ما در این مقاله می خواهیم شما را با خواص آب هویج برای سلامت بدن و بهبود عملکرد مغز بیشتر آشنا کنیم. کمتر کسی را می توان یافت که در یک روز گرم تابستانی با دل و جان از یک لیوان آب هویج بستنی گوارا استقبال نکند. این را که هویج ویتامین A دارد و برای سلامت چشم مفید است همه می دانند. اما اگر با خواص دیگر این ریشه خوراکی آشنا شوید، نه تنها در تابستان، بلکه در تمام روزهای سال آن را به پای ثابت رژیم غذاییتان تبدیل می کنید. در ادامه، به شما می گوییم که نوشیدن آب هویج چه فوایدی برایتان دارد.

خواص آب هویج برای سلامت بدن

آب هویج یک نوشیدنی بسیار مغذی است و نه تنها می تواند پتاسیم و ویتامین C مورد نیاز بدنتان را تأمین کند، بلکه سرشار از پیش ساز ویتامین A نیز هست. نوشیدن آب هویج سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کند و برای سلامت چشم و پوست نیز مفید است. در ادامه، به بررسی خواص مفید آب هویج می پردازیم.

‍۱. بسیار مغذی است.

آب هویج کالری و کربوهیدرات کمی دارد. در حالی که می تواند بخش قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را تأمین کند. علاوه بر این ها، هویج سرشار از ترکیبات کاروتنوئيدی است. کاروتنوئید اصلی هویج «بتا کاروتن» نام دارد که رنگ نارنجی هویج را ایجاد می کند. این ترکیب در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. «لوتئین» و «زیاکزانتین» هم رنگیزه های کاروتنوئيدی دیگری هستند که در هویج یافت می شوند و خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. ارزش غذایی یک فنجان (۲۴۰ سی سی) آب هویج به شرح زیر است:

-کالری: ۹۶

-پروتئين: ۲ گرم

-چربی: کمتر از ۱ گرم

-کربوهیدرات: ۲۲ گرم (که دو گرم از آن را فیبرها تشکیل می دهند.)

-پیش ساز ویتامین A: بیش از ۲.۵ برابر نیاز روزانه بدن

-ویتامین C: ۲۳ درصد از نیاز روزانه بدن

-ویتامین K: ۳۱ درصد از نیاز روزانه بدن

-پتاسیم: ۱۵ درصد از نیاز روزانه بدن

-مقداری منیزیم، فسفر، مس، سدیم، ویتامین E و ویتامین B۶

۲. برای سلامت چشم مفید است.

مواد مغذی موجود در آب هویج به تقویت چشم و قدرت بینایی کمک می کنند. همان طور که پیش تر هم اشاره شد، ویتامین A موجود در یک فنجان آب هویج ۲.۵ برابر کل نیاز روزانه بدنتان به این ویتامین است. ویتامین A به شکل بتا کاروتن در هویج وجود دارد. بتا کاروتن، پس از جذب از دستگاه گوارش، در بدن به ویتامین A فعال تبدیل می شود که برای سلامت چشم ضروری است. پژوهش های مختلفی به ارتباط بین مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی این ویتامین با کاهش خطر از دست دادن بینایی و ابتلا به بیماری های چشمی در سنین بالا اشاره کرده اند.

علاوه بر ویتامین A، هویج و آب هویج منبعی غنی از لوتئین و زیاکزانتین است. این ترکیبات کاروتنوئيدی در چشم ها جمع می شوند و از آن ها در برابر نورهای آسیب زننده محافظت می کنند. مطالعات حاکی از آنند که مصرف لوتئين و زیاکزانتین احتمال تحلیل رفتن لکه زرد را بر اثر کهولت سن کاهش می دهد.

۳. سیستم ایمنی را تقویت می کند.

آب هویج می تواند به سیستم ایمنی بدنتان برای مبارزه با عوامل بیماری زا کمک کند. ویتامین A و ویتامین C موجود در آب هویج هر دو خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و از سلول های ایمنی در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. علاوه بر این، آب هویج منبعی غنی از ویتامین B۶ نیز هست. و هر فنجان از آن می تواند ۳۰ درصد از نیاز روزانه بدنتان را به این ویتامین برطرف کند. سیستم ایمنی بدن برای عملکرد طبیعی خود به ویتامین B۶ نیاز دارد و کمبود این ویتامین باعث ضعف ایمنی و کاهش رشد سلول های ایمنی می شود.

۴. ضد سرطان است.

ترکیبات مفید موجود در آب هویج از شما در برابر سرطان محافظت می کنند. برای مثال، برخی از پژوهش های آزمایشگاهی نشان می دهند که پلی استیلن ها، بتاکاروتن ها و لوتئین می توانند در برابر سرطان خون نقش محافظتی داشته باشند. اما برای اظهار نظر قطعی به پژوهش های انسانی بیشتری نیاز است.

۵. به تنظیم قند خون کمک می کند.

آب هویج، شاخص گلیسمیک (GI) پایینی دارد. این شاخص، معیاری است برای سنجش این که هر غذا قند خونتان را چقدر افزایش می دهد. مصرف غذاهایی که شاخص گلیسمیک پایینی دارند به تنظیم قند خون، به ویژه در افراد مبتلا به دیابت، کمک می کنند. با توجه به این موارد، آب هویج می تواند جایگزین خوبی برای آب میوه هایی باشد که مصرفشان قند خونتان را به میزان زیادی بالا می برد. اما باید مراقب باشید که در نوشیدن آن زیاده روی نکنید. زیرا قند موجود در آب هویج به سرعت جذب خون می شود و مصرف زیاد آن می تواند باعث افزایش ناگهان گلوکز خون شود.

۶. برای سلامت پوست مفید است.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در هویج می توانند برای پوست نیز مفید باشند. یک فنجان آب هویج معادل ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدنتان ویتامین C دارد. این ویتامین برای تولید «کلاژن» ضروری است. کلاژن فراوان ترین پروتئین رشته ای در بدن است و یکی از وظایف آن، استحکام بخشیدن به پوست و حفظ خاصیت ارتجاعی آن است. به علاوه، ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی هم دارد و از پوستتان در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

گروهی دیگر از ترکیبات مهم موجود در آب هویج که می توانند برای پوستتان مفید باشند بتا کاروتن ها هستند. پژوهش ها نشان می دهند که بتا کاروتن ها می توانند از پوستتان در برابر تابش های مضر فرابنفش محافظت و به حفظ طراوت و شادابی پوستتان کمک کنند.

۷. به سلامت قلب کمک می کند.

نوشیدن آب هویج می تواند عوامل زمینه ساز بروز ناراحتی های قلبی را کاهش دهد. این نوشیدنی مفید منبع خوبی برای تأمین پتاسیم مورد نیاز بدنتان است. پتاسیم نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارد و افرادی که فشار خون بالایی دارند. می توانند با خوردن خوراکی های حاوی این ماده معدنی هم فشار خونشان را پایین بیاورند و هم خطر بروز سکته قلبی را کاهش دهند.

آنتی اکسیدان های موجود در آب هویج نیز برای قلب مفیدند. پژوهش ها نشان می دهند افرادی که کلسترول و تری گلیسرید خونشان بالاست. می توانند با نوشیدن روزانه دو فنجان آب هویج، آنتی اکسیدان های خونشان را بالا ببرند. این آنتی اکسیدان ها از اکسیداسیون چربی های خون جلوگیری می کنند و در نتیجه، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

۸. از کبد محافظت می کند.

کاروتنوئیدهای موجود در آب هویج برای سلامت کبد مفیدند. این ترکیبات خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند و خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش می دهند. کبد چرب غیر الکلی عارضه ای است که طی آن، به دلیل رژیم غذایی نامناسب، اضافه وزن و یا چاقی، در کبد چربی جمع می شود. تجمع چربی در کبد می تواند به مرور زمان به این اندام آسیب های جبران ناپذیری وارد کند. شما می توانید با اضافه کردن آب هویج به رژیم غذاییتان، از ابتلا به بیماری کبد چرب جلوگیری کنید.

۹. برای مغز مفید است.

آب هویج عملکرد مغز را بهبود می بخشد و به تقویت حافظه و جلوگیری از ابتلا به آلزایمر کمک می کند. این نوشیدنی، فواید خود را برای مغز مدیون ترکیبی گیاهی به نام «لوتلوئین» است. لوتلوئین ضد التهاب است و از بروز اختلالات حافظه بر اثر بالا رفتن سن جلوگیری می کند. علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در آب هویج نیز استرس اکسیداتیو را در مغز کاهش می دهند و به حفظ عملکرد طبیعی آن کمک می کنند.

نکاتی که باید درباره نوشیدن آب هویج بدانید

 

آب هویج برای اغلب افراد ضرری ندارد، اما اگر می خواهید آن را به رژیم غذاییتان اضافه کنید، بد نیست به چند نکته توجه داشته باشید. اول از همه، اگر هویج را در منزل آب می گیرید، دقت کنید که این کار را با رعایت کامل موارد بهداشتی انجام دهید. و آن را زود مصرف کنید تا باکتری های مضر در نوشیدنیتان رشد نکنند. اما اگر از آب هویج های آماده استفاده می کنید، دقت کنید که حتماً پاستوریزه باشند.

آب هویج نوشیدنی مفیدی است، اما این دلیلی نمی شود که در مصرفش زیاده روی کنید. اگر بیش از حد آب هویج بنوشید، بتا کاروتن های آن در خونتان جمع می شوند و دچار «کاروتنمیا» می شوید. عارضه ای که طی آن رنگ پوستتان به علت بالا رفتن غلظت رنگیزه های گیاهی در خون، به رنگ زرد مایل به نارنجی در می آید. البته این عارضه خطرناک نیست و برای رفع آن باید مدتی غذاهایی را که بتا کاروتن دارند از رژیم غذاییتان حذف کنید.

 آب هویج نسبت به هویج فیبر کمتری دارد.

نکته دیگری که باید بدانید این است که آب هویج نسبت به هویج فیبر کمتری دارد. فیبر سرعت جذب کربوهیدرات ها را در دستگاه گوارش تنظیم می کند و نبود آن باعث می شود قندهایی که در غذایتان وجود دارند به سرعت جذب خونتان شوند. با این که آب هویج شاخص گلیسمیک پایینی دارد، به علت پایین بودن محتوای فیبرش همچنان می تواند قند خونتان را بالا ببرد. بنابراین، بهتر است در مصرف آن تعادل را رعایت کنید. به ویژه اگر به دیابت مبتلا هستید.

به طور کلی می توان گفت که آب هویج نوشیدنی بسیار مقوی و مفیدی است. می تواند ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K، پتاسیم و کاروتنوئيدهای مورد نیاز بدنتان را تأمین کند. نوشیدن آب هویج برای چشمتان مفید است، سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کند و باعث می شود پوستی شاداب و جوان داشته باشید. با این حال، بهتر است در مصرف آن تعادل را رعایت کنید تا قند خونتان بالا نرود.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید