تصورات اشتباه درباره سم زدایی بدن

خوردن یک نوشیدنی جادویی و پاک کردن بدن از سم‌های مختلف خیلی ایده‌آل به نظر می‌رسد! یکی از محبوب‌ترین روش‌­های سم­‌زدایی بدن این است که در طی چند روز، فقط آب‌معدنی و آب‌لیمو بنوشید و هیچ نوع ماده غذایی دیگری استفاده نکنید. برخی معتقدند که این ترکیب باعث پاکسازی اعضای بدن و سیستم‌های داخلی خواهد شد.

شکی نیست که آب، بخش مهمی از رژیم غذایی سالم است؛ اما آیا واقعاً باید آب لیمو بنوشید و چندین روز غذا نخورید تا بدن شما سم‌زدایی شود؟ به گفته جوی دوبوست، دانشمند مواد غذایی و سخنگوی سابق آكادمی تغذیه و رژیم غذایی، مطلقاً چنین نیست. بهترین راه برای تمیز کردن سیستم‌گوارشی نوشیدن مقدار زیادی آب و گرفتن فیبر کافی برای منظم نگه­داشتن آن است.

سم زدایی بدن

مزایای احتمالی سم زدایی بدن

هواداران این نوشیدنی‌­ها معتقدند که این نوشیدنی،‌ می­‌تواند به بهبود بافت و پوست اندام‌های بدن و همچنین افزایش روحیه و کاهش وزن کمک کند. پس درک این مسئله آسان است که چرا ممکن است برخی از افراد با ایده­ای که به عنوان یک “سم زدایی” به نظر می‌­رسد شروع به برنامه کاهش وزن کنند. دوبوست خاطرنشان کرد: این رژیم‌های سم‌زدایی توسط افراد مشهور مانند بیانسه ساخته شده­‌اند. به طور گسترده­ گزارش شده­ است که فوق ستاره آواز از این رژیم به منظور کاهش وزن برای ایفای نقش در یک فیلم استفاده کرده. اما به گفته دوبوست، افزودن اکسیر سم‌زدایی(مانند شربت افرا و نخل با آب لیمو، آب، فلفل و…) به برنامه خود واقعاً کاری برای بهبود سلامتی شما و یا حتی کاهش وزن شما نخواهد کرد.

بر اساس تحقیقات دوبوست:”هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نوشیدنی‌ها سلامتی شما را تامین کند.” عوارض جانبی عبور از این فرایند پنج تا هفت روز فرد را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در حقیقت، وی گفت که پیروی از برنامه هفتگی ناشتا با آب لیمو می­‌تواند تأثیر برعکسی را ایجاد کند. به جای احساس انرژی، افرادی که رژیم­‌های سم­‌زدایی را رعایت می­‌کنند، در نهایت احساس بی­‌حالی می­‌کنند. دلیل این است که آنها در طی چند روز مواد مغذی و کالری مناسب را مصرف نکرده­‌اند. او می‌گوید”قطعا شما می‌دانید که چه حسی دارد وقتی که شما وعده ناهارتان را حذف می‌کنید و دچار سردرد می‌شوید!”

نکات شک‌برانگیز از یک سم زدایی بدن کامل

دوبوست گفت: طبق تحقیقات انجام شده، بدن برای خروج سموم از دستگاه گوارش به فیبر احتیاج دارد، و در صورت استفاده از این نوشیدنی‌ها، فیبر مورد نیاز بدن تامین نمی‌شود؛ پس چطورعده‌ای معتقدند که نوشیدن آب‌لیمو باعث سم‌زدایی و خروج سموم از بدن می‌شود؟

طبق نظر دوبوست این فقط یک رژیم غذایی مضر و صرفا سریع است. او معتقد نیست که به اصطلاح پاکسازی بدن، شما را از مواد مضر خلاص می‌کند و همچنین از مردم می‌خواهد که عقایدی را که از مزایای سم­‌زدایی پیروی می­‌کند، زیر سوال ببرند. منظور از “سم زدایی” چیست؟ خلاص شدن از سموم غذا در بدن؟ بدن شما از طریق کلیه­‌ها و کبدتان به طور طبیعی خود را تمیز می‌­کند. به ­علاوه کسانی که باید قرص‌هایشان را با غذا مصرف کنند، برایشان گرفتن این چنین رژیم­‌ها مفید نیست؛ پس روزه­ گرفتن با دیتاکس آب و لیمو اصلا گزینه­‌ی مناسبی نیست.

 سم زدایی بدن

با این همه اضافه­‌کردن لیمو به آب، گزینه‌­ی خوبی جهت سم زدایی بدن است!

نوشیدن آب بطور طبیعی بسیار برایتان مفید است. حداقل نکته­‌ی مثبت آن این است که بدنتان را هیدراته و مرطوب نگه می‌دارد. مخلوط آب با لیمو قدرت سم‌زدایی آن را تقویت نمی­‌کند؛ اما طبق گفته­‌های واندانا شاث، سخنگوی آکادمی مواد معدنی و رژیمی، این کار، مزایای دیگری را به همراه دارد. اول از همه، اگر لیمو را به آب خود اضافه کنید به نوشیدن بیشتر آب کمک می‌کند. اگر از طعم و مزه آب‌لیمو بر روی آب ساده لذت می‌برید، آنگاه یک روش خوب برای نوشیدن آب بیشتر، همین است. وی همچنین خاطرنشان كرد: هنگامی كه شما آب لیمو را به همراه غذاهای پر از آهن مصرف می‌كنید، بدن شما بهتر از این ماده معدنی استفاده می­‌كند. آب لیمو دارای مقادیر پتاسیم و ویتامین C و سرشار از آنتی‌­­اکسیدان می‌باشد.

آب و لیمو تنها ترکیبی نیست که مردم می‌توانند برای مزایایشان از آن استفاده کنند؛ به­‌طور مثال: آب و خیار و آب و نعنای تازه هم می‌توانند انتخاب­‌های خوبی باشند. خیار دارای مقادیر زیادی پتاسیم است. الکترولیت­‌های مربوط به آن می‌توانند نمک موجود در خون را به خود جذب کرده و باعث کاهش فشارخون ناشی از نمک شود.

اضافه کردن نعنای تازه به آب نیز گزینه‌ی مناسبی است. آب مزه­‌دار شده با نعنای تازه، دارای مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ A است. هرچند که آب‌های دتاکس نوشیدنی‌های خوشمزه و مفیدی هستند اما اینکه به جز آب دتاکس و آب‌لیمو چندین روز چیزی نخورید، به جز ضرر زدن به بدن و محروم کردن خود از مواد غذایی مفید و ضروری کاری نکرده‌اید.

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید