دلایل وزن کم نکردن

اگر مدت هاست از خوردن غذاهای مورد علاقه تان دست کشیده اید، اما رویایتان برای رسیدن به وزنی ایده آل هنوز تحقق نیافته و نمی دانید ایراد کارتان کجاست، با ما همراه باشید تا دلایل وزن کم نکردن که باعث می شوند نتوانید به وزن دلخواه خود برسید را با هم مرور کنیم.

دلایل وزن کم نکردن

چشمانتان را بسته اید و تلاش می کنید به خودتان مسلط باشید. دهانتان خشک شده. قلبتان با هر تپش به شما نهیب می زند و توی دلتان را خالی می کند. چند نفس عمیق می کشید و بالاخره جرات می کنید گوشه چشمتان را باز کنید. صفحه ترازو به صورتتان زل زده. خبر بدی برایتان آورده؛ وزنتان ثابت مانده است!‌

حال آن لحظه، بد ترین حال دنیاست؛ همه زحماتتان بی جواب مانده اند و تمام غذاهایی که در مناسبت های مختلف از خوردنشان خودداری کرده اید، از جلو چشمانتان رد می شوند و به شما دهن کجی می کنند. آن لحظه شاید فکر کنید که طلسم شده اید و هیچ وقت قرار نیست لاغر شوید، اما بهتر است بدانید که کم نکردن وزن علت های مختلفی دارد و الزاما به رژیم غذاییتان مربوط نیست. اگر این علت ها را بدانید، کاهش وزن موفقی نیز خواهید داشت.

صبحانه های خوشمزه بخورید، لاغر شوید!

دلایل شایع وزن کم نکردن که باید بدانید

کاهش وزن همیشه با سرعتی که مد نظر دارید پیش نمی رود. کاهش وزن سالم و پایدار، به خودی خود زمان بر است، اما به دلایل مختلفی، این فرآیند می تواند کند تر شود. گاهی ممکن است برنامه منظمی برای ورزش داشته باشید، اما به اندازه کافی کالری نسوزانید یا حتی با وجود ورزش کافی و رژیم غذایی مناسب، بیماری به خصوصی مانع از کاهش وزنتان شود.

عوامل مختلفی، گاه محسوس و گاه نا محسوس، می توانند روند کاهش شما را تحت تاثیر قرار دهند. بهتر است برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان، این عوامل را در نظر بگیرید. برخی از دلایل وزن کم نکردن عبارتند از:

۱. شاید متوجه کم شدن وزنتان نمی شوید.

علت های وزن کم نکردناگر وزنتان مدتی است که ثابت مانده، الزاما این معنی را نمی دهد که چربی نمی سوزانید. ثابت ماندن وزن به مدت یک تا دو هفته طبیعی است. وزن شما ممکن است بر اثر غذاهایی که می خورید دچار نوسان شود. همچنین، بدنتان ممکن است تحت تاثیر هورمون های مختلف، آب ذخیره کند و کمی سنگین تر شود. علاوه بر این ها، ممکن است در حال سوزاندن چربی باشید اما چون وزن توده عضلانی شما بر اثر ورزش در حال افزایش است، متوجه آن نشوید.

بهتر است به جز وزن، معیارهای دیگری را هم برای سنجش میزان پیشرفتتان در نظر بگیرید. می توانید علاوه بر وزنتان، دور کمر و درصد چربی هایتان را نیز ماهی یک بار اندازه بگیرید.

رژیم های کاهش وزن رایگان، چگونه بدون هزینه لاغر شویم؟

۲. حواستان به غذاهایی که می خورید نیست.

اگر می خواهید کاهش وزن موفقی داشته باشید، باید حساب شده غذا بخورید و به مقدار و محتوای وعده های غذاییتان توجه کنید.

۳. به اندازه کافی پروتئین نمی خورید.

دلایل شایع لاغر نشدن

پروتئین، مهم ترین ماده مغذی برای کاهش وزن است. اگر ۲۰ تا ۳۰ درصد از کالری روزانه خود را از مصرف پروتئین تامین کنید، متابولیسم بدنتان به اندازه ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز افزایش می یابد. همچنین، پروتئین به واسطه اثری که بر هورمون های تنظیم اشتها دارد، باعث می شود سیر بمانید. بهتر است صبحانه ای که می خورید، سرشار از پروتئین باشد تا در طول روز، کمتر گرسنه شوید.

علاوه بر این ها، مصرف پروتئین، مانع از کند شدن متابولیسم بر اثر کاهش وزن می شود و از افزایش دوباره وزن نیز جلوگیری می کند.

۴. بیش از حد کالری دریافت می کنید.

اغلب افراد، کالری های مصرفیشان را دست پایین می گیرند، در حالی که ممکن است تنها علت عدم موفقیتشان در کاهش وزن، مصرف کالری های زیاد باشد. نیازی نیست مادام العمر کالری های مصرفی روزانه تان را بشمارید؛ کافیست هر یکی دو ماه، به مدت چند روز این کار را انجام دهید تا تصوری تقریبی از میزان غذایی که باید بخورید داشته باشید.

۵. غذاهای کامل مصرف نمی کنید.

کیفیت غذا، به اندازه کمیت آن اهمیت دارد. خوردن غذا های سالم، به حفظ سلامت عمومی شما کمک و اشتهایتان را تنظیم می کند. مصرف غذاهای فرآوری شده، می تواند در روند کاهش وزنتان اختلال ایجاد کند.

۶. وزنه نمی زنید!

دلایل وزن کم نکردن

انجام فعالیت های استقامتی، مثل وزنه زدن، از مهم ترین کارهایی است که باید برای کاهش وزنتان انجام دهید. وزنه زدن به حفظ و تقویت توده عضلانی شما، که ممکن است هنگام چربی سوزی تحلیل برود،‌ کمک و از کاهش متابولیسم بدنتان جلوگیری می کند.

۷. پرخوری می کنید.

پرخوری از عوارض رژیم گرفتن است. حتی اگر رژیم غذایی سالمی هم داشته باشید، زیاده روی در خوردن هر غذایی، می تواند روند طبیعی کاهش وزنتان را مختل کند.

۸. فعالیت هوازی ندارید.

فعالیت هوازی، به فعالیت هایی گفته می شود که ضربان قلب را افزایش می دهند؛ مثل دویدن، دوچرخه سواری و شنا. فعالیت های هوازی برای حفظ سلامتی بسیار مفیدند و به آب کردن چربی شکم و همچنین چربی هایی که دور اندام های داخلی جمع می شوند کمک می کنند.

۹. نوشیدنی های قندی مصرف می کنید.

نوشیدنی های شیرین و پر از قند، از چاق کننده ترین خوراکی ها به حساب می آیند. این نوشیدنی ها، با این که قند زیادی وارد بدنتان می کنند، به شما احساس سیری نمی دهند. انواع نوشابه، نوشیدنی های حاوی ویتامین و حتی آب میوه ها، جز این دسته از نوشیدنی ها هستند.

خوراکی هایی برای صبحانه که به کاهش وزن کمک می کنند

۱۰. خواب مناسب ندارید.

خواب کافی و با کیفیت، هم برای سلامتی جسم و روحتان لازم است و هم وزنتان را تنظیم می کند. خواب نامناسب، از مهم ترین عوامل زمینه ساز چاقی است.

۱۱. مصرف کربوهیدرات را کم نکرده اید.

اگر اضافه وزن زیادی دارید یا به دیابت نوع دو مبتلا هستید، شاید بهتر باشد از یک رژیم کم کربوهیدرات پیروی کنید. رژیم های کم کربوهیدرات، از رژیم های کم چربی کارآمد ترند. کاهش مصرف کربوهیدرات، باعث تنظیم کلسترول، تریگلیسرید و قند خونتان نیز می شود.

۱۲. تعداد وعده های غذاییتان زیاد است.

حتما شنیده اید که می گویند برای کاهش وزن و تقویت متابولیسم بدنتان، باید تعداد وعده های غذایی روزانه تان را افزایش دهید و مقدارشان را کم کنید. این طرز تفکر، افسانه ای بیش نیست! مطالعات علمی نشان می دهند که تعداد وعده های غذایی تاثیری چندانی بر روند چربی سوزی و کاهش وزن ندارد. علاوه بر این، افزایش تعداد وعده های غذایی، داشتن یک رژیم غذایی سالم را دشوار می کند.

۱۳. آب کافی نمی نوشید.

دلایل وزن کم نکردن

نوشیدن آب، نیم ساعت قبل از صرف غذا، به کاهش وزنتان کمک می کند، زیرا باعث می شود با خوردن غذای کمتری سیر شوید. به علاوه، مصرف آب باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید.

۱۴. با طمانینه و حضور ذهن غذا نمی خورید.

منظور از با طمانینه غذا خوردن، این است که غذا را به آرامی و بدون حواس پرتی میل کنید، در حالی که از خوردن هر لقمه لذت می برید و به نشانه های سیر شدنتان توجه می کنید. با طمانینه غذا خوردن، به کاهش وزنتان کمک می کند و باعث می شود از پرخوری بپرهیزید. بهتر است هنگام غذا خوردن:

۱. حواستان فقط به غذا خوردن باشد و آرامش داشته باشید.

۲. به آرامی غذا بخورید و لقمه ها را کامل بجوید. به رنگ، بو و طعم غذا توجه کنید.

۳. وقتی احساس کردید که معده تان پر شده، یک لیوان آب بخورید و از خوردن دست بکشید.

۱۵. بیماری به خصوصی دارید که کاهش وزن را برایتان دشوار می کند.

بیماری های مختلفی وجود دارند که می توانند باعث افزایش وزنتان شوند و از دلایل وزن کم نکردن محسوب می شوند؛ مثل پر کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک و آپنه خواب. برخی دارو ها نیز می توانند روند کاهش وزنتان را مختل کنند یا حتی باعث شوند وزن بگیرید. اگر هر کدام از این عوامل، سد راه لاغریتان شده، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۱۶. به غذا های ناسالم اعتیاد دارید.

دلایل وزن کم نکردن

اعتیاد به غذا، عارضه نادری نیست. افرادی که به این مشکل دچار هستند، از غذا های ناسالم همان تاثیری را می پذیرند که یک فرد معتاد از مصرف مواد مخدر. اگر به غذاهای ناسالم اعتیاد دارید، بهتر است با پزشک، روان درمان گر یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

۱۷. برای مدت طولانی به خودتان گرسنگی داده اید.

توصیه می شود طولانی مدت رژیم نگیرید. اگر زمان زیادی را صرف رژیم و کاهش وزنتان کرده اید و حال، وزنتان ثابت مانده، بهتر است مدتی به خود استراحت بدهید. کمی کالری مصرفیتان را افزایش دهید، بیشتر بخوابید و وزنه بزنید تا عضلاتتان رشد کنند. قبل از شروع دوباره رژیم، یک تا دو ماه چربی بدنتان را ثابت نگه دارید.

۱۸. الکل زیادی مصرف می کنید.

نوشیدنی های الکلی، کالری زیادی دارند. هر گرم الکل، ۷ کالری دارد؛ بنابراین، بهتر است برای کاهش وزن، مصرف الکل را کاهش دهید.

۱۹. از خودتان بیش از حد توقع دارید.

کاهش وزن روندی زمان بر است و بسیاری از افراد، پیش از رسیدن به اندامی ایده آل، صبر و حوصله شان را از دست می دهند. شاید در ابتدای راه بتوانید وزن زیادی کم کنید، اما این فرآیند در ادامه مسیر کند تر می شود. انتظاراتی که از خودتان دارید، باید واقع گرایانه باشند؛ قرار نیست خود را به مدل تناسب اندام تبدیل کنید!‌ کافی است مقداری از اضافه وزنتان را کم کنید و نسبت به بدنتان حس خوبی داشته باشید.

۲۰. تمام تمرکزتان را روی رژیم گذاشته اید.

رژیم ها کارایی خود را در طولانی مدت از دست می دهند و حتی ممکن است نتیجه معکوس در پی داشته باشند. با عینک رژیم به مسئله کاهش وزن نگاه نکنید؛ در عوض، بهتر است تبدیل شدن به فردی سالم، شاد و متناسب را مد نظر قرار دهید. به جای محروم کردن خودتان، به این فکر کنید که چگونه می توانید بدنتان را با تغذیه اصولی و سالم تقویت کنید.

جمع بندی

کاهش وزن ساده نیست و عوامل بسیاری می توانند روند آن را دچار مشکل کنند. رایج ترین علت عدم کاهش وزن، دریافت کالری بیشتر از نیاز روزانه است. شما می توانید از طرق مختلف، مثل فعالیت های استقامتی، افزایش مصرف پروتئین و با طمانینه غذا خوردن، به کاهش وزن خود کمک کنید. به یاد داشته باشید که تغییر وزن و سبک زندگیتان، نیازمند تلاش، ثبات قدم و پیروی از نظم است.

بیشتر بخوانیم!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید