رنگ‌ها چه تاثیری بر اشتها دارند؟

آیا می‌دانید رنگ‌ها می‌توانند تاثیر به‌سزایی بر روی اشتها و در نتیجه چاق و لاغر شدن ما داشته باشند؟ رنگ‌ها حتی می‌توانند روی طعم غذا و بویی که احساس می‌کنیم نیز تاثیر بگذارند. طراحی داخلی رستوران و غذاخوری­‌ها و یا حتی آشپزخانه خانه‌­تان، علمی بسیار دقیق و حساس است. در اینجا به بررسی تاثیر رنگ ها بر اشتها می پردازیم.

بینایی تقریباً همیشه اولین وسیله‌ی ارتباط ما با محیط اطرافمان است؛ طراحان داخلی رستوران‌ها این نکته را می‌دانند و تلاش زیادی می‌کنند تا محیطی را طراحی کنند تا هرچه بیشتر اولین ارتباط مشتریان با محیط را دلچسب‌تر و موثرتر کنند. رستوران‌های موفق، با به کار بستن علم روانشناسی، رنگ و معماری در طراحی‌های داخلی رستوران خود، با شناخت دقیق از مشتریانشان، بهترین استفاده را از طراحی فضای خود می‌برند تا زمانی که مشتری در رستوان آن‌ها می‌گذراند، برایشان لذت‌بخش باشد.

به عنوان مثال: رنگ، ابزاری قدرتمند برای تأثیرگذاری بر رفتار مشتری است؛ هر رنگی، یادآور حس و خاطره‌ای برای ماست؛ مثلا، صورتی دهان‌مان را شیرین می­کند یا خاکستری بوی دود و سیگار را به یادمان آورد!

تاثیر رنگ ها بر اشتها

آبی – تاثیر رنگ ها بر اشتها

اگر می‌خواهید برای دکور داخلی رستورانتان از رنگ آبی استفاده کنید شاید بهتر باشد در تصمیم خود تجدید نظر کنید؛ این رنگ به شدت سرکوب‌کننده اشتهای است.

محققان دریافته‌اند اتاق‌های غذا‌خوری که به رنگ آبی در می‌آیند روی اشتهای افراد اثری منفی دارند و باعث می‌شوند آنها به طور کلی 30 درصد کمتر کالری مصرف کنند.
اگر می‌خواهید لاغر شوید می‌توانید دیوار‌های اتاق ناهار خوری را آبی کنید و میز و ظروف غذایتان را آبی انتخاب کنید؛ حتی می‌توانید داخل یخچال تان نیز از لامپ آبی استفاده کنید تا هر زمان در یخچال را به قصد برداشت خوراکی باز می‌کنید پشیمان شوید.
کسانی که از دکوراسیون آبی رنگ در خانه‌شان استفاده می‌کنند، معمولا لاغرند. در واقع رنگ آبی یکی از انتخاب‌های بیشتر شرکت‌هایی است که در زمینه لاغری فعالیت دارند و همچنین شرکت‌های برنامه‌های غذایی و ورزشی مخصوص کاهش وزن، علاقه زیادی به این رنگ دارند.

قرمز – تاثیر رنگ ها بر اشتها

اگر به رنگ فست‌فودهای موفق جهانی دقت کنید، حتما ردپایی از رنگ قرمز را می‌بینید. این رنگ درست برعکس رنگ آبی عمل می‌کند زیرا بسیار قوی و پر‌انرژی است که می‌تواند تا اندازه‌ای فشار خون را بالا برده و همچنین اشتها را تحریک کند.
معمولاً صاحبان رستوران‌های فست‌فود دیوار‌های رستوران‌شان را قرمز رنگ می‌کنند تا علاوه بر بالا بردن اشتهای افراد آنها را به تند خوردن غذا تشویق و جا را برای افراد دیگر خالی کنند. قرمز از نوع رنگ‌های گرم است و موجب شادی و هیجان می‌شود و به این صورت اشتهای فرد تحریک می‌شود.

رنگ‌ها چه تاثیری بر اشتها دارند؟

سفید – تاثیر رنگ ها بر اشتها

(افزایش اشتها بدون عذاب وجدان)
رنگ سفید که در بسیاری از خانه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها به وفور دیده می‌شود و به نظر خنثی می‌آید، تاثیر بسیار زیادی روی اشتهای فرد می‌گذارد و باعث می‌شود که افراد بدون توجه به چیزی غذا بخورند.
خوراکی‌هایی که سفید رنگ هستند مغز را نسبت به مقدار مصرف غذا بی‌خیال می‌کنند. ظروف سفید رنگ هم باعث می‌شوند غذایی بیشتری بخورید اما عذاب وجدان نگیرید.
مواد غذایی معمولا روی ظروف سفید رنگ جلوه خوبی پیدا می‌کنند؛ برای مثال یک کیک نارگیلی با خامه روی بشقاب سفید یخچالی بسیار زیبا و اشتها آور است.

ترکیب رنگ­ها – تاثیر رنگ ها بر اشتها

ترکیب رنگ زرد – قرمز: ایجاد حس مثبت ممکن است توجه کرده باشید که بیشتر رستوران‌های فست‌فود در کنار رنگ قرمز از زرد هم بسیار استفاده می‌کنند. رنگ زرد نه تنها اشتها را بالا می‌برد بلکه فرد احساس می‌کند آنقدر گرسنه است که می‌خواهد هرچه سریع‌تر غذا بخورد.
وقتی فردی چشمش به رنگ زرد می‌افتد، مغزش به سرعت شروع به ترشح هورمون سروتونین می‌کند و این هورمون باعث می‌شود نسبت به خود و اطرافش احساس خوب و مثبتی داشته باشد و وقتی وارد رستوران می‌شود تا می‌تواند غذا و نوشیدنی مصرف کند.
در ضمن در لباس کارکنان رستوران‌ها و فست‌فودها نیز می‌توان از رنگ‌های زرد، قرمز یا نارنجی استفاده کرد و با این کار اشتهای مشتریان را بسیار بالا برد. اما یونیفرم‌های آبی یا سبز اشتباه بزرگی‌ است که اکثر صاحبان مشاغل غذایی مرتکب می‌شوند.

رنگ‌ها چه تاثیری بر اشتها دارند؟

ترکیب سبز – آبی: کور کننده اشتها

رنگ سبز، به ویژه سبز لجنی نه تنها اشتها را کور می‌کند بلکه ذهن را به طور ناخود‌آگاه به سمت غذا‌های فاسد می‌برد و میل به غذا را به شدت پایین می‌آورد. رنگ‌های آبی و سبز اصلاً مناسب رستوران‌ها نیستند اما اگر می‌خواهید در خانه پر‌خوری نکنید ولی نمی‌توانید جلوی شکم‌تان را بگیرید از رنگ‌ها سبز و آبی برای دیوار‌های اتاق غذا‌خوری و میز و ظروف آشپزخانه استفاده کنید. سبز نیز مانند آبی اثر آرام‌کننده‌ای دارد.

ترکیب زرد – سبز: نابود‌کننده اشتها

این ترکیب یعنی فاجعه؛ اگر می‌خواهید لاغر شوید و از غذا بیزار، از این ترکیب رنگ استفاده کنید که به خوبی جواب می‌دهد زیرا فرد را یاد انواع و اقسام مواد شیمیای سمی می‌اندازد و اشتهایش کاملا کور می‌شود. اما برای دکور رستوان خود ازین رنگ فاصله بگیرید.

رستوران‌داری تنها غذای خوب و با کیفیت نیست؛ توجه به جزئیاتی مثل چیدمان و دکور رستوران، شاید پیش پا افتاده به نظر برسد؛ اما، در احساسی که مشتری از غذا و کسب و کار شما پیدا می‌کند تاثیر بی‌مانندی دارد و این یعنی همه‌چیز. رستوران‌های موفق و برندهایی که تا سال‌ها اسمشان بر سرزبان‌هاست آن‌هایی هستند که برای مشتریشان احساس خوب و زمان خاطره‌انگیزی را ایجاد می‌کنند.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید