کتان، که به آن دانه کتان نیز می گویند ، یک محصول غنی از فیبر است که دارای استفاده های زیادی است. کتان به وسیله دانه های آن کاشته می شود که می تواند به صورت کنجاله بذر کتان چرخ شود و به صورت روغن فشرده شود . برخی معتقدند که دانه های کتان را می توان در رژیم غذایی به عنوان راهی برای شروع یا تسریع در کاهش وزن استفاده کرد. مطالعات در این مورد متناقض است ، اما این باور وجود دارد که دانه های کتان می تواند به کاهش وزن در برخی از افراد کمک کند.

اگر می‌خواهید لاغر شوید، دانه کتان بخورید. از فواید دانه کتان بدانیم.دانه های کتان پر از چربی های اشباع نشده (MUFA) هستند که دانه های مناسبی هستند که می توانید در رژیم غذایی وارد کنید. MUFA های موجود در دانه های کتان به کاهش چربی بدن و کاهش سطح کلسترول کمک می کند – چیزی که چربی های اشباع موجود در غذاهای غیر ضروری انجام نمی دهند. لیز وکاریلو ، نویسنده کتاب رژیم غذایی شکم تخت ، طرفدار استفاده بیشتر از این چربی های سالم در رژیم های غذایی ما و به ویژه افرادی است که می خواهند دور شکم خود را کاهش دهند.

چه موادغذایی برای مقابله با کرونا به کمکتان می آیند؟

دانه های کتان نه تنها برای هر فردی که به دنبال شکم صاف است ضروری است ، بلکه برای هر فردی که از نفخ مکرر رنج می برد نیز ایده آل است. با مقادیر بالای فیبر ، دانه ها سیستم هضم شما را در سلامت کامل حفظ می کنند و به کاهش و از بین بردن احساس نفخ شکم کمک می کنند. به راحتی می توانید آنها را به برنامه روزانه خود اضافه کنید – یک قاشق غذاخوری دانه کتان آسیاب شده کاملاً با سالاد ناهار شما مطابقت دارد ، در یک اسموتی مخلوط می شود یا روی غلات صبحانه پاشیده می شود.

چگونه دانه های کتان می توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند

اگر می‌خواهید لاغر شوید، دانه کتان بخورید. از فواید دانه کتان بدانیم.فواید دانه کتان برای سلامتی از خواص غذایی و ترکیبات مولکولی منحصر به فرد آن ناشی می شود. تحقیقات نشان می دهد که باکتری های موجود در روده (میکروبیوم) با ترکیباتی که در بسیاری از غذاهای گیاهی وجود دارد تعامل برقرار میکنند و بر سلامتی و کاهش وزن در بعضی افراد تأثیر مثبت می گذارند. بذر کتان حاوی برخی از این ترکیبات مفید است ، از جمله:

 • لیگنین
 • ایزوفلاونها
 • آنتی اکسیدان ها
 • اسیدهای چرب امگا 3
 • فیبر

منبع اسیدهای چرب امگا 3

اگر می‌خواهید لاغر شوید، دانه کتان بخورید. از فواید دانه کتان بدانیم.روغن بذر کتان منبع غنی (40-60٪) اسید آلفا-لینولنیک است. بدن این اسید چرب اشباع نشده غیرضروری را به اسیدهای چرب امگا 3 تبدیل می کند که ضد التهاب هستند و می توانند به مدیریت وزن کمک کنند. دانه های کتان مملو از اسیدهای چرب زنجیره ای امگا 3 است که فواید سلامتی آنها اثبات شده است. آنها می توانند التهاب را کاهش دهند (که می تواند به بیماری های قلبی کمک کند) ، به مبارزه با بیماری های خود ایمنی کمک می کنند و ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهند.

آنچه که خیلی واضح نیست این است که آیا این اسیدهای چرب ارتباط مستقیمی با شروع کاهش وزن دارند. در سال 2011 یک مطالعه معتبر در مورد چگونگی تأثیر امگا 3 بر کاهش وزن در برنامه ای با رژیم غذایی و ورزش انجام شد. به طور خلاصه ، بسیاری از مردم ادعا می کنند که امگا 3 کاهش وزن را آسان تر می کند. برای اثبات یا رد تأثیر آنها تحقیقات بیشتری لازم است.

فیبر

اگر می‌خواهید لاغر شوید، دانه کتان بخورید. از فواید دانه کتان بدانیم.دانه های کتان سرشار از فیبر هستند. وقتی غذاهایی می خورید که سرشار از فیبر هستند ، فیبر دانه کتان می تواند اشتها را سرکوب کرده و احساس سیری و رضایت بیشتری در افراد ایجاد کند. علاوه بر این ، دستگاه گوارش شما توسط غذاهای غنی از فیبر تحریک می شود. خوردن فیبر برای انتقال مواد غذایی از طریق روده و جلوگیری از انسداد روده بزرگ ضروری است.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که بذر کتان کامل باعث کنترل قند خون می شود و به تعادل قند خون و سطح انسولین کمک می کند. هر دو اثر ممکن است به مدیریت وزن کمک کند دانه های کتان منبع خوبی از هر دو فیبر محلول و فیبر نامحلول هستند. مطالعات نشان می دهد که مصرف زیاد فیبر در جلوگیری از چاقی مفید است.

منبع لیگنین

لیگنین یک پلیمر پیچیده است که در دیواره سلول بسیاری از گیاهان یافت می شود. به مواد گیاهی بافتی چوبی یا سفت می دهد. محققان دریافته اند که لیگنین فواید بسیاری دارد که قبلاً از آنها بی اطلاع بودند.طبق مطالعات اخیر ، لیگنین ممکن است فشار خون را کاهش دهد و به کاهش وزن کمک کند. دانه های کتان سرشار از این ماده گیاهی است.

راه های مصرف بذر کتان

افراد می توانند بذر کتان را به چندین روش مختلف مصرف کنند ، از جمله:

 • خرد كردن تمام دانه ها در یك چرخ قهوه ، هضم آنها را آسانتر كرده و روغنهای فعال را آزاد می كند .نگهداری بذرهای آسیاب شده در ظرف محکم بسته شده در یخچال یا فریزر از پوسیدگی آنها جلوگیری می کند.
 • اجازه دهید دانه ها جوانه بزنند تا مواد مغذی آنها افزایش یابد و آنها را به سالاد یا ساندویچ اضافه کنید.
 • استفاده از آن به صورت روغن آماده
 • مصرف آن به صورت مکمل بصورت قرص یا کپسول.

مردم می توانند بذرهای كتان قهوه ای یا طلایی را خریداری كنند كه از نظر غذایی شبیه به هم هستند. با این حال ، طبق تحقیقات ، دانه های طلایی محتوای امگا 3 بهتری دارند ، در حالی که دانه های قهوه ای دارای محتوای آنتی اکسیدان بیشتری هستند. بذر کتان آسیاب شده به غلات صبحانه ، اسموتی ها یا محصولات پخته شده کمک خوبی می کند. افراد می توانند روغن بذر کتان را در سس سالاد قرار دهند.

موارد احتیاطی هنگام استفاده از دانه های کتان برای کاهش وزن

اگر می‌خواهید لاغر شوید، دانه کتان بخورید. از فواید دانه کتان بدانیم.دانه های کتان حاوی موادی هستند که ممکن است اثر سو بر سلامتی داشته باشند. اینها شامل گلیکوزیدهای سیانوژنیک هستند که در دانه های نارس بیشتر هستند و می توانند بر روی غده تیروئید تأثیر منفی بگذارند.مثال دیگر اسید فیتیک است که می تواند در جذب کلسیم ، روی ، منیزیم ، مس و آهن تداخل ایجاد کند.

افراد می توانند با خیساندن یا جوانه زدن بذرها برخی از این مواد را کاهش دهند. با این حال ، ممکن است بذر کتان برای افرادی که دارای برخی مشکلات و بیماری ها هستند مناسب نباشد.

رعایت موارد زیر را در استفاده از دانه کتان توصیه میشود:

 • از خوردن دانه های کتان خام یا نارس که ممکن است حاوی ترکیبات بالقوه سمی باشند ، خودداری کنید.
 • در دوران بارداری یا شیردهی بذر کتان مصرف نکنید ، زیرا ممکن است اثرات هورمونی خفیفی داشته باشد و اطلاعات قابل اعتماد کمی درباره ایمنی آن در این شرایط وجود ندارد.
 • از دانه های کتان به هر شکلی استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب می نوشید. اگر هنگام استفاده از مکمل های بذر کتان به اندازه کافی هیدراته نشوید ، بدن قادر به هضم فیبر اضافی بدن شما به درستی نخواهد بود. این می تواند منجر به گرفتگی معده و یبوست شود
 • فردی که دارو مصرف می کند (به خصوص برای دیابت ، لخته شدن خون یا بیماری های تیروئید) باید قبل از مصرف بذر کتان با پزشک خود مشورت کند.

اگر می‌خواهید لاغر شوید، دانه کتان بخورید. از فواید دانه کتان بدانیم.

سایر مزایای دانه های کتان

ترکیبات غذایی بذر کتان فقط یک ماده کمکی برای کاهش وزن نیست. هنگامی که دانه های کتان را مصرف می کنید از فواید بسیاری که در آن است برخوردار می شوید. گاهی اوقات افراد از بذر کتان و روغن آن برای سایر شرایط استفاده می کنند ، از جمله:

 • کاهش کلسترول
 • بهبود هضم
 • حمایت از کلیه سالم
 • کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها
 • پشتیبانی قلب و عروق
 • یبوست
 • گرفتگی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

دانه های کتان به دلیل خواص منحصر به فرد تغذیه ای می توانند برای کاهش وزن مفید باشند.  با وجود تمام فواید زیادی که دارند ، اما آنها یک ماده جادویی نیستند.  دانه های کتان به تنهایی نقشی در لاغری ندارندر،  آن ها بهترین کار را به عنوان مکمل یک رژیم غذایی سالم و روتین انجام می دهند.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید