روزانه چقدر چای سبز بنوشیم؟
glass teapot with chinese tea, cup of herbal tea

آیا می دانید مصرف چه میزان چای سبز در روز برای سلامتی مفید است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این پرسش را بیابید. چای سبز یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان است. در سال های اخیر، به لطف فوایدی که برای سلامتی دارد از محبوبیت دو چندانی برخوردار شده است. این چای از برگ های گیاهی به نام «کاملیا سینِنسیس» تهیه می شود و انواع مختلف دارد. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و خواص مفیدی برای بدن دارد. اما برای بسیاری از افراد سؤال است که برای بهره مند شدن از این خواص مفید باید روزانه چقدر چای بنوشند. علاوه بر این، بسیاری از افراد کنجکاوند بدانند که آیا مصرف زیاد این نوشیدنی محبوب می تواند مضر باشد یا خیر. این ها پرسش هایی هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

چای سبز و سلامتی

فواید چای سبز برای سلامتی

فواید چای سبز

چای سبز سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی است که برای سلامتی مفید هستند. از جمله آنتی اکسیدانی به نام «کتچین» که از شما در برابر سرطان محافظت می کند. پژوهش ها نشان می دهند که استرس اکسیداتیو می تواند به التهاب منجر شود. التهاب نیز، به نوبه خود، زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن را از قبیل سرطان فراهم می کند. آنتی اکسیدان کتچین از اثرات مخرب استرس اکسیداتیو می کاهد و خطر ابتلا به سرطان های سینه، پروستات و کولورکتال را کاهش می دهد.

نوشیدن چای سبز می تواند از ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز جلوگیری کند. در این بیماری، قند خون بر اثر افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین و یا ناتوان شدن بدن در تولید این هورمون افزایش می یابد. چای سبز حساسیت بدن را نسبت به انسولین افزایش و قند خون را نیز کاهش می دهد. به این ترتیب، از شما در برابر دیابت نوع ۲ محافظت می کند.

یکی دیگر از فواید چای سبز، افزایش متابولیسم بدن و کمک به کاهش وزن است. کتچین و کافئین موجود در چای سبز متابولیسم بدن را بالا می برند و چربی سوزی را افزایش می دهند. نوشیدن چای سبز باعث می شود که روزانه ۷۵ تا ۱۰۰ کالری بیشتر بسوزانید.

از دیگر فواید چای سبز می توان به تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد مغز، کمک به سلامت دندان ها و کاهش خطر ابتلا  به بیماری های مختلف از قبیل التهاب مفاصل، پارکینسون و آلزایمر اشاره کرد.

مصرف چه میزان چای سبز برای سلامتی مفید است؟

میزان مصرف چای سبز

پژوهش هایی که فواید چای سبز را مورد مطالعه قرار داده اند. به یافته های متفاوتی در رابطه با این که چه مقدار چای سبز در روز برای سلامتی مفید است دست پیدا کرده اند. برخی از مطلعات حاکی از آنند که نوشیدن حتی یک فنجان چای سبز در روز نیز می تواند شما را از خواص مفید این نوشیدنی محبوب بهره مند کند. در حالی که برخی دیگر از پژوهش ها نشان می دهند که برای حداکثر بهره وری از فواید این چای، باید روزی حداقل پنج فنجان از آن را بنوشید.

چای سبز خطر ابتلا به بیماری های مختلفی را کاهش می دهد. اما این که نوشیدن چه مقدار از آن در هر روز برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مفید باشد به نوع بیماری بستگی دارد. خوشبختانه پژوهش های مختلف به بررسی اثر چای سبز برای جلوگیری از انواع بیماری ها پرداخته اند. در ادامه، خلاصه ای از نتایج پژوهش های علمی را برای چند بیماری شایع مشاهده می کنید:

-سرطان دهان:

نتایج یک پژوهش بزرگ نشان داد خانم هایی که روزانه ۳ تا ۴ فنجان چای سبز می نوشند کمتر به سرطان دهان دچار می شوند.

-سرطان پروستات:

طی پژوهشی نشان داده شد که احتمال ابتلای مردانی که در هر روز ۵ فنجان یا بیشتر چای سبز می نوشند به سرطان پروستات بیشتر از مردانی است که روزانه یک فنجان یا کمتر چای می نوشند.

-سرطان معده:

پژوهش ها حاکی از آنند که خطر ابتلا به سرطان معده برای خانم هایی که روزانه ۵ فنجان یا بیشتر چای سبز می نوشند کمتر است.

-سرطان سینه:

درمان سرطان با نوشیدن چای سبز

طبق مطالعات علمی، احتمال بازگشت سرطان سینه در خانم هایی که روزانه بیشتر از ۳ فنجان چای سبز می نوشند کمتر است.

-سرطان پانکراس:

پژوهش ها نشان می دهند که نوشیدن حداقل پنج فنجان چای سبز در روز خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش می دهد.

-دیابت:

طی پژوهشی نشان داده شد افرادی که روزانه حداقل ۶ فنجان چای سبز می نوشند در مقایسه با افرادی که در هر هفته کمتر از یک فنجان چای می نوشند ۳۳ درصد کمتر به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.

-بیماری های قلبی:

تجزیه و تحلیل نتایج مربوط به ۹ پژوهش مختلف نشان داد که خطر سکته و حمله های قلبی برای افرادی که روزانه ۱ تا ۳ فنجان چای سبز می نوشند نسبت به کسانی که در هر روز کمتر از یک فنجان چای می نوشند کمتر است.

با توجه به مواردی که گفته شد، می توان نتیجه گرفت که برای بهره مند شدن از خواص مفید چای سبز، بهتر است روزانه ۳ تا ۵ فنجان از آن را بنوشید. البته این را هم در نظر داشته باشید که برخی پژوهش ها ارتباط قابل توجهی بین نوشیدن چای سبز و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف نیافتند. این یعنی افراد مختلف، به میزان متفاوتی از خواص مفید این نوشیدنی بهره مند می شوند. به طور کلی، اغلب پژوهش ها حاکی از آنند که نوشیدن چای سبز به حفظ سلامت عمومی بدن کمک می کند.

عوارض نوشیدن چای سبز

عوارض نوشیدن چای سبز

کافئین و کتچین موجود در چای سبز را همه با فوایدشان برای سلامتی می شناسند. اما اگر این دو ترکیب را به میزان زیادی مصرف کنید، ممکن است دچار عوارض جانبی ناخوشایندی شوید. زیاده روی در مصرف کافئين می تواند باعث اضطراب شود، در روند خوابتان اختلال ایجاد کند و سردرد و ناراحتی های معده در پی داشته باشد. در ضمن، مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری ممکن است به ناهنجاری های تولد و حتی سقط جنین نیز منجر شود.

برخی پژوهش ها نشان می دهند که اگر روزانه ۴۰۰ میلی گرم هم کافئين مصرف کنید. عوارض جانبی شدیدی تجربه نخواهید کرد. اما دانشمندان اغلب توصیه می کنند که روزانه بیشتر از ۳۰۰ میلی گرم کافئین مصرف نکنید. خانم های باردار نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

کافئین موجود در یک فنجان چای سبز می تواند متغیر باشد و به میزان چای مورد استفاده و مدت زمان دم آوری برگ های چای بستگی دارد. یک گرم چای سبز به طور میانگین بین ۱۱ تا ۲۰ میلی گرم کافئین دارد. فرض کنید که برای تهیه چای، به ازای هر فنجان آب یک قاشق غذاخوری (دو گرم) چای سبز مصرف شود. اگر حجم هر فنجان را ۲۴۰ میلی لیتر در نظر بگیریم، در یک فنجان چای سبز ۲۲ تا ۴۰ میلی گرم کافئین وجود دارد.

مصرف کتچین

مصرف کتچین

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، یکی دیگر از ترکیبات موجود در چای سبز کتچین است. زیاده روی در مصرف کتچین می تواند توانایی بدنتان را در جذب آهن از غذاها کاهش دهد. مصرف مقادیر بسیار زیاد کتچین حتی می تواند به کم خونی ناشی از کمبود آهن نیز منجر شود.

مصرف منظم چای سبز برای بسیاری از افراد عادی مشکلی ایجاد نمی کند. اما کسانی که در معرض خطر کمبود آهن هستند چای را بین وعده های غذایی خود و با فاصله حداقل یک ساعت پس  از صرف غذا بنوشند. نوزادان، کودکان، زنان باردار، خانم هایی که در دوران قاعدگی خود به سر می برند. افرادی که دیالیز می شوند و کسانی که خون ریزی داخلی دارند بیشتر در معرض خطر کمبود آهن هستند و نباید زیاد چای سبز بنوشند.

کتچین موجود در چای سبز می تواند با عملکرد برخی داروها نیز تداخل داشته باشد. برخی پژوهش ها نشان می دهند که چای سبز اثر بخشی بعضی از داروهای قلب و فشار خون را کاهش می دهد. داروهایی که برای درمان اضطراب و افسردگی  نیز ممکن است بر اثر نوشیدن چای سبز اثر دچار کاهش اثر بخشی شوند.

 اغلب عوارضی که در افراد مشاهده می شود مربوط به مصرف مکمل های چای سبز است که حاوی مقدار زیادی کتچین هستند، نه خود چای. اگر کمبود آهن دارید، باردار هستید، برای قلب یا فشار خون دارو و داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی مصرف می کنید، بهتر است مصرف چای سبز را محدود یا قطع کنید.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید