد کلسیم خون

افزایش بیش از حد کلسیم خون می تواند باعث بروز خستگی مفرط، سرگیجه، سردرگمی، تشنگی شدید و تکرر ادرار شود. بالا رفتن بی رویه کلسیم خون، همچنین، می تواند به بروز ناراحتی های گوارشی مثل معده درد، یبوست یا اسهال، تهوع و استفراغ نیز منجر شود. از دیگر عوارض مصرف بیش از حد ویتامین D۳ می توان به نارسایی کلیه و کاهش تراکم استخوان اشاره کرد. زیاده روی در مصرف ویتامین D۳ باعث کاهش ویتامین K۲ در خون نیز می شود. این ویتامین، کلسیم را در استخوان ها نگه می دارد و کاهش آن، باعث خروج کلسیم از استخوان و از دست رفتن استحکام استخوان می شود.

به طور کلی، ویتامین D۳ برای حفظ سلامتی ضروری است و حتی اگر رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشید، ممکن است باز هم نیاز باشد که مکمل مصرف کنید. البته، باید مراقب باشید که روزانه بیشتر از ۴۰۰۰ واحد ویتامین D۳ مصرف نکنید. زیرا زیاده روی در مصرف این ویتامین می تواند باعث مسمویت شود و سلامتیتان را به خطر بیندازد.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید