امروزه تمام افراد نام سرد مزاج و گرم مزاج را شنیده اند. به عنوان مثال گفته می شود افرادی که گرم مزاج هستند نباید زیاد خرما بخورند و یا افراد سرد مزاج از ماست و ماهی استفاده نکنند. این بدین معناست که برخی غذاها با ساختار بدن برخی افراد سازگار نیست.

سرد مزاج و گرم مزاج

تصور برخی از مردم این است که در طبیعت تنها چهار مزاج مفرد سرد،  گرم،  تر و خشک و چهار مزاج مرکب گرم و خشک،  سرد و خشک،  گرم و تر و سرد و تر وجود دارد. به هر حال باید بدانیم این یک قانون کلی است و طیف مزاج ها بی نهایت است. همان طور که بین صفر تا یک بی نهایت عدد وجود دارد، هیچگاه مزاج دو انسان با هم یکی نیست. وقتی می گوییم مزاج شخصی گرم و تر است، این آدم هم حرارت دارد و هم رطوبت. از این رو ممکن است هم چاق باشد و هم لاغر. دلیل نمی شود که بگوییم همه گرم و ترها چاقند.

طبع یا مزاج چیست؟

دنبال این نباشید که مزاج محترم ‌تان را تغییر دهید! به این دلیل که شما با مزاج مورد نظر متولد شده‌اید. درواقع مزاج اصلی، همان مزاجی است که شما با آن چشم به جهان گشوده‌اید. این طبع یا مزاج همیشه همراه شماست و در‌واقع؛ مزاج یا طبیعت ذاتی شماست. اما ممکن است در طول عمر به دلایل مختلف مانند عادت‌های غذایی، حالت‌های روانی- روحی، اقلیم، تغییرات آب وهوایی و عوامل بیماری‌زا این طبع کمی تغییر کند، اما اصل آن تغییر نخواهد کرد.

نوشیدنی هایی برای خواب راحت تر

 از کجا باید متوجه شد که طبع‌مان چیست؟ اصلا طبع گرم و سرد چه تعریف و تفاوتی دارند؟

سرد مزاج و گرم مزاج

وقتی از مزاج حرف می‌زنیم شاید شنیده باشید فلانی مزاجش گرم است و نباید مثلا خرما بخورد. از سویی ممکن است شنیده باشید مثلا فلانی نباید زیاد ماست یا ماهی بخورد، چون سردی‌اش می‌کند. این یعنی این که این غذاها با ساختار بدنی این افراد کمتر سازگار هستند، اما هرکدام از ما اگر طبع‌مان گرم یا سرد باشد، یعنی چه وضعیتی داریم؟

محققانی که در این زمینه تحقیق کرده‌اند معتقدند افراد گرم مزاج به مصرف مواد عذایی سرد تمایل دارند و در صورت مصرف غذاهای گرمی نظیر شکلات، عسل، خرما و … دچار التهاب و گر گرفتگی می‌شوند. همچنین افراد سردمزاج با مصرف غذاهای سردی مثل ماهی، ترشی، ماست و… دچار ناراحتی‌هایی نظیر استخوان درد، ضعف، سستی و بی‌حالی می‌شوند.

بر این اساس است که توصیه می‌شود افرادی که طبیعت گرم صفراوی یا دموی دارند از غذاهای سرد استفاده کنند تا گرمی آن غذاها تعدیل شود و افرادی که طبع سرد بلغمی یا سوداوی دارند غذاهای گرم مصرف کنند و یا با مخلوط غذاهای سرد و گرم اثر سردی و گرمی غذاها را تعدیل کنند. سردی و گرمی در طب جدید با عنوان غذا های کم کالری و پرکالری نام برده می‌شود. پزشکان معتقدند هر فرد به صورت تجربی قادر است طبیعت خود را شناسایی کند.

سرد مزاج و گرم مزاج

گرم وخشک‌ها

این افراد اندامی لاغر همراه با استخوان بندی درشت دارند، رنگ چهره و سفیدی چشم آنها به زردی می زند و پوستی گرم و خشک دارند.فعالیت بدنی این افراد زیاد است. اینها همان افرادی هستند که به قول معروف جست و خیزشان زیاد است! آنها گرمایی هستند و تحمل فصل گرم تابستان را ندارند و دوستداران فصل زمستانند، عطش زیاد و دهانی خشک دارند. این افراد ذاتا مدیر به دنیا می‌آیند. خیلی زود عصبانی می‌شوند و البته از عصبانیت‌شان زود پشیمان می‌شوند.

سرد مزاج و گرم مزاج

معمولا طعم دهان‌شان در ساعت‌های ابتدایی صبح، تلخ است. در ماه خرداد باید تدابیر خاصی بیندیشند در غیر این‌صورت دچار مشکلات مزاجی خواهند شد. به خوردن ترشی هایی مثل لواشک، سرکه و همچنین غذاهایی سرد همچون خیار و کاهو تمایل نشان می دهند. و به خوراکی های شیرین علاقه چندانی ندارند. پرجنب و جوش، پرانرژی، باهوش و پرحرف و دقیق و ظریفند.

گرم و ترها

افراد دارای مزاج گرم و تر دارای اندامی درشت و عضلانی هستند، پوستی سرخ و سفید و موهای پر پشت دارند، نبض شان پر و قوی می زند اگر چه تحمل بی خوابی برایشان راحت است اما خوابی خوب دارند. اگر دیدید صورت کسی اغلب اوقات برافروخته است، یعنی او مزاجش گرم و تر است این افراد تحمل گرمای بیش از حد و تحمل سرمای زیاد را ندارند. ولی سرما را بهتر تحمل می کنند.

علاقه به شیرینی و ترشی جات دارند و تقریباً همه نوع غذایی می خورند. فشار خون‌شان بالاست. خوش‌اخلاق هستند. معمولاً انسان های آرامی هستند. اگر کاری به آنها سپرده شود به خوبی آن را انجام می‌دهند اما نیاز به یادآوری مکرر دارند در غیر این‌صورت آن را به اتمام نمی‌رسانند. اشتهای آنها خوب است و زیاد می‌خوابند. مستعد بروز جوش‌های پوستی هستند.

سرد مزاج و گرم مزاج

سرد و خشک

آنهایی که اصولا حوصله کمتری برای انجام کارها دارند و انرژی‌شان پایین است، جزو این گروه قرار دارند. خشک مزاج ها و سردمزاج ها اندامی لاغر دارند، کم خوابی و بینی خشکی دارند، به شیرینی جات و گرمی جات نسبت به سردیجات تمایل بیشتری نشان می دهند. هوای گرم برایشان مطبوع بوده و در فصل بهار راحت ترند اما از فصل پاییز فراری اند. انعطاف‌پذیری کمی دارند. فعال نبوده و توان انجام کارشان پایین است و به همین دلیل بارشان را روی دوش دیگران می‌اندازند. به دلیل نامناسب بودن جریان خون در بدن دچار کم‌خونی یا تیرگی پوست می‌شوند.

سرد و تر ها

این افراد اضافه وزن دارند و افرادی چاق و پرچربی هستند. . پوستی سفید و موهایی کم پشت دارند، تشنه نمی شوند و دهان مرطوبی دارند، خوابشان زیاد است. خوش‌ اخلاق بوده وانرژی زیادی ندارند. رطوبت زیاد بدن آنها را به صورت آب دورلب‌ها، ریختن آب روی بالش و تعرق زیاد می‌بینید. اشتهای آنها خوب است اما با وجودی که زیاد غذا نمی‌خورند، چاق می‌شوند.

متابولیسم بدن آنها پایین است. به خوردن انواع شیرینی ها و ادویه جات تمایل دارند به خوردن سردیجات مثل ترشی علاقه ندارند و فصل زمستان را سخت سپری می کنند اما از جهت ویژگی های رفتاری، بی حال و کسلند و در کارها کند و کم انرژی هستند. معمولاً صبور و آرام و خیلی کم عصبانی می شوند اما کینه شتری دارند.

سرد مزاج و گرم مزاج

حال سرد مزاج و گرم مزاج بودن را چگونه تشخیص دهیم ؟!

  • اگر اطرافیان شما ، شما را پرحرف میدانند مزاج شما خشک است. اگر کم حرف میدانند مزاجتان ‌تر است، و اگر گزیده گو، مزاج شما گرم است، اما خشک نیست.
  • اگر هر روز یا اکثر روزها عصبانی می‌شوید گرمی مزاج و اگر اینگونه نیستید نشانه تری مزاج است.
  • اگر فردی آرام و تاثیر پذیر از جمع هستید مزاجتان تر است . ولی اگر در جمع آغاز گر بوده و در راس حرکت می کنید و تاثیر گذار هستید گرم مزاج هستید .
  • اگر در بدن ‌تان لایه ‌های چربی زیاد دیده شده و حالتی از لرزش و بی‌ثباتی در آن دیده می ‌شود ، مزاج شما مرطوب بوده و حجم عضلات بیشتر بوده و بدن لرزش ندارد و گوشت بدن شل نیست ، مزاج شما گرم است.
  • وضعیت مو های بدن اعم از سر و بدن اگر پرپشت، کلفت و تیره و صاف باشد مزاج شما گرم و خشک است. اگر پرپشت، کلفت و تیره و مجعد باشد مزاج شما گرم و تر است . اگر پرپشت، کلفت اما لخت و روشن باشد مزاج‌ تان تر است و موی کم پشت،نرم و نازک و شکننده و چرب دارید مزاج‌تان سرد و تر است. هرچه مو نازک‌، شکننده و اصطلاحا شبیه به موی گربه باشد مزاج به سمت سردی و تری گرایش دارد و هرچه مو حالت‌دار با پایه قوی باشد، مزاج به سمت گرمی گرایش دارد.

سرد مزاج و گرم مزاج

رنگ پوست‌تان چه رنگی است و بعد از فشار انگشت به چه حالتی در می آید ؟

اگر رنگ سیاه با گرایش به کبودی ایجاد شد یعنی مزاج شما خشک و سرد است . اگر رنگ سفید مایل به آبی ایجاد شد مزاج‌تان سرد است و یا رنگ سفید متمایل به سبز نمایان شد یعنی مزاج‌تان مخلوط است . اگر رنگ سفید مهتابی که با فشار انگشت رنگ سرخ آن کم رنگ می ‌شود ، یعنی مزاج شما گرم است.

بیشتر بخوانیم!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید