تغذیه‌ی سالم برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی بدن در طول روز

همیشه علت خستگی ما کم‌خوابی نیست؛ یکی از عواملی که سطح انرژی هر فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد تغذیه است و البته منظورمان از تغذیه فقط این نیست که چه مواد غذایی را مصرف می‌کنید؛ بلکه اینکه چه ماده غذایی را چه زمانی و چطور مصرف می‌کنید نیز بر سطح انرژی شما تاثیرگذار است. در این مقاله با ما همراه باشید تا یکی از بهترین روش‌های تغذیه‌ی سالم برای بالا نگه داشتن سطح انرژی بدن در طول روز را با یکدیگر بررسی کنیم.

تغذیه برای بالا بردن سطح انرژی بدن

توصیه‌ی صددرصدی پزشکان برای داشتن یک سبک زندگی سالم و تغذیه‌ی مناسب، خوردن غذا بر طبق یک رژیم غذایی متعادل شامل مصرف کربوهیدرات‌های خام، انواع پروتئین، چربی، غلات، روغن‌های طبیعی و میوه و سبزیجات است. این رژیم غذایی تاثیر مستقیمی بر میزان انرژی شما در طول روز خواهد داشت.

مصرف مولتی‌ویتامین‌ها به صورت روزانه، تضمین می‌کند که بدن شما میزان مورد نیاز از ویتامین و موادمعدنی را دریافت کرده‌ است اما مصرف بیش از اندازه‌ی موادمغذی به شما انرژی بیشتری نخواهند داد در عوض مصرف بعضی از غذاها انرژی شما را افزایش خواهد داد. دلیل این اتفاق است که تبدیل شدن مواد غذایی مختلف به انرژی، روش‌های متفاوتی دارد؛ مثلا شکلات یا مواد قندی، در بدن خیلی سریع می‌سوزند و به انرژی تبدیل می‌شوند؛ اما غلات یا چربی‌های فراوری نشده، به زمان بیشتری برای تبدیل شدن به انرژی احتیاج دارند و عملا میزان انرژی که در طول روز مورد نیازتان است را تامین می‌کنند.

پیشنهاد ما به شما این است ک مصرف شکر و قند خود را محدود کرده و فقط در بعضی مواقع به سراغ آنان بروید.

درست است که با مصرف مواد قندی مانند شکر و قند به سرعت انرژی مورد نیاز شما تامین می‌شود، اما توجه داشته باشید که این انرژی به سرعت از بین می‌رود و شما باز برای کسب انرژی به شیرینی بیشتری نیاز پیدا می‌کنید.

تغذیه‌ی سالم برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی بدن

جهت تغذیه برای بالا بردن سطح انرژی بدن وعده‌های کوچک اما متعدد بخورید.

وقتی در طول روز به انرژی زیادی نیاز دارید؛ بهترین راه این است که وعده‌های غذایی را کوچک‌تر کنید و با تعداد بیشتر ولی حجم کمتر در طول روز مصرف کنید. این کار خستگی را برای مغز شما کمتر می‌کند چون مغز به تنهایی نمی‌تواند انرژی زیادی را در خود دخیره کند. بعضی افراد بعد از چندین ساعت بدون غذا بودن، ممکن است احساس کندی یا خستگی مفرط داشته باشند که با میان‌وعده‌های متعدد اما کوچک، قابل حل است.

تغذیه‌ی سالم برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی بدن در طول روز

جهت تغذیه برای بالا بردن سطح انرژی بدن وعده‌ی کوچک‌تر بهتر است، مخصوصا برای ناهار

محققان در آزمایشات متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که در وعده‌ی ناهار غذاهای سنگین و حجیم می‌خورند، با خستگی و کسل بودن در بعد از ظهر دست و پنجه نرم می‌کنند. علت اصلی این قضیه هنوز مشخص نیست؛ اما، دانشمندان معتقدند که بعد از مصرف ناهار سنگین، قند خون خیلی سریع بالا می‌رود که همین امر باعث خستگی و انرژی کم بعد از آن می‌شود؛ پس اگر در طول روز به انرژی زیادی احتیاج دارید و نمی‌خواهید خسته شوید، بهتر است برای انتخاب وعده‌ی ناهار خود وقت بگذارید و غذایی سبک و در عین حال خوشمزه تهیه کنید.

 

تغذیه‌ی سالم برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی بدن در طول روز

جهت تغذیه برای بالا بردن سطح انرژی بدن کافئین همیشه به کمکتان می‌آید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، کافئین می‌تواند اثر دو طرفه‌ای بر سطح انرژی شما داشته باشد؛ هم سطح انرژی شما را دو چندان کند هم باعث کاهش آن شود. بستگی دارد که چه زمانی و چه مقداری از آن را مصرف می‌کنید. پس، یک فنجان قهوه قبل از یک جلسه‌ی مهم یا شروع کردن یک پروژه، می‌تواند ذهن شما را تازه کند؛ اما برای استفاده از انرژی بخشی کافئین، باید آن را هوشمندانه مصرف کنید. فراموش نکنید که کافئین می‎‌تواند باعث بی‌خوابی شود به خصوص اگر در ساعات پایانی شب مصرف شود.

تغذیه‌ی سالم برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی بدن در طول روز

جهت تغذیه برای بالا بردن سطح انرژی بدن آب کافی بنوشید

آب، ماده‌ی عمده‌ی تشکیل دهنده‌ی خون ماست و برای انتقال مواد غذایی به قسمت‌های مختلف بدن و برای دور کردن مواد زائد ضروری است؛ اگر مایعات در بدن شما کم باشد یکی از نشانه‌های ابتدایی آن، خستگی و کمبود انرژی است. پس برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی بدن خود و همین‌طور سلامت آن، روزانه هشت لیوان آب بنوشید تا بدن خود را هیدراته و شاداب نگه دارید.

رعایت یک سبک زندگی سالم و هدفمند قطعا کار راحتی نیست؛ اما، برای داشتن زندگی باکیفیت و سالم لازم است. شما از چه روش‌هایی را برای سالم نگه‌داشتن سبک زندگی و بالا نگه داشتن سبک زندگیتان استفاده می‌کنید؟

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید