اشتباهات رایج در مورد تناسب اندام

ما در این مقاله می خواهیم شما را با ۱۲ اشتباه رایج در مورد تناسب اندام که ممکن است به سلامتی شما آسیب برسانند آشنا کنیم. برای رسیدن به اندامی ایده آل، چند روز در هفته باید ورزش کرد؟ برای کاهش وزن رژیم بهتر است یا ورزش؟ چه زمانی برای باشگاه رفتن مناسب است؟ صبح یا شب؟ این ها سؤالاتی هستند که فکر هرکسی را که می خواهد پا در دنیای ورزش بگذارد به خود مشغول می کنند. اگر این سؤالات را از افراد مختلف بپرسید، احتمالاً پاسخ های متفاوتی نیز خواهید شنید.

واقعیت این است که جهان ورزش پر از افسانه های رنگارنگی است که تشخیص حقیقت از شایعه را دشوار می کنند. گاه باعث می شوند نتوانید پاسخ پرسش هایتان را پیدا کنید. اما خوشبختانه دانشمندان تمام این موضوعات را مورد مطالعه قرار داده اند و نتایج حاصل از پژوهش های آن ها به همه پرسش های شما پاسخ خواهد داد. در ادامه، با استناد به همین پژوهش ها، به بررسی اشتباهات رایج در دنیای ورزش می پردازیم. با ما همراه باشید.

اشتباهات رایج در مورد تناسب اندام

اشتباه اول: برای آن که ورزش کردن فایده داشته باشد، باید چندین بار در هفته باشگاه بروید و هر جلسه باشگاهتان نیز باید حداقل یک ساعت طول بکشد.

بهترین مدت زمان ورزش کردن

برای کمک به سلامتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف، هر گونه فعالیتی بهتر از ورزش نکردن یا کم ورزش کردن است. این یعنی هر کاری که شما را وادار به تحرک و نفس زدن کند برای مغز و بدنتان مفید است. چه یک پیاده روی نیم ساعته تا محل کارتان باشد و چه یک کلاس سنگین کیک بوکسینگ!

پژوهشگران آمریکایی مطالعه گسترده ای را روی ۴۸۰۰ نفر انجام دادند. و مشاهده کردند افرادی که روزانه ۳۰ دقیقه تحرک دارند. چه بالا و پایین رفتن از پله های منزل باشد و چه یک ورزش حرفه ای، بسیار کمتر از افرادی که هیچ فعالیتی ندارند به بیماری های مزمن مبتلا می شوند. نتیجه مهم این پژوهش این است که سلامتی شما به سبک زندگی و مجموع فعالیت های روزانه تان بستگی دارد.

اشتباه دوم: حداقل دو هفته طول می کشد تا تناسب اندامتان را از دست بدهید.

اشتباهات رایج در مورد تناسب اندام

واقعیت این است که اگر یک هفته هم ورزش منظم نداشته باشید، ماهیچه هایتان شروع به تحلیل رفتن می کنند. اگر تمرین کردن را کنار بگذارید. کافیست استراحتتان تنها ۷ روز ادامه پیدا کند تا متوجه تغییر فرم بدنتان شوید. بنابراین، اگر می خواهید عضلاتتان را همان طور که هستند حفظ کنید، باید آن ها را به کار بگیرید!

اشتباه سوم: بهترین راه برای شش تکه کردن شکم، دراز نشست است.

بهترین راه برای شش تکه کردن شکم

خیر. دراز نشست تنها ماهیچه های شکمتان را می سازد، در حالی که پلانک چندین گروه از ماهیچه های شکم، پهلو و کمرتان را نیز درگیر می کند. اگر می خواهید عضلات مرکزی بدنتان را تقویت کنید، به خصوص آن هایی که در شکل دهی به شکمتان نقش دارند. باید همه آن ها را به چالش بکشید. یک حرکت ورزش خوب و مناسب، همه ماهیچه های مرکزی بدنتان را به کار می گیرد و تقویت می کند، نه یک گروه از آن ها را.

اشتباه چهارم: بهترین زمان برای ورزش صبح زود است.

بهترین زمان برای ورزش

بهترین زمان برای ورزش نه الزاماً اول صبح، بلکه هر بازه ای از روز است که بتوانید ورزشتان را منظم ادامه دهید. حالت ایده آل این است که ورزش کردن برایتان تبدیل به عادت شود. پس زمانی از روز را انتخاب کنید که بتوانید روزهای دیگر هم در همان زمان به ورزشتان ادامه دهید. اگر راحت ترید که شب ها به باشگاه سر بزنید. همین روند را پیش بگیرید و اگر ترجیح می دهید صبح زود از خانه بیرون بزنید و بدوید، همین کار را بکنید.

با این حال، اگر برایتان فرقی نمی کند که در کدام بازه زمانی از روز ورزش کنید. بهتر است فعالیت روزانه تان را به صبح موکول کنید. برخی پژوهش ها نشان می دهند که ورزش کردن در ابتدای صبح ممکن است روند کاهش وزن را تسریع کند؛ زیرا به بدن کمک می کند که در ادامه روز چربی بیشتری بسوزاند.

اشتباه پنجم: پازل ها و بازی های فکری بهترین ورزش برای مغز هستند.

بهترین بازی های فکری

در این زمینه مطالعات بسیاری انجام شده است و باید به شما بگوییم که فعالیت فیزیکی ساده از هر بازی فکری و پازلی برای تقویت ذهن بهتر است. بسیاری از پژوهش های اخیر نشان می دهند که ورزش های هوازی، یعنی ورزش هایی که ضربان قلبتان را بالا می برند. شما را برای بازه زمانی پیوسته ای وادار به تحرک و تعریق می کنند، برای مغز فوق العاده مفید هستند.

اگر می خواهید خلق و خویتان بهبود پیدا کند، حافظه تان بهتر شود و توانایی های شناختی مغزتان با بالا رفتن سن کاهش نیابد به یاد داشته باشید که ورزش می تواند برایتان معجزه کند. ورزش کردن همان قدر که به سلامت قلبتان کمک می کند، برای ذهنتان نیز مفید است.

اشتباه ششم: وزنه زدن چربی های بدنتان را به ماهیچه تبدیل می کند.

اشتباه رایج در مورد تناسب اندام

اگر این حرف را به یک بافت شناس یا فیزیولوژیست بزنید احتمالاً بار نگاه های معنی دارش را روی دوشتان حس خواهید کرد. معلوم است که نمی توان چربی را تبدیل به ماهیچه کرد. ماهیچه و چربی دو بافت مجزا و متمایز هستند. بافت های چربی را زیر پوست، لا به لای ماهیچه ها و اطراف اندام های داخلی مثل قلب می توان یافت. در حالی که بافت های ماهیچه ای، که خود در سه دسته طبقه بندی می شوند، در سراسر بدن وجود دارند.

وزنه زدن به عضله سازی کمک می کند و حجم بافت عضلانی را افزایش می دهد. اما بهترین راه برای از بین بردن بافت چربی پیروی از رژیم غذایی سالم است. که شما را وادار به مصرف سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های کم چرب و چربی های سالم (مثل چربی ماهی و روغن زیتون) می کند.

اشتباه هفتم: ورزش بهترین راه برای کاهش وزن است.

بهترین راه برای کاهش وزن کدام است؟

اگر می خواهید لاغر شوید، باید این تصور اشتباه را که می توانید هرچه را که می خورید با ورزش بسوزانید کنار بگذارید. به گفته متخصصان، لاغر شدن همیشه زمانی شروع می شود که عادت های غذاییتان را تغییر دهید. به بیان دیگر، رژیم غذاییتان نقش مهم تری در لاغر شدنتان ایفا می کند. البته، ناگفته نماند که ورزش جزیی جداناپذیر از یک سبک زندگی سالم است و می تواند سرعت لاغر شدنتان را نیز افزایش دهد.

اشتباه هشتم: برای حفظ تناسب اندام، کافیست یک یا دو بار در هفته ورزش کنید.

چه مدت ورزش برای تناسب اندام لازم است؟

برای بهره مند شدن از فواید ماندگار ورزش، یک یا دو جلسه در هفته کافی نیست. برای آن که بتوانید از فعالیت ورزشیتان نتیجه مطلوبی بگیرید، بهتر است ۳ تا ۵ جلسه در هفته ورزش کنید. پژوهش های آماری نیز این گفته را تأیید می کنند.

اشتباه نهم: وزنه زدن فقط برای مردان است.

آیا وزنه زدن فقط برای مردان است.

واقعیت این است که تمرین با وزنه راهی عالی برای تقویت ماهیچه هاست و ربطی به جنسیت ندارد. درست است، هورمون تستوسترون، که در تعیین چگونگی عضله سازی در بدن نقش دارد. در بدن مردان بسیار بیشتر از زنان تولید می شود، اما به این معنی نیست که وزنه زدن برای خانم ها فایده ای ندارد.

اشتباه دهم: شرکت در ماراتن ایده آل ترین راه رسیدن به تناسب اندام است.

اشتباهات رایج در مورد تناسب اندام

شما می توانید مسافت های طولانی را بدوید و بدنتان را از فواید این فعالیت هوازی بهره مند کنید. فارغ از این که مسافتی که دویده اید کمتر از ۸ کیلومتر (حداقل مسافت دو های ماراتن) است یا بیشتر. اگر آمادگی شرکت در ماراتن را ندارید، نگران نباشید. فوایدی که دویدن سخت و سریع برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز به بدنتان می رساند تا حد زیادی شبیه به فواید دویدن های طولانی است.

پژوهش ها نشان می دهند که فعالیت های ورزشی شدید و ناگهانی در بازه های زمانی کوتاه، به اندازه ورزش های استقامتی طولانی برای بدن مفید هستند. برای مثال، کسانی که روزانه چند دقیقه را به دویدن اختصاص می دهند. ممکن است در مجموع کمتر از یک ساعت در هفته بدوند. اما اثر همین فعالیت کوتاه به اندازه دویدن به مدت بیش از سه ساعت در هفته است.

اشتباه یازدهم: نوشتن خوراکی هایی که می خورید در یک دفترچه یادداشت راهی مناسب برای کنترل تغذیه تان است.

نوشتن خوراکی هایی که می خورید

حتی زمانی هم که سعی می کنید حواستان به خورد و خوراک و فعالیت روزانه تان باشد. خودتان را دست بالا می گیرید. متخصصان معتقدند که افراد معمولاً تصور اشتباهی از تغذیه و فعالیتشان دارند و دائم فکر می کنند کم غذا خورده اند و زیاد ورزش کرده اند.

اشتباه دوازدهم: نوشیدنی های ورزشی بهترین راه برای تأمین آب از دست رفته بدنتان پس از ورزش است.

نوشیدنی های ورزشی و اشتباهات رایج در مورد تناسب اندام

نوشیدنی های ورزشی چیزی نیستند جز آب و شکر. متخصصان توصیه می کنند که به جای این نوشیدنی ها، آب بنوشید و میان وعده های پروتئینی بخورید. پژوهش ها نشان می دهند که مصرف پروتئین بعد از تمرین می تواند به بازسازی عضلات کمک کند. البته توجه داشته باشید که مصرف پروتئين طبیعی بهتر از استفاده از مکمل های پروتئین است. اما اگر باز هم قصد استفاده از مکمل را دارید، از اصل و مرغوب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید