دلایلی که شما باید برنامه غذایی داشته باشید!

برنامه‌ریزی برای وعده‌های غذایی فعالیتی است که می‌تواند مزایا و سود زیادی برای شما داشته باشد. این که شما وقت بگذارید و برای وعده‌های غذایی‌تان برنامه‌ریزی کنید نه تنها باعث صرفه‌جویی در وقتتان می‌شود بلکه باعث بهبود عادات غذایی‌تان نیز می‌گردد. در این مقاله دلایلی که شما باید برنامه غذایی داشته باشید را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

1)  استفاده از غذاهای سالم

برنامه غذایی به شما این امکان را می‌دهد که غذاهای سالم‌تری بخورید. وقتی که شما از قبل برنامه غذایی خودتان را آماده کرده باشید و طبق برنامه غذایی‌‌تان آشپزی کنید نیازی به تهیه غذا از بیرون نخواهید داشت، همان طور که احتمالا خودتان هم می‌دانید غذاهای فست‌فود و رستوران‌ها از مواد مغذی پائین‌تر از حد استانداردی برخوردارند، همچنین توجه داشته باشید که غذاهای از پیش آماده شده موجود در بازار بیشتر مواد مغذی‌‌شان را از دست داده‌اند، پس سعی کنید از گنجاندن این گونه غذاها در برنامه غذاییتان جلوگیری کنید.

دلایلی که شما باید برنامه غذایی داشته باشید؟
رژیم غذایی سالم روزانه – رژیم غذایی برای سلامتی بدن – اهمیت رژیم غذایی – رژیم غذایی سالم برای نوجوانان – رزیم غذایی سالم و مقوی – برنامه ریزی غذایی

2) صرفه جویی در زمان

از‌آنجایی که همه افراد متفاوت هستند و نیازهای متفاوتی دارند بعضی از افراد باید بیشتر از بقیه در وقتشان صرفه‌جویی کنند. روزهای شلوغ و روزهایی که نیاز به صرفه‌جویی در وقتتان دارید را انتخاب کنید و وعده‌های غذایی ساده‌تری برای آن روزها برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید به خوبی از وقتتان استفاده کنید.

صبحانه: همان‌طور که می‌دانید صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی ما می‌باشد و از آن جایی که ما علاقه‌ای به صبح خیلی زود بیدار شدن نداریم و ممکن است این وعده غذایی را از برنامه‌مان حذف کنیم بهتر است که صبحانه‌مان را از قبل آماده کنیم تا فقط زمان کوتاهی برای خوردن آن صرف کنیم.

ناهار: اگر از قبل برنامه‌ریزی غذایی داشته باشید نیازی به این که زمان زیادی صرف کنید تا ناهار خودتان را تهیه کنید ندارید و به راحتی ناهار از قبل آماده شده‌تان را میل می‌کنید و در وقتتان صرفه جویی می‌کنید.

شام:‌ زمانی که شما برای وعده شام‌تان برنامه‌غذایی داشته باشید سعی می‌کنید از قبل موادغذایی مورد نیازتان را برای درست کردن آن غذا تهیه کنید و وقتتان را صرف این نکنید که با مواد غذایی در دسترس‌تان چه غذایی درست کنید.

دلایلی که شما باید برنامه غذایی داشته باشید؟
رژیم غذایی سالم خواری – نمونه یک برنامه غذایی سالم – برنامه غذایی روزانه استاندارد – رژیم غذایی سالم – برنامه غذایی سالم و مقوی

3) خرید مناسب

زمانی که شما عادت کنید که برای وعده‌های غذایی‌تان برنامه‌ریزی کنید، همیشه لیست مواد غذایی مورد نیازتان را در دسترس خواهید داشت و مواد غذایی را که به آن نیازی ندارید تهیه نمی‌کنید، این کار هم باعث صرفه‌جویی در وقتتان می‌شود و هم باعث صرفه جویی در پولتان.

4) پس‌انداز بیشتر

شما می توانید با توجه به بودجه مورد نظرتان برای خرید مواد غذایی، برنامه غذایی خودتان را بنویسید، و یا می‌توانید خریدهای مواد غذایی مورد نیازتان را در فروشگاه‌های ارزان‌تر انجام دهید.

5) تنوع غذایی بیشتر

 نکته خوب دیگر برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی این است که به شما این امکان را می‌دهد از غذاهای متنوع استفاده کنید و لذت ببرید. به جای خوردن یک نوع غذا چندین بار در هفته می‌توانید منوی خود را برنامه‌ریزی کنید تا همیشه از خوراکی‌های جدید لذت ببرید. این کار مخصوصا برای کودکان بسیار مفید است.

دلایلی که شما باید برنامه غذایی داشته باشید؟
رژیم غذایی سالم روزانه – رژیم غذایی برای سلامتی بدن – اهمیت رژیم غذایی – رژیم غذایی سالم برای نوجوانان – رزیم غذایی سالم و مقوی

نکته‌هایی که درباره برنامه غذایی باید به خاطر داشته باشید:

  • اجازه ندهید که برنامه‌غذایی شما را بترساند. شما می‌توانید هرچیزی که دوست دارید را در این برنامه بگنجانید، حتی شما می‌توانید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که نیازی به آشپزی نداشته باشید. چیزی که مهم است این است که شما از قبل به وعده‌های غذاییتان فکر کرده‌اید.
  • برنامه غذاییتان را به همان اندازه که می‌خواهید انعطاف‌پذیر برنامه‌ریزی کنید، چون این برنامه مخصوص شما است و ممکن است اتفاقی بیفتد و زندگی شما تغییر کند، پس باید آمادگی داشته باشید تا بتوانید سریعا شرایط را کنترل کنید.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید