در این مقاله می خواهیم بهترین دمنوش های خواب آور و تأثیر شگفت انگیز آن ها را در رفع بی خوابی بررسی کنیم. این روزها اهمیت خواب هر روز بیشتر از دیروز برای همه مشخص می شود. با این حال، کم خوابی و بی خوابی از معضلات شایع جامعه امروز هستند. اگر بتوانید استرس خود را مدیریت کنید و آرامش داشته باشید، به خواب رفتن برایتان ساده تر خواهد شد. انواع مختلفی از دمنوش های گیاهی وجود دارند که می توانند به کاهش استرس و اضطراب و رفع بی خوابی کمک کنند. در ادامه، به بررسی این نوشیدنی های خواب آور می پردازیم. با ما همراه باشید.

۱. دمنوش مگنولیا

این دمنوش از چوب خشک شده، جوانه و ساقه گیاه مگنولیا درست می شود و یک خواب آور و آرام بخش طبیعی است. گیاه ماگنولیا حاوی دو ترکیب مهم به نام هونوکیول و ماگنولول است که خواص آرام بخشی دارند. مطالعات انجام شده روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهند که هم هونوکیول و هم ماگنولول خواب آور هستند و می توانند به رفع بی خوابی کمک کنند.

خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند، می توانند با نوشیدن دمنوش ماگنولیا به بهبود افسردگی پس از زایمان و افزایش کیفیت خواب خود کمک کنند. با این حال، برای این که بتوان اثرات این دمنوش را به طور کامل بررسی کرد به پژوهش های بیشتری نیاز است.

۲. چای سبز کم کافئین

چای سبز را همه می شناسند؛ این نوشیدنی محبوب به عطر و طعم منحصر به فرد و فواید مختلفش برای سلامتی معروف است. به لطف پژوهش های انجام شده، حال باید افزایش کیفیت خواب و کمک به رفع بی خوابی را هم به فهرست بلند بالای فواید چای سبز اضافه کنید. البته چای سبز کم کافئین. طبق مطالعات، نوشیدن چای سبز کم کافئین می تواند استرس را کاهش دهد. به رفع خستگی کمک کند و باعث شود خواب باکیفیت تری داشته باشید.

دمنوش های بسیاری وجود دارند که بر پایه چای سبز تهیه می شوند. اگر می خواهید چای سبز یا دمنوش هایی را که بر پایه آن تهیه می شوند قبل از خواب میل کنید. یادتان باشد که از انواع کم کافئین یا بدون کافئین آن استفاده کنید. زیرا مصرف کافئین در زمان نامناسب می تواند الگوی خوابتان را به هم بریزد.

۳. دمنوش بابونه

دمنوش بابونه نوشیدنی گیاهی خوش عطری است که فواید مختلفی برای سلامتی دارد. همان طور که از اسمش پیداست، این دمنوش حاوی گیاه بابونه است. گیاهی که از قدیم الایام به خواص آرام بخشی و خواب آورش معروف بوده است. بابونه حاوی آنتی اکسیدانی به نام آپیجنین است که غضلاتتان را شل می کند و کمک می کند به خواب بروید.

پژوهش ها حاکی از آنند که مصرف دمنوش بابونه می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد. علاوه بر این، خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند و نمی توانند خواب با کیفیتی داشته باشند. می توانند با نوشیدن دمنوش بابونه به افزایش کیفیت خوابشان کمک کنند.

۴. دمنوش اسطوخودوس

برای تهیه دمنوش اسطوخودوس باید گل اسطوخودوس را با آب جوش دم کنید تا زمانی که نوشیدنیتان به رنگ بنفش در بیاید و عطر مطبوعی پیدا کند. نوشیدن شبانه این دمنوش خوش عطر و طعم به خودی خود لذت بخش است. اما پژوهش ها حاکی از آنند که دمنوش اسطوخودوس خاصیت آرام بخشی نیز دارد. و به بهبود کیفیت خوابتان کمک می کند.

علاوه بر این، دمنوش اسطوخودوس می تواند خستگی مفرط را نیز برطرف کند. برای مثال، پژوهش ها نشان می دهند خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند می توانند با نوشیدن روزانه یک فنجان دمنوش اسطوخودوس آثار خستگی را پس از دو هفته کاهش دهند. دمنوش اسطوخودوس به بهبود اضطراب و افسردگی نیز کمک می کند که از عوامل اصلی ایجاد بی خوابی هستند.

گیاه اسطوخودوس حاوی روغن های اسانسی نیز هست. پژوهش های علمی حاکی از آنند که روغن های اسانسی موجود در گیاه اسطوخودوس می تواند به کاهش اضطراب کمک کند و کیفیت خواب را بهبود ببخشد

۵. دمنوش سنبل الطیب

سنبل الطیب یک گیاه گل دار و معطر است که می توان ریشه هایش را خشک و برای تهیه دمنوش استفاده کرد. دمنوش سنبل الطیب می تواند به عنوان یک خواب آور طبیعی عمل کند. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که ریشه سنبل الطیب چطور می تواند به رفع بی خوابی کمک کند. اما به نظر می رسد که مصرف این گیاه می تواند میزان یکی از انتقال دهنده های عصبی مهم را در بدن افزایش دهد. این انتقال دهنده، گاما-آمینو بوتیریک اسید یا به اختصار گابا نام دارد. گابا استرس را کاهش می دهد و باعث می شود راحت تر به خواب بروید.

۶. دمنوش گل ساعتی

گل ساعتی گیاهی است که توجه پژوهشگران زیادی را به خود جلب کرده و سال هاست به خاطر خواص درمانی مختلفی که دارد مورد مطالعه قرار گرفته. عصاره گل کاغذی را نیز می توان به صورت کپسول تهیه و به عنوان مکمل گیاهی مصرف کرد.

برای تهیه دمنوش گل کاغذی باید برگ های تازه یا خشک این گیاه را با آب جوش دم کنید. این دمنوش را می توان به عنوان مرهمی طبیعی برای کاهش اضطراب و برطرف کردن مشکلات خواب مصرف کرد. پژوهش های علمی نیز نشان می دهند که محصولات گیاهی گل کاغذی، از دمنوش گرفته تا سیروپ و کپسول حاوی عصاره، آرام بخش هستند و می توانند به درمان اضطراب کمک کنند. نوشیدن روزانه یک فنجان دمنوش گل ساعتی می تواند به بهبود کیفیت خواب نیز کمک کند.

Kräutertee mit Zutaten (Melisse, Passionsblume, Johanniskraut, Hopfen, Lavendel- und Orangenblüten)

نکاتی که باید درباره مصرف دمنوش های گیاهی بدانید

همان طور که دیدید، دمنوش های گیاهی مختلفی وجود دارند که می توانید از آن ها برای برطرف کردن برخی مشکلات خواب استفاده کنید. عطر و طعم یک نوشیدنی گرم برای بسیاری از افراد آرامش بخش است و نوشیدن یک فنجان دمنوش آرامش بخش قبل از خواب می تواند به ایجاد یک عادت خوب کمک کند. به بیان دیگر، اگر خودتان را به نوشیدن دمنوش قبل از خواب عادت دهید، ذهنتان نسبت به دمنوش شرطی خواهد شد. به این ترتیب، هرگاه بوی دمنوش به مشامتان برسد، به خواب فرو رفتن برایتان راحت تر است.

با این حال، این نکته را باید در نظر داشته باشید که دمنوش ها نمی توانند موارد شدید بی خوابی را بهبود ببخشند. نوشیدنی هایی که در این مقاله از آن ها اسم بردیم بیشتر نقش مکمل دارند و می توانند برخی از مشکلات خواب را بهبود ببخشند، اما نمی توان آن ها را درمانی قطعی برای بی خوابی در نظر گرفت. علاوه بر این، اگر در مصرف دمنوش زیاده روی کنید و یا با فاصله بسیار کمی از خوابتان دمنوش میل کنید. ممکن است در طول شب مجبور به استفاده از دستشویی شوید و نتوانید خوابی پیوسته داشته باشید.

مقدار و زمان مناسب برای نوشیدن دمنوش های خواب آور

اگر می خواهید از دمنوش های خواب آور استفاده کنید، بهتر است زمان کافی برای نوشیدنشان را به خودتان بدهید. دمنوشتان را در آرامش و با خیال راحت بنوشید. سعی کنید به اندازه کافی بین نوشیدنی و خوابتان فاصله بگذارید تا بتوانید قبل از خواب به دستشویی بروید. به طور کلی، بهتر است حداقل از دو ساعت قبل از خواب نوشیدن مایعات را به حداقل برسانید تا در اواسط شب بیدار نشوید.

این که چه مقدار دمنوش بنوشید به خودتان بستگی دارد. برای بسیاری از افراد نوشیدن یک فنجان دمنوش قبل از خواب کافیست. اما بعضی ها ترجیح می دهند در طول روز ۲ تا ۳ فنجان دمنوش بنوشند. توصیه ما به شما این است که مصرف دمنوش را با یک فنجان در روز شروع کنید. اگر همچنان احساس نیاز کردید، مصرفتان را به آرامی افزایش دهید تا دچار عوارض جانبی مصرف نشوید. به یاد داشته باشید که زیاده روی در مصرف چای و دمنوش می تواند باعث بروز تکرر ادرار شود.

جمع بندی

اهمیت خواب بر هیچ کس پوشیده نیست. اما این روزها افراد بسیاری از مشکلات خواب رنج می برند. به دنبال راهی می گردند تا بتوانند خواب کافی و باکیفیت داشته باشند. برخی از دمنوش های گیاهی می توانند به عنوان آرام بخش های طبیعی عمل کنند و کیفیت خواب را بهبود ببخشند. دمنوش های بابونه، مگنولیا، سنبل الطیب، اسطوخودوس و گل ساعتی دمنوش های خواب آوری هستند که می توانند به رفع بی خوابی کمک کنند.

البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که دمنوش های گیاهی، با این که می توانند برخی از مشکلات خواب را برطرف کنند. قادر به بهبود موارد شدید بی خوابی نیستند و بیشتر نقش مکمل دارند. به طور کلی، بهتر است در مصرف دمنوش های گیاهی زیاده روی نکنید. و بین ساعت خواب و زمان نوشیدن دمنوش فاصله ای منطقی بگذارید.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید