امروزه می توان قهوه را یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های جهان به شمار آورد. قهوه سرشار از کافئین است. ترکیبی که خواب را از سرتان می پراند و باعث می شود احساس سرحال بودن کنید. بسیاری معتقدند که کافئین متابولیسم بدن را افزایش می دهد و به لاغری کمک می کند. اغلب ورزشکاران نیز قبل از ورزش قهوه می نوشند تا هم عملکرد ورزشی بهتری داشته باشند و هم کالری بیشتری بسوزانند. اما آیا قهوه واقعاً به کاهش وزن کمک می کند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این پرسش را بیابید.

قهوه حاوی ترکیبات محرک است

دانه های قهوه سرشار از ترکیبات زیستی فعالی هستند که بسیاری از آن ها پس از پردازش، رست و آسیاب شدن دانه ها نیز همچنان باقی می مانند و راه خود را به فنجان قهوه شما باز می کنند. برخی از ترکیبات فعال موجود در قهوه می توانند متابولیسم را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله:

 • کافئین: اصلی ترین ترکیب محرک موجود در قهوه.
 • تئوبرومین: محرک اصلی موجود در کاکائو که به مقدار کمی در قهوه نیز یافت می شود.
 • تئوفیلین: ترکیب محرکی که هم در کاکائو و هم در قهوه یافت می شود و در درمان آسم به کار می رود.
 • کلروجنیک اسید: یکی از ترکیبات فعال اصلی موجود در قهوه که می تواند سرعت جذب کربوهیدرات ها را نیز در دستگاه گوارش کاهش دهد.

از میان مواد فعالی که به آن ها اشاره کردیم. مهم ترین ترکیب موجود در قهوه کافئین است. کافئین محرک قدرتمندی است و بسیاری از پژوهشگران آن را مورد مطالعه قرار داده اند. کافئین بر انتقال دهنده های عصبی تأثیر می گذارد. انتقال دهنده های عصبی مولکول های پیام رسانی هستند. که سیگنال های عصبی را بین سلول های دستگاه عصبی انتقال می دهند.

مکانیسم اثر کافئین، تأثیر بر آدنوزین است. یکی از انتقال دهنده های عصبی بازدارنده که باعث کاهش فعالیت سلول های دستگاه عصبی می شود. کافئین، با ممانعت از اثر آدنوزین، باعث افزایش فعالیت نورون ها یا سلول های دستگاه عصبی می شود. این افزایش فعالیت، به آزاد شدن سایر انتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین و نور اپی نفرین می انجامد. آزاد شدن این انتقال دهنده های عصبی نیز، به نوبه خود، باعث می شود پرانرژی تر و هشیارتر شوید.

 پژوهش های علمی نیز نشان می دهند که مصرف کافئین می تواند عملکرد ورزشی را به طور میانگین ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش دهد. به همین دلیل هم هست که بسیاری از ورزشکاران قبل از تمرین قهوه می نوشند.

فواید قهوه برای افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن

قهوه سیاه، یعنی قهوه ای که شیرین نشده و افزودنی دیگری نیز نداشته باشد. کالری بسیار کمی دارد. بنابراین، می توانید هر مقدار از آن را که برایتان مناسب است بنوشید. علاوه بر این، قهوه هم به کنترل اشتهایتان کمک می کند و هم می تواند متابولیسم بدنتان را بهبود ببخشد. در ادامه، به شما می گوییم که قهوه چطور می تواند به افزایش سوخت و ساز و لاغر شدنتان کمک کند.

۱. قهوه به سوزاندن ذخیره های چربی بدن کمک می کند.

کافئین موجود در قهوه دستگاه عصبی بدن را تحریک می کند. دستگاه عصبی نیز، به نوبه خود، سطح هورمون اپی نفرین را در خون افزایش می دهد. از این طریق، به سلول های بافت چربی پیام می فرستد و آن ها را وادار به شکستن چربی هایی که ذخیره کرده اند می کند.

اپی نفرین، که به آن آدرنالین نیز می گویند، از طریق خون به بافت های چربی می رسد و دستور شکستن چربی های ذخیره شده و آزاد کردن آن ها در خون را به سلول های چربی ابلاغ می کند. البته نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که ورود چربی های ذخیره به خون، به تنهایی برای تضمین چربی سوزی کافی نیست. چربی هایی که به خونتان وارد می شوند زمانی می سوزند که کالری دریافتی روزانه شما کمتر از مقداری باشد که می سوزانید. به بیان دیگر، بدن شما باید در تعادل منفی انرژی قرار داشته باشد.

برای قرار دادن بدنتان در تعادل منفی انرژی، یا باید مقدار غذایی را که می خورید کاهش دهید و یا بیشتر ورزش کنید. مصرف قهوه در کنار پیروی از رژیم غذایی و ورزش می تواند سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهد و روند کاهش وزنتان را به میزان قابل توجهی تسریع کند.

۲. قهوه نرخ متابولیک بدنتان را افزایش می دهد.

بدن شما هنگامی که در حال استراحت هستید و هیچ فعالیتی ندارید هم کالری می سوزاند. سرعت کالری سوزی بدن در حالت استراحت را نرخ متابولیک بولیک پایه یا استراحت می گویند. هرچه نرخ متابولیک بدنتان بیشتر باشد، وزن کم کردن نیز راحت است. علاوه بر این، اگر نرخ متابولیک بدنتان بالا باشد، به راحتی چاق نمی شوید و می توانید بدون اضافه کردن وزن، غذای بیشتری بخورید.

پژوهش ها نشان می دهند که کافئین می تواند نرخ متابولیک استراحت را بین ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد. هرچه کافئین بیشتری مصرف کنید، نرخ متابولیک بدنتان نیز بیشتر بالا می رود. جالب اینجاست که این افزایش نرخ متابولیک به علت افزایش چربی سوزی اتفاق می افتد. اما این را هم باید بدانید که اثر قهوه بر نرخ متابولیک در افرادی که مبتلا به چاقی هستند کمتر از افراد عادی است. علاوه بر این، افراد جوان بیشتر از افراد مسن از فواید قهوه برای سوخت و ساز بهره مند می شوند.

۳. ارتباط قهوه و کاهش وزن می تواند در طولانی مدت متغیر باشد.

یک هشدار جدی برایتان داریم. بدن شما می تواند در طول زمان نسبت به اثرات قهوه مقاوم شود. اگر به تازگی شروع به مصرف قهوه کرده اید و یا مدت زیادی از رو آوردن شما به قهوه نمی گذرد، کافئین موجود در قهوه می تواند نرخ متابولیک بدنتان و چربی سوزی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.اما با گذشت زمان، ممکن است بدنتان نسبت به قهوه مقاوم شود و دیگر اثر آن را احساس نکنید.

با این حال، حتی اگر دیگر نتوانید با خوردن قهوه متابولیسم بدنتان را بالا ببرید. این نوشیدنی محبوب همچنان می تواند به شما کمک کند اشتهایتان را کنترل کنید و از پرخوری بپرهیزید. به طور کلی، بدن افراد مختلف پاسخ های مختلفی نسبت به مصرف کافئين بروز می دهد.این که چقدر به قهوه مقاوم شوید، به فیزیولوژی بدنتان بستگی دارد.

آیا مصرف قهوه می تواند باعث افزایش وزن شود؟

قهوه نوشیدنی مفیدی است و مکمل بسیار خوبی برای ورزش و رژیم های غذایی است، اما اگر آن را اشتباه مصرف کنید می تواند نتیجه عکس بدهد و باعث شود چاق شوید! می پرسید چطور؟ به سه طریق زیر:

 • ایجاد اختلال در الگوی خواب:

 • نداشتن خواب کافی و باکیفیت یکی از اصلی ترین عوامل افزایش وزن است. و مصرف قهوه در ساعات نامناسب از شبانه روز می تواند الگوی خوابتان را به هم بریزد و زمینه افزایش وزنتان را فراهم کند.
 • افزایش میل به شیرینی:

 • کالری قهوه سیاه آن قدر کم است که می توانید از محاسبه آن صرف نظر کنید، اما بسیاری از افراد عادت دارند همراه با قهوه شیرینی میل کنند. علاوه بر این، قهوه می تواند باعث شود بیشتر هوس خوردن شیرینی به سرتان بزند. اگر می خواهید هوس شیرینی را از سرتان بپرانید، بهتر است همراه با قهوه مقداری مغزیجات میل کنید و یا قهوه را همراه با صبحانه بنوشید.
 • افزودنی های چاق کننده:

 • همان طور که گفتیم، قهوه به تنهایی کالری بسیار کمی دارد. اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند قهوه شان را شیرین کنند و یا همراه با شیر و سیروپ بنوشند. در چنین مواردی، نوشیدنی شما اصلا کم کالری نخواهد بود و اگر در مصرف آن زیاده روی کنید، دچار اضافه وزن خواهید شد.

اگر از نوشیدن قهوه تلخ خسته شده اید، اما نگرانید با شیرین کردن قهوه تان دچار اضافه وزن شوید، توصیه های زیر می توانند برایتان مفید باشند:

 • به قهوه تان پودر دارچین اضافه کنید.
 • به قهوه تان شیر بادان یا شیر نارگیل شیرین نشده اضافه کنید.
 • از شیرین کننده های طبیعی و بدون کالری مثل استویا استفاده کنید.
 • به قهوه تان عصاره وانیل اضافه کنید.
 • مقدار کمی شکلات تلخ باکیفیت در قهوه تان حل کنید.

جمع بندی

کافئین، ترکیب فعال اصلی موجود در قهوه، باعث خروج چربی های بدن از بافت های ذخیره و ورود آن ها به خون می شود. علاوه بر این، نوشیدن قهوه می تواند نرخ متابولیک استراحت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اما اثرات قهوه ممکن است بر اثر مصرف مداوم و طولانی مدت کاهش یابند. در ضمن، اگر قهوه را در زمان نامناسبی میل کنید که باعث به هم ریختن الگوی خوابتان شود و یا همراه با آن شیرینی های پرکالری میل کنید. از نوشیدن آن نتیجه عکس خواهید گرفت و دچار اضافه وزن خواهید شد.

به طور کلی، می توان گفت که مصرف قهوه می تواند به افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن کمک کند. اما به تنهایی برای رسیدن به اندامی ایده آل کافی نیست. برای آن که روند کاهش وزنتان را تسریع کنید و بهترین نتیجه را بگیرید. بهتر است مصرف قهوه را در کنار ورزش کردن و پیروی از رژیم غذایی مناسب ادامه دهید.

بیشتر بخوانید!

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید