ما در این مقاله می خواهیم شما را با خواص نارگیل برای سلامتی و نحوه مصرف این میوه استوایی بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید. نارگیل مثال بارز جمله «از روی ظاهر قضاوت نکنید» است. پوسته ای سخت و تیره رنگ که اگر از سد آن عبور کنید، با میوه ای سفید و خوشمزه مواجه خواهید شد. با این که درخت نخل نارگیل زمانی بومی مناطق استوایی بود، امروزه می توان میوه آن را در سراسر دنیا به راحتی یافت. نارگیل میوه ای است که از آب، شیر، روغن و میوه گوشتی خوشمزه آن استفاده می کنند. در ادامه، فواید این میوه محبوب را مرور می کنیم.

فواید نارگیل برای سلامتی

۱. بسیار مغذی است.

 

نارگیل سرشار از چربی است. این میوه استوایی، همچنین، حاوی پروتئین، چند ماده معدنی مهم و مقدار کمی ویتامین های گروه B است.

نارگیل منبعی غنی از منگنز است. عنصری که برای سلامت استخوان ها و متابولیسم کربوهیدرات ها، پروتئین ها و کلسترول ضروری است. ماده معدنی مهم دیگری که در نارگیل وجود دارد سلنیوم است. این عنصر خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. مس و آهن نیز به مقدار زیادی در نارگیل یافت می شوند و به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کنند. علاوه بر این ها، پتاسیم موجود در نارگیل هم به تنظیم فشار خون کمک می کند.

ارزش غذایی ۱۰۰ گرم میوه گوشتی خام نارگیل (که به آن گوشت خام نارگیل هم می گویند) به شرح زیر است:

-کالری: ۳۵۴ واحد

-پروتئین: ۳ گرم

-کربوهیدرات: ۱۵ گرم

-فیبر: ۹ گرم

-چربی: ۳۳ گرم

-منگنز: ۷۵ درصد نیاز روزانه

-مس: ۲۲ درصد نیاز روزانه

-سلنیوم: ۱۴ درصد نیاز روزانه

-آهن: ۱۳ درصد نیاز روزانه

-فسفر: ۱۱ درصد نیاز روزانه

-پتاسیم: ۱۰ درصد نیاز روزانه

-منیزیم: ۸ درصد نیاز روزانه

مواد مغذی موجود در ۲۴۰ میلی لیتر (حدود یک لیوان) شیر نارگیل عبارتند از:

کالری: ۵۵۲ واحد

چربی: ۵۷ گرم (که ۵۰ گرم از آن را چربی های اشباع تشکیل می دهند.)

پروتئین: ۵.۵ گرم

کربوهیدرات: ۱۳ گرم

فیبر: ۵ گرم

ارزش غذایی یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل نیز به شرح زیر است:

کالری: ۱۲۱ واحد

چربی: ۱۳ گرم (که ۱۱ گرم از آن را چربی های اشباع تشکیل می دهند.)

فاقد پروتئين، کربوهیدرات و فیبر

عمده چربی های موجود در نارگیل به صورت تری گلیسریدهای زنجیره متوسط یا MCT هستند. متابولیسم چربی های MCT با سایر چربی ها متفاوت است و بدن آن ها را به طور مستقیم از روده کوچک جذب می کند. این چربی ها، پس از جذب شدن از لوله گوارش، به سرعت برای تأمین انرژی مورد استفاده قرار می گیرند. پژوهش ها نشان می دهند که افراد دارای اضافه وزن با جایگزین کردن چربی های اشباع زنجیره بلند،در غذاهای جانوری با چربی های MCT به کاهش وزن خود کمک کنند.

۲. برای سلامت قلب مفید است.

مطالعات نشان می دهند که مردم بومی جزایر پلی نزیا، که به طور منظم نارگیل می خورند، کمتر به بیماری های قلبی دچار می شوند. البته پلی نزیایی ها غذاهای پردازش شده کمتری نیز می خورند و مصرف ماهی در میان آن ها زیاد است. بنابراین، نمی توان گفت که سلامتی آن ها به علت مصرف نارگیل است یا مصرف ماهی. با این حال، پژوهش ها نشان می دهند که مصرف روغن نارگیل می تواند به کاهش چربی های شکم کمک کند. این چربی ها از مهم ترین عوامل زمینه ساز ابتلا به بیماری های قلبی محسوب می شوند.

۳. به کنترل قند خون کمک می کند.

نارگیل کربوهیدرات کمی دارد، اما سرشار از فیبر و چربی است. بنابراین، می تواند به ثابت نگه داشتن قند خونتان کمک کند. یکی از عواملی که به ضد دیابت بودن نارگیل کمک می کند، محتوای آرژنین این میوه است. آرژنین آمینواسیدی است که نقش مهمی در متابولیسم سلول های پانکراس، که هورمون انسولین را آزاد می کنند، دارد.

پژوهش ها نشان می دهند که پروتئین های موجود در گوشت نارگیل می تواند میزان انسولین، قند خون و متابولیسم گلوکز را تنظیم کند. علاوه بر این، آرژنین موجود در این این پروتئین ها فعالیت سلول های بتای پانکراس را نیز افزایش می دهد. سلول های بتا مسئولیت تولید هورمون انسولین را در بدن بر عهده دارند.

نارگیل، همچنین، سرشار از فیبر است. فیبر، علاوه بر بهبود عملکرد دستگاه گوارش، سرعت هضم کربوهیدرات ها را  نیز کاهش می دهد و جذب آن ها را کند می کند. همین باعث می شود که بعد از صرف غذا قند خون به طور ناگهانی بالا نرود. این ثبات قند خون نیز به نوبه خود باعث می شود که بدن نیازی به افزایش تولید انسولین نداشته باشد و در نتیجه، به مقاومت به انسولین دچار نشود.

۴. آنتی اکسیدان های قدرتمندی دارد.

گوشت نارگیل حاوی ترکیبات فنولی است. این ترکیبات آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که از سلول های بدن در برابر آسیب های اکسیداتیو جلوگیری می کنند. گالیک اسید، کافئیک اسید، سالیسیلیک اسید و کورامیک اسید از جمله ترکیب های فنولی موجود در نارگیل هستند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که گوشت نارگیل خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و با رادیکال های آزاد مبارزه می کند. پلی فنول های موجود در این میوه استوایی از اکسیداسیون کلسترول بد یا LDL جلوگیری می کنند و مانع از تشکیل پلاک های چربی در رگ های خونی می شوند. این پلاک ها، که بر اثر تجمع کلسترول ایجاد می شوند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند.

روغن نارگیل می تواند از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از استرس های اکسیداتیو و شیمی درمانی محافظت کند.

آیا نارگیل به کاهش وزن کمک می کند؟

نارگیل منبعی غنی از تری گلیسریدهای زنجیره متوسط یا MCT است. همان طور که پیش تر اشاره شد، MCT ها به سرعت متابولیزه می شوند و می توانند به کاهش وزن کمک کنند. اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که MCT ها تنها یک دسته از مواد مغذی موجود در نارگیل هستند. نارگیل سرشار از مواد مغذی مختلف است و بسیار پر کالری است. بنابراین، اگر به امید وزن کم کردن مصرف نارگیل را افزایش دهید، نه تنها وزن کم نمی کنید، بلکه ممکن است به خاطر کالری های زیادی که دریافت می کنید دچار اضافه وزن نیز بشوید.

پژوهش ها در رابطه با اثربخش بودن نارگیل برای لاغری نتایج ضد و نقیضی در پی داشته اند و هنوز به طور قطع نمی توان گفت که نارگیل به کاهش وزن کمک می کند یا نه. توصیه ما به شما این است که تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام نشده، نارگیل را به عنوان یک معجون کاهش وزن در نظر نگیرید. ناگفته نماند که نارگیل چربی های غیر اشباع فراوانی دارد و زیاده روی در مصرف آن می تواند کلسترول بد خون یا LDL را افزایش دهد.

نحوه مصرف نارگیل

قسمت گوشتی و سفید رنگ نارگیل بافتی محکم و طعمی نسبتاً شیرین دارد. اگر نارگیل را به صورت کامل خریداری کنید، می توانید گوشت آن را از پوسته سخت آن جدا و مصرف کنید. شیر نارگیل نیز از رنده زندن و تحت فشار قرار دادن گوشت خام آن تهیه می شود.

هنگامی که می خواهید برای نان یا شیرینی خمیر درست کنید، می توانید به جای ۲۰ درصد از آردتان، از آرد نارگیل استفاده کنید. فقط حواستان باشد که آرد نارگیل به اندازه آرد گندم پف نمی کند و آب بیشتری هم به خود جذب می کند.

از روغن نارگیل نیز می توانید برای پخت و پز استفاده کنید. روغن نارگیل نسبت به کره چربی بیشتری دارد و اگر می خواهید به جای کره از روغن نارگیل استفاده کنید. بهتر است مقدار کمتری از آن را به کار ببرید. سایر روغن های پخت و پز را نیز می توان با روغن نارگیل جایگزین کرد.

اگر می خواهید برای پخت و پز از روغن نارگیل استفاده کنید، در نظر داشته باشید که روغن نارگیل بکر عطر و طعم استوایی قدرتمندی به غذایتان می دهد. در حالی که روغن نارگیل تصفیه نشده عطر و طعم ملایم تری دارد. علاوه بر این ها، اگر قهوه می نوشید، می توانید شیر نارگیل را به قهوه تان نیز اضافه کنید.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید