تاثیر کرفس در لاغری و کاهش وزن

وقتی به “غذاهای رژیمی”  فکر می کنید، احتمالاً کرفس را مقابل خود می‌بینید. کرفس دارای فواید زیادی برای کاهش وزن است که آن را به یک ماده غذایی مناسب تبدیل می‌کند؛ ولی این بدان معنا نیست که هنگام کاهش وزن فقط  گزینه نوشیدن اب ساقه ان در میان است. در ادامه به بررسی تاثیر کرفس در لاغری خواهیم پرداخت.

کرفس را با سایر مواد سالم تهیه کنید و میان وعده‌ها و وعده‌های غذایی مطبوع تهیه کنید و آن را به دستورهای مورد علاقه خود اضافه کنید تا بتوانید از حجم بیشتری بدون کالری اضافی لذت ببرید.

تاثیر کرفس در لاغری و کاهش وزن

کرفس تنها به یک دلیل به عنوان یک غذای رژیمی شهرت دارد؛ به طرز باورنکردنی کم کالری است. بنابراین می توانید از آن لذت ببرید بدون اینکه مقدار زیادی از کالری روزانه خود را استفاده کنید. یک فنجان کرفس خرد شده فقط 16 کالری دارد که در رژیم 1500 کالری،  فقط 1 درصد از حد روزانه است و هر ساقه بزرگ کرفس فقط 10 کالری دارد. کرفس پخته شده کمی کالری بیشتر، با 27 کالری در هر فنجان دارد ، اما با این وجود کمتر از 2 درصد بودجه روزانه کالری شما در یک رژیم 1500 کالری را اشغال می‌کند.

کاهش کالری برای کاهش وزن ضروری است و جایگزینی غذاهای با کالری بالاتر با کرفس به شما کمک می‌کند تا کالری دریافتی خود را کاهش دهید تا وزن کم کنید.

سبز مثل سبزی؛ سبز مثل سلامتی کاهش وزن با رژیم سبزیجات

کرفس سرشار از فیبر است

کرفس مواد مغذی اساسی را ارائه می‌دهد که از تلاش شما برای کاهش وزن پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، این ماده حاوی فیبر غذایی است؛ نوعی کربوهیدرات که ممکن است به کنترل اشتهای شما کمک کند. فیبرعلی رغم نداشتن هیچ کالری، برای جذب آب توسط معده شما بسیار مفید است و غذاهای غنی از فیبر به جویدن بیشتری احتیاج دارند؛ بنابراین، به جای اینکه سریع بخورید وعده غذایی خود را با سرعت کم‌ترمی‌خورید و مزه می‌کنید.

همه آنچه باید از تاثیر کرفس در لاغری بدانیم

حتی اگر یک فنجان کرفس خام حدود 1 درصد کالری دریافتی روزانه شما را به خود اختصاص دهد، 6 درصد از مقدار روزانه فیبر را تأمین می‌کند. کرفس پخته شده فیبر بالاتری دارد و 10 درصد ارزش روزانه هر فنجان را ارائه می‌دهد.اگر از چالش آب کرفس استفاده می‌کنید، فواید کاهش وزن از طریق فیبر را از دست می‌دهید. همچنین ممکن است کالری بیشتری نسبت به آنچه قصد دارید ، مصرف کنید. یک فنجان آب کرفس حدود 80 کالری دارد. وقتی نوبت به کاهش وزن می‌رسد، بهتر است که سبزیجات را بخورید تا اینکه آن را بنوشید. فیبر موجود در کرفس همچنین می‌تواند به سیستم هضم و قلب و عروق کمک کند.

سایر تاثیرات کرفس در لاغری

خوردن کرفس، مصرف ویتامین‌های ضروری را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، ضمن کاهش وزن، بدن را فعال و سالم نگه می‌دارد. شما مقدار زیادی ویتامین K دریافت خواهید کرد – 37 درصد ارزش روزانه برای یک فنجان کرفس خام ، و 71 درصد برای وعده همان اندازه کرفس پخته – که به لخته شدن خون کمک می‌کند. به علاوه از سلامت استخوان پشتیبانی می‌کند.

۳۱ میان وعده سالم و خوش‌مزه برای محل کار

همه آنچه باید از تاثیر کرفس در لاغری بدانیم

از تاثیرات دیگر کرفس در لاغری می توان گفت، کرفس پتاسیم بسیار زیادی دارد، که به عملکرد اعصاب شما کمک می‌کند و از سلامت قلب و عروق پشتیبانی می‌کند. یک فنجان کرفس خام 8 درصد ارزش روزانه پتاسیم دارد، در حالی که کرفس پخته شده 12 درصد ارزش پتاسیم دارد. کرفس، همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان است که ممکن است در جلوگیری از بیماری نقش داشته باشد.

کرفس یک آنتی اکسیدان است

علاوه بر تاثیر کرفس در لاغری مواد مغذی موجود در گیاه کرفس و دانه‌های آن، مجموعه‌ای از فواید سلامتی را فراهم می‌کند. آپیژنین موجود در کرفس، به کاهش التهاب کمک می‌کند. کرفس حاوی یک ترکیب گیاهی به نام آپیژنین است که در طب سنتی چین به عنوان یک ماده ضد التهاب، ضد باکتری، ضد ویروس و آنتی‌اکسیدان نقش دارد. همچنین ممکن است دارای خواصی باشد که به مقابله با سرطان کمک می‌کند.

معرفی ۱۴ میان‌وعده‌ خوشمزه، مغذی و کم کربوهیدرات

به گفته نویسندگان یک بررسی در سال 2016، آزمایشات نشان داده اند که آپیژنین ممکن است در آپوپتوز، نوعی مرگ سلولی برنامه ریزی شده، نقش داشته باشد؛ که می‌تواند آن را به عنوان یک درمان سرطان مفید معرفی کند. در سال 2015 ، محققان در پشت مطالعه روی موش‌ها به این نتیجه رسیدند که رژیم‌های غذایی غنی از آپیژنین، بیان برخی پروتئین‌های التهابی را کاهش می‌دهد. به این ترتیب، این مواد ممکن است التهاب را کاهش داده و تعادل سیستم ایمنی بدن را برقرار کنند.

کرفس حاوی یک فلاونوئید به نام لوتئولین است. نویسندگان مقاله منتشر شده در سال 2009 اظهار داشتند که لوتئولین ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد. آنها پیشنهاد کردند که لوتئولین ممکن است سلول‌های سرطانی را در معرض حمله مواد شیمیایی در درمان‌ها قرار دهد. برخی از پزشکان طب چینی از عصاره کرفس و گیاه کرفس برای کاهش فشار خون استفاده می‌کنند

چربی خون به افزایش مولکول های چرب در خون اشاره دارد. اغلب هیچ علامتی ندارد ، اما خطر طولانی مدت بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای روی جوندگان نشان داد که عصاره کرفس باعث کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول “بد” در موشهای صحرایی می‌شود که رژیم غذایی پرچربی مصرف می‌کنند.

معرفی چند میان‌وعده خوشمزه با کرفس

در طول روز، کرفس را به عنوان میان‌وعده میل کنید تا در بین وعده‌های غذایی بدون افزودن کالری زیاد، احساس رضایت کنید. چوب های کرفس همراه با هوموس یک میان وعده ترد و سیرکننده است .

همه آنچه باید از تاثیر کرفس در لاغری بدانیم

یا به جای چیپس تورتیلا چوب‌های کرفس بخورید و به عنوان یک جایگزین سالم برای چیپس و سالسا یا چیپس و گوآکامول استفاده کنید. جابجایی 2 اونس چیپس تورتیلا با دو ساقه بزرگ کرفس، خرد شده به صورت چوب ، باعث صرفه جویی بیش از 240 کالری می‌شود. این جایگزین را سه بار در هفته و به مدت یک سال انجام دهید، کالری زیادی صرفه جویی می‌کنید تا تقریبا 10 کیلو چربی از دست دهید.

همه چیز درباره رژیم لاغری فیبر یا F factor

ایده ها و نکات غذایی مفید برای کاهش وزن

کرفس و هویج ریز خرد شده می‌تواند به عنوان یک ماده “گسترش دهنده” گوشت برای همبرگرها و کوفته‌ها عمل کند – کرفس را قبل از شکل دادن یا گلوله کردن گوشت به آن اضافه کنید.

این روش همچنین می‌تواند طعم و مزه گوشت شما را بهتر کند. کرفس خرد شده را به سادگی تفت دهید تا شروع به قهوه‌ای شدن کند، آب اضافی آن را بگیرید و سپس آن را به گوشت اضافه کنید تا مخلوط شود.

جهت بهره وری از تاثیر کرفس در لاغری می توانید مقدار زیادی کرفس خرد شده را به سوپ سبزیجات یا گوشت اضافه کنید، کرفس خام خرد شده را به سالاد ماهی تن یا مرغ اضافه کنید تا اندازه سهم شما افزایش یابد و کرانچ رضایت بخشی به آن اضافه کنید یا از کرفس اضافی در سیب زمینی سرخ شده استفاده کنید. حتی می‌توانید ساقه‌های کرفس را به آرامی در یک قاشق چای خوری روغن زیتون خالص بکر بپوشانید و آنها را با چاشنی رزماری و نمک دریا تفت دهید، تا زمانی که نرم شوند و یک غذای فرعی خوشمزه تهیه کنید.

خوردن آب کرفس چه خطراتی دارد؟

همه آنچه باید از تاثیر کرفس در لاغری بدانیم

شاید برای شما هم سوال شود در کنار تاثیر کرفس در لاغری آیا ضررهایی شامل این رژیم می شود یا خیر که در ادامه ب بررسی این مورد می پردازیم. در حالی که آب کرفس به طور کلی بی خطر شناخته می‌‌شود، باید از چند نکته منفی احتمالی آگاه باشید.

از دست دادن فیبر

هنگامی که از آب کرفس استفاده می‌کنید، فیبر غذایی مفید گیاه را از دست می‌دهید.

یک دسته کرفس حاوی حدود 9 گرم فیبر می‌باشد، در حالی که 16 اونس (475 میلی لیتر) آب حاوی فقط مقدار ناچیزی فیبر است.

ممکن است سدیم خون افزایش یابد

یکی دیگر از نقاط ضعف احتمالی آب کرفس ، مصرف بیش از حد سدیم است.

کرفس به طور طبیعی سرشار از سدیم است، یک ساقه 32 میلی گرم و فقط 16 اونس (475 میلی لیتر) آب کرفس حاوی بیش از 400 میلی گرم سدیم است.

وزارت بهداشت ایالات متحده توصیه می‌کند که بزرگسالان مصرف سدیم روزانه خود را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم کمتر از 2300 میلی گرم نگه دارند.

بنابراین ، اگر قبلاً نمک زیادی مصرف کرده اید ، یک لیوان آب کرفس می تواند شما را از لبه خارج کند.

از آنجا که مصرف بیش از حد سدیم با افزایش فشار خون مرتبط است ، افرادی که در معرض این بیماری هستند باید هنگام مصرف آب کرفس احتیاط کنند.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید