تأثیرات آب گازدار یا سودا بر سلامتی

حتماً با آب گازدار یا سودا آشنا هستید و حداقل یک بار آن را به تنهایی یا در ترکیب با نوشیدنی های مختلف امتحان کرده اید. با این که این نوشیدنی گوارا جایگزین مناسبی برای نوشابه و سایر نوشیدنی های قندی محسوب می شود، برخی افراد نگرانند که آب گازدار برای سلامتیشان مضر باشد. ما، در این مقاله، می خواهیم نگاهی به تأثیراتی که آب گازدار بر سلامتی می گذارد بپردازیم. با ما همراه باشید.

آب گازدار چیست؟

آب گازدار چیست؟

آب گازدار یا سودا چیست

آب گازدار یا سودا، آبی است که تحت فشار به آن گاز کربن دی اکسید افزوده می شود. معمولاً برای بهتر کردن طعم سوداها به آن ها نمک نیز اضافه می کنند. برخی از آن ها هم حاوی املاح معدنی هستند. البته، بعضی از تولید کننده ها از آب های معدنی طبیعی برای تهیه سودا استفاده می کنند که در این صورت نیازی به افزودن املاح نیست. آب تونیک نیز نوعی آب گازدار است که حاوی ترکیبی تلخ به نام «کوئینین» است. به آب تونیک شکر یا شربت فروکتز نیز اضافه می شود.

آب گازدار خاصیت اسیدی دارد و pH آن بین ۳ تا ۴ است. کربن دی اکسید و آب با یکدیگر واکنش شیمیایی می دهند و اسید کربنیک تولید می کنند. اسید کربنیک، اسید ضعیفی است که می تواند برخی گیرنده های عصبی موجود در دهانتان را تحریک کند. و باعث ایجاد حس سوزش و سوزن سوزنی شدن روی زبان شود. همان حسی که از نوشیدن نوشیدنی های گازدار می گیرید.

با این که سودا اسیدی است، اما بهتر است بدانید که نوشیدن یک نوشیدنی اسیدی مثل آب گازدار اسیدیته بدنتان را افزایش نمی دهد. کلیه ها و ریه هایتان کربن دی اکسیدهای اضافی را از بدنتان دفع می کنند. pH خونتان را فارغ از غذایی که می خورید و نوشیدنی هایی که می نوشید در محدوده ۷.۳۵ تا ۷.۴۵ نگه می دارند.

آیا آب گازدار سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد؟

آیا آب گازدار سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد؟

یکی از بزرگ ترین نگرانی هایی که پیرامون نوشیدن آب گازدار وجود دارد اثری است که روی دندان ها می گذارد. بسیاری از افراد نگرانند که مینای دندانشان بر اثر قرار گرفتن در معرض اسید موجود در آب گازدار آسیب ببیند. اما پژوهش ها نشان می دهند که میزان آسیبی که آب گازدار به دندان هایتان وارد می کند ناچیز است و اثر آن تفاوت چندانی با نوشیدن آب ندارد.

چیزی که می تواند بیشترین آسیب را به دهان و دندان بزند نوشیدنی های قندی است. پژوهش ها حاکی از آنند که نوشیدنی های قندی، فارغ از این که گازدار باشند یا بدون گاز، صد برابر آب معمولی و آب گازدار بدون قند برای دندان ها مضرند. طی آزمایشی، نمونه هایی از مینای دندان به مدت ۲۴ ساعت در نوشیدنی های مختلف قرار داده شد. طبق مشاهدات، نوشیدنی های شیرین گازدار و بدون گاز بسیار بیشتر از نوشیدنی های بدون قند به دندان آسیب زدند.

اگر نگران سلامتی دندان هایتان هستید، بهتر است آب گازدار بدون قند میل کنید. نوشیدن آب گازدار همراه با وعده های غذایی و یا شستن دهان با آب پس از نوشیدن سودا نیز به سلامت دندان هایتان کمک می کند. به طور کلی، این آب گازدار نیست که به دندان هایتان آسیب می رساند. بلکه نمک و قندی که به آن اضافه می شود مقصرهای اصلی پوسیدگی دندان هایتان هستند.

آیا آب گازدار هضم غذا را تحت تأثیر قرار می دهد؟

آیا آب گازدار هضم غذا را تحت تأثیر قرار می دهد؟

 پژوهش ها نشان می دهند که آب گازدار می تواند توانایی بلع را در افراد بالغ، چه پیر و چه جوان، افزایش دهد. آب گازدار، به خصوص اگر آن را خنک بنوشید. می تواند به خوبی عصب هایی را که مسئول راه اندازی واکنش بلع هستند تحریک و این عمل را تسهیل کنند. نوشیدن آب گازدار به صاف کردن گلو نیز کمک می کند.

اگر می خواهید بعد از میل کردن وعده های غذایی برای مدت طولانی تری سیر بمانید، نوشیدن آب گازدار می تواند به شما کمک کند. سودا باعث می شود که غذا مدت بیشتری در معده تان باقی بماند و علت ایجاد احساس سیری نیز همین است. نوشیدن حدود یک فنجان آب گازدار برای سیر ماندن پس از غذا کافیست.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آب گازدار می تواند به رفع یبوست نیز کمک کند. پژوهش ها نشان می دهند که نوشیدن آب گازدار می تواند حرکات روده را دو برابر بیشتر از آب معمولی افزایش دهد.

علاوه بر یبوست، نوشیدن سودا می تواند سایر علائم سوء هاضمه را نیز مثل درد معده، برطرف کند. طی پژوهشی که روی افراد مبتلا به مشکلات گوارشی مزمن انجام شد. نشان داده شد که نوشیدن آب گازدار به مدت ۱۵ روز کمک قابل توجهی به بهبود علائم گوارشی، رفع یبوست و تخلیه مثانه می کند.

زیاده روی در نوشیدن آن می تواند باعث نفخ و تجمع گاز در لوله گوارش شود. این نفخ و تجمع گاز، در صورتی که دستگاه گوارشتان به نوشیدنی های گازدار حساس باشد، می تواند منجر به تحریک روده ها شود. به طور کلی، اگر از مشکلات معده رنج می برید بهتر است این نوشیدنی را از رژیم غذاییتان حذف کنید.

آیا آب گازدار سلامت استخوان ها را تحت تأثیر قرار می دهد؟

آیا آب گازدار سلامت استخوان ها را تحت تأثیر قرار می دهد؟

بسیاری از افراد معتقدند که نوشیدنی های گازدار برای سلامت استخوان ها مضرند. زیرا اسید زیادی دارند، اما پژوهش ها نشان می دهند که متهم اصلی پرونده پوکی استخوان اسید کربنیک نیست! طی آزمایشی نشان داده شد که نوشیدن آب گازدار تأثیری بر سلامت استخوان ها ندارد، اما نوشابه می تواند باعث از دست رفتن املاح استخوان شود. نوشابه، بر خلاف آب معمولی و آب گازدار، حاوی مقدار زیادی فسفر است. فسفر می تواند دفع کلسیم از کلیه ها را افزایش دهد و زمینه ابتلا به پوکی استخوان را فراهم کند.

آیا آب گازدار برای قلب مضر است؟

آیا آب گازدار برای قلب مضر است؟

هنوز به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است. اما پژوهش های معدودی که ارتباط بین نوشیدن آب گازدار و سلامت قلب را بررسی کرده اند نشان می دهند که آب گازدار نه تنها برای قلب ضرری ندارد. بلکه مفید هم هست. نوشیدن آب گازدار قند خون، التهاب و کلسترول بد یا LDL را کاهش و کلسترول خوب یا HDL را افزایش می دهد. در ضمن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی در کسانی که آب گازدار می نوشند کمتر است. با این وجود، همان طور که گفته شد، برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه به پژوهش های بیشتری نیاز است.

آیا آب گازدار باعث افزایش وزن می شود؟

آیا آب گازدار باعث افزایش وزن می شود؟

با این که آب گازدار نسبت به نوشیدنی های قندی مثل نوشابه و آبمیوه انتخاب سالم تری است. برخی پژوهش ها نشان می دهند که نوشیدن سودا می تواند باعث افزایش هورمون گرسنگی، یعنی هورمون «گرلین» در بدن مردان شوند. افزایش هورمون گرلین باعث می شود که بیشتر احساس گرسنگی کنید. غذای بیشتری بخورید و در نتیجه، دچار اضافه وزن شوید.

 آب گازدار معمولی تنها از آب و کربن دی اکسید تشکیل می شود. اما برخی سوداها نمک و افزودنی های دیگری هم دارند که می توانند وزنتان را تحت تأثیر قرار دهند. پس بهتر است برچسب سودایی را که تهیه می کنید قبل از مصرف به خوبی بخوانید.

به طور کلی، پژوهش های علمی هنوز هیچ مدرکی دال بر مضر بودن آب گازدار برای سلامتی نیافته اند. آب گازدار به دندان هایتان آسیبی وارد نمی کند و سلامت استخوان ها را نیز به خطر نمی اندازد. نوشیدن آب گازدار حتی ممکن است با کمک به بلغ غذا و رفع علائم یبوست به هضم غذا نیز کمک کند. آب گازدار یک نوشیدنی بدون کالری است که در دهانتان حس خوبی ایجاد می کند و بسیاری از افراد آن را به آب معمولی ترجیح می دهند. دلیلی ندارد که این نوشیدنی محبوب را از برنامه غذاییتان حذف کنید. زیرا نه تنها برایتان ضرری ندارد، بلکه می تواند مفید هم باشد.

بیشتر بخوانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید