آیا می دانید که با خوردن چه غذاهایی می توان اسهال را درمان کرد؟ ما در این مقاله می خواهیم به با بایدها و نبایدهای تغذیه برای درمان اسهال بپردازیم. اسهال عارضه ای شایع است و اغلب افراد ممکن است دست کم یک یا دو بار در سال به آن دچار شوند. برطرف شدن اسهال ممکن است چند روز طول بکشد. اما خوشبختانه غذاهای متعددی وجود دارند که می توانید با خوردنشان به بهبود علائم اسهال کمک کنید. البته، بعضی غذاها نیز می توانند اسهال را تشدید کنند و باید مراقب باشید که از خوردن آن ها بپرهیزید. با ما همراه باشید تا شما را با بایدها و نبایدهای غذایی برای درمان اسهال بیشتر آشنا کنیم.

اسهال چیست؟

اسهال نوعی اختلال در حرکت روده است که باعث شل شدن یا مایع شدن مدفوع می شود. این عارضه شایع، که ممکن است چند مرتبه در سال بروز کند، معمولاً بیشتر از سه روز طول نمی کشد و برطرف می شود. افرادی که به ناراحتی های گوارشی مزمن مثل سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری کرون مبتلا هستند. ممکن است بیشتر دچار اسهال شوند. علاوه بر شل شدن مدفوع، اسهال می تواند با علائم دیگری نیز همراه باشد. برخی از این علائم عبارتند از:

-دل پیچه

-دل درد و نفخ های شکمی

-احساس دفع

-حالت تهوع

-استفراغ

-تب

اگر به اسهال دچار شدید، غذاهایی که می خورید در بهبود پیدا کردن یا وخیم شدن وضعیتتان بسیار مؤثرند. برخی غذاها می توانند علائم اسهال را برطرف و برخی دیگر آن را تشدید کنند.

خوردن چه غذاهایی به درمان اسهال کمک می کند؟

زمانی که به اسهال مبتلا می شوید، بهتر است غذاهای ساده و بدون ادویه میل کنید. این غذاها راحت تر هضم می شوند و به جذب آب از مدفوع کمک می کنند. غذاهای سنگین و پر ادویه روده ها را تحریک و اسهال را تشدید می کنند. برخی از غذاهای ساده که خوردنشان به درمان اسهال کمک می کند عبارتند از:

-بلغور جو و فرنی برنج

-کته سفید

-موز

-سیب زمینی آب پز

-نان

این غذاها، به خصوص در روز اول بروز اسهال، می توانند به بهبودی کمک کنند. بهتر است هنگامی که اسهال دارید، حجم وعده های غذایی را کاهش دهید و به جای آن تعدادشان را زیادتر کنید. کاهش حجم غذا کمک می کند که به دستگاه گوارشتان فشار وارد نشود.

مصرف محصولات پروبیوتیک نیز می تواند از طریق تنظیم تعادل بین باکتری های خوب و بد دستگاه گوارش به بهبود علائم اسهال کمک کند. البته، محصولات لبنی ممکن است دستگاه گوارش را تحریک کنند و باعث تشدید اسهال شوند. بنابراین، بهتر است از منابع غیر لبنی برای تأمین پروبیوتیک مورد نیازتان استفاده کنید.

چه نوشیدنی هایی برای درمان اسهال مفیدند؟

نوشیدن مایعات نقشی کلیدی در درمان اسهال دارد. افرادی که دچار اسهال هستند باید روزانه مقدار زیادی مایعات مصرف کنند و پس از هر بار دفع نیز آب بنوشند. نوشیدن آب به سم زدایی از بدنتان کمک می کند و باعث می شود دچار کم آبی نشوید.

علاوه بر آب، بدن هنگام ابتلا به اسهال مواد معدنی و الکترولیت های خود را نیز از دست می دهد. بنابراین، لازم است که این مواد مفید از دست رفته به نحوی جبران شوند. مصرف نوشیدنی های حاوی الکترولیت ها و مواد معدنی راه مناسبی برای جبران این کمبود است. سوپ، آب نارگیل، آب غنی شده با الکترولیت و نوشیدنی های ورزشی گزینه های مناسبی برای تأمین مواد معدنی مورد نیاز بدنتان هستند.

چه غذاهایی اسهال را تشدید می کنند؟

بسیاری از غذاها می توانند دستگاه گوارش را تحریک کنند و باعث تشدید اسهال شوند. این غذاها عبارتند از:

۱. غذاهای تند یا ادویه دار

فلفل و برخی ادویه جات ممکن است باعث تحریک دستگاه گوارش شوند. به همین دلیل هم هست که به افرادی که دچار اسهال شده اند توصیه می شود که غذاهای ساده و بدون ادویه میل کنند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است علائم اسهال تشدید شود.

۲. غذاهای سرخ کردنی

هنگامی که گرفتار اسهال شده اید، بهتر است از خوردن روغن و غذاهای چرب خودداری کنید. چربی های افزوده و روغن ها خوراکی هایی هستند که هضمشان برای دستگاه گوارشی که حساس باشد دشوار است. بنابراین، مصرف آن ها می تواند اسهال را تشدید کند. بهتر است سرخ کردنی ها را با غذاهای آب پز یا بخارپز جایگزین کنید. گوشت های بدون چربی و سبزیجات بخارپز گزینه های غذایی مناسبی برایتان خواهند بود.

۳. غذاهای قندی و شیرین کننده های مصنوعی

قندهایی که وارد روده بزرگ می شوند می توانند باکتری های حساس آن ناحیه را تحت تأثیر قرار دهند و باعث تشدید اسهال شوند. آب میوه و میوه های پر قند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر به اسهال دچار شده اید، بهتر است از مصرف شیرین کننده های مصنوعی نیز بپرهیزید؛ زیرا خاصیت ملین دارند.

۴. غذاهای پر فیبر

هنگام اسهال، بهتر است در مصرف فیبر زیاده روی نکنید. فیبر دستگاه گوارش را فعال نگه می دارد. در حالت طبیعی، این یکی از خواص مفید فیبر به شمار می رود، اما هنگامی که بدنتان در حال تلاش برای برطرف کردن اسهال است می تواند مضر باشد و علائمتان را تشدید کند. این مسئله به ویژه برای فیبرهای نامحلول مطرح است که در این غذاها یافت می شوند:

-غلات کامل از قبیل گندم، جو و برنج کامل

-محصولات تهیه شده از غلات کامل

-مغزیجات

-بذر گیاهان

البته فیبرهای محلول مثل پکتین، که در سیب و موز یافت می شوند. می توانند درست بر خلاف فیبرهای نامحلول به درمان اسهال کمک کنند. اما بهتر است در روز اول بیماری تا جایی که ممکن است مصرف این دسته از فیبرها را نیز محدود کنید.

۵. برخی غذاهای دیگر

سایر غذاهایی که می توانند باعث تحریک دستگاه گوارش و تشدید اسهال شوند عبارتند از:

-سیر و پیاز

-غذاهای پردازش شده و فرآوری شده

-سبزیجات خام

-غذاهایی که باعث تجمع گاز در دستگاه گوارش می شوند؛ مثل کلم برگ، بروکلی و گل کلم

-مرکبات

-گوشت های پرچرب

-محصولات لبنی

چه نوشیدنی هایی اسهال را تشدید می کنند؟

نوشیدنی های کافئین دار، مثل قهوه، چای و نوشابه، می توانند باعث تحریک بیش از حد دستگاه گوارش و تشدید علائم اسهال شوند. نوشیدنی های گازدار نیز می توانند دستگاه گوارش را تحریک و سایر علائم اسهال را مثل نفخ و دل پیچه تشدید کنند. علاوه بر این ها، زمانی که دچار اسهال شده اید، باید از مصرف الکل نیز بپرهیزید.

نوشیدنی های ورزشی هم با این که منبع خوبی برای تأمین الکترولیت های از دست رفته بدنتان محسوب می شوند، اغلب حاوی قندهای افزوده و شیرین کننده های مصنوعی هستند؛ بنابرای ممکن است اسهالتان را تشدید کنند. برای جبران الکترولیت های از دست رفته بدن، آب نارگیل یا آب غنی شده با الکترولیت گزینه های مناسب تری هستند.

درمان های خانگی و دارویی اسهال

اغلب به افرادی که به اسهال دچار شده اند توصیه می شود که در منزل استراحت کنند. زیرا قرار گرفتن بدن در موقعیت های استرس زا می تواند علائم اسهال را تشدید کند. به علاوه، بهتر است تا زمانی که هنوز علائم اسهال به طور کامل برطرف نشده اند، فعالیت های فیزیکی خود را محدود کنید. هنگامی که اسهال دارید، ورزش، به خصوص ورزش های هوازی، بدن را بیشتر در معرض خطر کم آبی قرار می دهند. در ضمن، نوشیدن مایعات را نیز نباید فراموش کنید و سعی کنید روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.

علاوه بر خوردن غذاهای مناسب و استراحت خانگی، داروهایی نیز وجود دارند که علائم اسهال را بهبود می بخشند. «بیسموت ساب سالیسیلات» و «لوپرامید» داروهای ضد اسهالی هستند که بد نیست مقداری از آن ها را تهیه کنید و برای روز مبادا در منزل نگه دارید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

طی اسهال های بسیار شدید، ممکن است در مدفوع آثاری از خون یا مخاط لوله گوارش دیده شود. این مسئله اغلب با تب نیز همراه است به محض مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کنید. اسهال، اگر درمان نشود، می تواند به عارضه های جدی دیگری از قبیل کم آبی بدن و از دست رفتن الکترولیت ها منجر شود. افرادی که اسهال شدید دارند ممکن است به بستری شدن در بیمارستان و تزریق وریدی الکترولیت نیاز پیدا کنند. علاوه بر این ها، اگر زمانی که اسهال دارید، تب بالای ۳۸ درجه یا دردهای شکمی شدید نیز داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید.

اسهال برای کودکان عارضه جدی تری است. اگر اسهال فرزندتان پس از ۲۴ ساعت برطرف نشد، بهتر است با پزشک تماس بگیرید و مشورت کنید. مدام علائم کودکتان را چک کنید تا مطمئن شوید به کم آبی دچار نشده است. خشکی دهان، خشکی پوشک برای بیشتر از ۳ ساعت، کاهش وزن و گریه کردن بدون اشک از نشانه های کم آبی بدن هستند. علائم اضافی دیگر نیز باید در اسرع وقت به پزشک گزارش داده شوند.

به طور کلی، اسهال در اکثر موارد پس از چند روز برطرف می شود و درمان های خانگی برای بهبود علائم آن کافی هستند. خوردن غذاهای ساده و سبک، نوشیدن مایعات و مصرف داروهای ضد اسهال به برطرف کردن اسهال کمک می کنند، اما اگر بعد از ۲ یا ۳ روز اثری از بهبودی مشاهده نکردید، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید